שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

"העסק צריך להיות בידיים של המוסדיים"

משה ברקת טען כי אנטרופי היא מונופול בתחום הייעוץ למוסדיים, ומבנה פעילותה מגלם פוטנציאל לניגוד עניינים. בשוק ההון הופתעו מנחישותו להפסיק את פעילות הייעוץ למוסדיים

גולן חזני ועירית אבישר 08:5317.09.20
אחד הקרבות הנחושים, ויש שיגידו המפתיעים, שניהל ברקת בקדנציה שלו היה מול חברת הייעוץ למוסדיים אנטרופי. ברקת טען כי אנטרופי היא מונופול בתחום הייעוץ למוסדיים, ומבנה פעילותה מגלם פוטנציאל לניגוד עניינים. בשוק ההון הופתעו מנחישותו להפסיק את פעילות הייעוץ למוסדיים. בחודשים האחרונים אכן מרבית הגופים המוסדיים הודיעו כי הם מפסיקים לשכור מהחברה שירותי ייעוץ בהצבעות של בעלי מניות.

 

"בנוגע לייעוץ בהצבעות, העסק הזה צריך לחזור לידיים של המוסדיים, ושהם ידאגו שהשוק הזה יהיה נקי מניגודי עניינים. הם הפנימו את זה. אני לא מונע מגוף כזה או אחר להתמודד. יש עוד כאלה שחושבים כמוני, כמו פרופ' שמואל האוזר, יו"ר רשות ני"ע לשעבר", אומר ברקת.

 

 

מימין: גל סטאל יו"ר ובעלים משותף של אנטרופי ומשה ברקת המומנה על ההון באוצר מימין: גל סטאל יו"ר ובעלים משותף של אנטרופי ומשה ברקת המומנה על ההון באוצר צילומים: שאול גולן , אוראל כהן

 

אבל רשות ני"ע לא מצאה בעיה בפעילות של אנטרופי. היא מאפשרת למוסדיים שתחת פיקוחה לעבוד איתם.

 

"לא חייבים להיות בזהות עם הרשות בכל. גם כללי חודק, למשל, שונים אצל הגופים המפוקחים ברשות ני"ע, והעולם עובד טוב מאוד. לא חייבים להיות בזהות".

 

מה בעצם כל כך הפריע לך?

"אני חייב להבטיח שגופים שמשפיעים על החלטות חשובות יקבלו אותן בלי ניגודי עניינים ובלי מונופול לא מפוקח. אין היום שום פיקוח על התחום הזה, על אף ההשפעה על שוק ההון והפנסיה, וכל הסיפור הזה צריך להיות באחריות המוסדיים. זה לא אומר שהם לא יכולים להשתמש בגופים חיצוניים, אבל צריכים להיות סטנדרטים מקובלים. השוק מתחיל ללכת בכיוון הזה, מבינים את המסרים שלנו, והחקיקה הקיימת תומכת בעניין הזה".

 

דובר על גיבוש מתווה בנושא זה עם משרד המשפטים. איפה זה עומד?

"אנחנו בדיון ובחשיבה על המודל הרצוי איתם ועם רשות ני"ע. אבל דברים מתפתחים מעצמם, ויש שיפור. אם נגיע למתווה מוסכם, נעגן זאת בחקיקה, אבל החקיקה הקיימת כבר תומכת בפעולות שלנו".

 

גל סטאל מנכל אנטרופי אמר בתגובה: התנהלותו השתטלנית והפרסונלית של ברקת היא לא הבטחה אלא סכנה לממשל התאגידי בשוק בהון. התנהלות אשר מאחוריה קיימת טענה סמויה שרק הוא מבין ויודע מאיימת על האיזונים והבלמים שכן היו קיימים. הכלים שנבנו לאורך הרבה שנים ובראשות הגופים המוסדיים כבר לא קיימים יותר. נעלמו באחת. ואיני מדבר רק על אנטרופי. ההחלטות התקדימיות של רשות שוק ההון מאז כניסתו לתפקיד מייצרות כאוס. הרי אי אפשר לטעון שכל מה שהיה, היה לקוי ולא טוב, זה פשוט לא סביר.

x