$
בורסת ת"א

רשות התחרות בודקת מדוע ירד תיק האשראי ליהלומים בבנק אגוד

תיק האשראי ליהלומים של אגוד שאמור להימכר לפנינסולה צנח ב-35% בתוך חודש. מכירת תיק האשראי ליהלומים הייתה תנאי שרשות התחרות הציבה כאישור למיזוג בין מזרחי טפחות לבנק אגוד

עירית אבישר 11:0915.09.20

מכשול חדש בדרך למיזוג מזרחי טפחות ובנק אגוד? רשות התחרות הודיעה כי שלחה בתחילת השבוע מכתב למזרחי טפחות ולבנק אגוד ולפיו היא בודקת מדוע נרשמה ירידה חדה בתיק האשראי ליהלומים של בנק אגוד.

 

כזכור בחודש שעבר פורסם כי תיק האשראי ליהולמים של בנק אגוד, שממילא סבל משחיקה, רשם בתוך חודש צניחה של 35% מהיקפו: תיק האשראי של בנק אגוד בתחום זה ירד מ-87 מיליון דולר בסוף יולי ל-57 מיליון דולר היום. בהמשך פורסם ב"כלכליסט" כי הסיבה המרכזית לירידה נובעת ממעבר של לקוח אחד מבנק אגוד לבנק דיסקונט. הלקוח הוא משפחת מאירוב. המשפחה עוסקת בתחום היהלומים ובנוסף לכך היא אחת מבעלי השליטה בבית ההשקעות מור (40%).

 

מימין מנכ"ל מזרחי טפחות אלדד פרשר ויו"ר אגוד זאב אבלס מימין מנכ"ל מזרחי טפחות אלדד פרשר ויו"ר אגוד זאב אבלס צילום: עמית שעל

 

מכירת תיק האשראי ליהלומים הייתה תנאי שרשות התחרות הציבה כאישור למיזוג בין הבנקים, היות ומזרחי ואגוד ביחד מהווים 40% מנותני האשראי בשוק זה. לאחר זמן רב הצליחו הצדדים לגבש עסקה למכירת התיק לחברת האשראי החוץ בנקאי פנינסולה בדיסקאונט משמעותי המגיע לעשרות אחוזים (תלוי בהיקף הנכסים בעת ביצוע העסקה), אולם ככל שהזמן עובר נראה כי התיק הולך ומתכווץ. ברשות התחרות לא אהבו את מגמת הירידה החדה, וכאמור כעת בודקים את הסוגיה, ואת הנסיבות.

x