$
בורסת ת"א

"אלשטיין מורח אותנו. הוא לא יזוז עד שנגיע לביהמ"ש"

בעלי אג"ח ט' של אי.די.בי, שצפויים לתספורת של 75% על החוב, פרסמו כתב הצבעה שבו נדרשים המחזיקים להחליט, לראשונה, אם לפנות להליכים משפטיים נגד החברה. מדובר בהצעת הסדר שלישית של אלשטיין שכנראה תסורב

גולן חזני 07:1406.09.20
בעלי האג"ח של אי.די.בי לא מקבלים גם את ההצעה השלישית של אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה בחברה, להסדר מחוץ לכתלי בית המשפט. המחזיקים בסדרה ט' חסרת הביטחונות, הם הראשונים שפרסמו כתב הצבעה שלפיו כל מחזיק נדרש להצביע עד יום רביעי הקרוב אם הוא בעד קבלת הצעת החברה או בעד נקיטת הליכים משפטיים נגדה. ההצעה השלישית של אלשטיין היא לתשלום מזומן של 20 מיליון שקל לאי.די.בי מיידית ו־77 מיליון שקל ערבויות לאחר אישור ההסדר בבית המשפט, אם יתבקש.

 

 

 

להחלטה על קבלת אחד מהסעיפים דרוש רוב של 75% מהמצביעים. בהצבעה קודמת 99% מהם סירבו לקבל את ההצעות הקודמות של אלשטיין, וקרוב לוודאי שזו תהיה התוצאה גם הפעם. עם זאת, זו הפעם הראשונה שנושא ההליכים המשפטיים עולה על השולחן.

 

מה דעתך על מניית דיסקונט השקעות:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

פנייה לבית המשפט, אם תיעשה, תכלול בקשה למינוי בעל תפקיד לחברה שיטפל במכירת נכסיה. בנוסף לנכסים באי.די.בי שכוללים 5% ממניות כלל ביטוח, 27% ממניות IDBG המחזיקה בנדל"ן בלאס וגאס, חברת התעופה ישראייר ומניות בחברת מודיעין, הרי שמבחינת אלשטיין מדובר במלחמה על הנכס העיקרי שלו - דיסקונט השקעות.

 

אלשטיין שולט (84%) בדסק"ש באמצעות קרן דולפין ובאמצעות אירסה. 68% ממניותיה של דסק"ש משועבדות לאג"ח מסדרה י"ד של אי.די.בי שהחוב כלפיהם עומד על 880 מיליון שקל. דסק"ש מחזיקה בנכסים ובנין (73.8%), בגב־ים (29.9%), בחברת התקשורת סלקום (45.6%), בחברת הטכנולוגיה אלרון(61%) ובמהדרין(44.2%). זו גם הסיבה שאלשטיין מציע למחזיקים בה יותר מאשר למחזיקים בסדרות אחרות.

 

הצעת ההסדר של אלשטיין למחזיקי אג"ח י"ד כוללת תשלום של 320 מיליון שקל במזומן ו־560 מיליון שקל באג"ח חדשות ( לפירעון ב־2026-2023). אבל גם המחזיקים הגדולים בסדרה זו מתנגדים להצעה זו, ובכיר בסדרה אמר כי "נראה שאלשטיין לא יזוז עד שנגיע לבית המשפט. ההצעה הזו טובה ב־20 מיליון שקל בלבד מהקודמת. הוא מסכן, השקיע פה מיליארדים, אבל אין ברירה, הוא מורח אותנו כבר חודש".

 

 

אדוארדו אלשטיין אדוארדו אלשטיין צילום: כפיר סיון

 

הכוונה במילה מורח נוגעת בעיקר לעובדה שאלשטיין ודולפין, שהתחייבו לפני שנה להעביר בכל 2 בספטמבר 70 מיליון שקל לאי.די.בי פתוח עבור תשלום קרן וריבית לסדרות השונות, לא עמדו בהתחייבות בשבוע שעבר. המחזיקים דחו לפני חודש מהלכים שתכננו נגד החברה, כולל הצבעה על העמדת חוב לפרעון מידיי, כדי שלא לתת לאלשטיין עילה לסגת מההתחייבות, אבל ללא הועיל. זו הפעם הראשונה שאלשטיין הגיע להפרה לגבי חוב שלו בארץ.

 

לאי.די.בי חוב של 2.03 מיליארד שקל (במונחי פארי) למחזיקי איגרות החוב שלה משלוש הסדרות – ט', י"ד ו־ט"ו. לפי ההתחייבות של אלשטיין, אם דולפין לא תעביר את התשלומים שנקבעו, אי.די.בי פתוח תוכל לדרוש את הסכום ישירות מאירסה. ואמנם אי.די.בי המנוהלת בידי אהרון קאופמן שלחה מכתב לאירסה שבו היא דורשת להזרים לה את 70 מיליון השקלים. המכתב נשלח לאור עמדת הדח"צים בחברה, בראשות גיורא ענבר, שלפיה על אלשטיין לעמוד בהתחיבויותיו.

 

למחזיקים בסדרה ט' חסרת ביטחונות, שהחוב כלפיהם עומד על 910 מיליון שקל (פארי) הציע אלשטיין הזרמה במזומן ותשלום של 240 מיליון שקל שמשקף תספורת של 700 מיליון שקל (75%) על החוב. נציגי החברה הם עופר גזית והיועמ"ש עמית פינס.

 

גם בעלי אג"ח ט"ו - שהחוב כלפיהם עומד על 240 מיליון שקל - קיבלו הצעה לפירעון חלקי של החוב כלפיהם ודחייה של היתרה. אי.די.בי מכרה ביום חמישי האחרון 3.5% ממניות כלל ביטוח לקרן ספרה ומוסדיים נוספים תמורת 75 מיליון שקל. סדרה ט"ו אמורה לקבל בסוף החודש תשלום קרן של 120 מיליון שקל. אלשטיין מציע להעיבר למחזיקים באג"ח ט"ו את 77 מיליון השקלים, אבל את היתרה, 45 מיליון שקל, הוא מציע לפרוע בסוף 2022 תמורת בטוחות של מניות IDBG. את יתרת החוב - 120 מיליון שקל - מציע אלשטיין לפרוע ב־2026. לאי.די.בי הון עצמי שלילי של מיליארד שקל נכון לסוף חודש יוני, ושווייה הנכסי הנקי (NAV) גם הוא שלילי ועומד על 862 מיליון שקל.

 

אלשטיין קיים בימים האחרונים שיחות עם מחזיקי האג"ח הגדולים בסדרה י"ד ומנסה לשקם את האמון שלו מול שוק ההון בסדרת פגישות שקבע לימים הקרובים עם בתי השקעות גדולים. לדבריו, השוק לא נותן לו מספיק קרדיט על ההזרמות העצומות של יותר מ־2.5 מיליארד שקל שביצע לאי.די.בי מאז רכישת השליטה בה ב־2014.

x