$
בורסת ת"א

השותפות של נובל במאגר תמר דורשות: שימוע לפני כניסת שברון לישראל

ישראמקו, תמר פטרוליום, דור גז ואוורסט פנו למשרד האנרגיה וביקשו לקבל את כל המידע הנוגע לכניסת שברון לשוק המקומי באמצעות רכישת נובל אנרג'י, וכן את הזכות להעלות טענות בטרם יוחלט אם לאשר את העברת נכסי נובל אנרג'י לשברון

ליאור גוטמן 20:5405.09.20

כניסת ענקית האנרגיה שברון לישראל, באמצעות רכישת נובל אנרג'י, מדירה שינה מעיני שותפויות הגז שעתידות להיות השותפות שלה במאגר תמר, שכן נובל אנרג'י מחזיקה ב־25% מהמאגר.

 

 

 

ביום רביעי האחרון שלחו ישראמקו (שמחזיקה ב־28.75% מהמאגר), תמר פטרוליום (שמחזיקה ב־16.75%), דור גז (4% במאגר) ואוורסט (3.5% במאגר) מכתב לממונה על הנפט במשרד האנרגיה שבו הן מבקשות לקבל לידיהן את כל המידע הנוגע לכניסת שברון לישראל, ולמעשה מבקשות לערוך מעין שימוע טרם תיכנס הענקית האמריקאית לשוק הישראלי.

 

מה דעתך על מניית ישראמקו יהש:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

המכתב, שנכתב על ידי עו"ד אלדד כורש ממשרד עמית־פולק־מטלון, נשלח על רקע הפרסום ב"כלכליסט" שלפיו נובל אנרג'י כבר הגישה בקשה להעברת נכסיה בישראל לידי שברון, עוד בטרם אושרה העסקה על ידי בעלי המניות שלה, שיתכנסו לשם כך רק בחודש הבא.

 

"מפרסומים שונים עולה כי כי לאחרונה פנתה נובל אנרג'י בבקשה להעברת זכויותיה במאגר תמר. למרשותינו עניין רב בהעברת זכויות זו, בעיקר בשל המחלוקת המשמעותית ביניהן לבין נובל אנרג'י בכל הקשור למכירה ושיווק של גז טבעי מהמאגר", נכתב במכתב שנשלח למשרד האנרגיה. בכך מתכוונות השותפויות להתכתשויות השונות במהלך השנה האחרונה בנוגע לתמחור חוזי גז שונים וסגירת עסקאות במעמד צד אחד בלבד, בלי לקבל את הסכמת כל השותפות במאגר.

 

 

מאגר תמר מאגר תמר צילום: אלירן אביטל

 

השותפות העתידיות של שברון בתמר טוענות במכתב כי "למחלוקות אלו נודעת השפעה על הכלכלה הישראלית והן מצויות בהליכים ממושכים בין מרשותינו לבין גורמי ממשל ורגולציה". לכן שותפויות הגז מבקשות ממשרד האנרגיה "להביא לעיון מסמכים שהוגשו על ידי נובל אנרג'י ושברון במסגרת הבקשה להעביר את נכסי הראשונה לאחרונה, שתינתן שהות ללמוד את המסמכים האלו ושתכובד במלואה זכות הטיעון בפני מועצת הנפט בטרם תתקבל החלטה כלשהי".

 

פניית שותפיות הגז מצטרפת לפניות של גופים ירוקים שפנו למשרד האנרגיה בנושא (שומרי הבית, עמותת צלול), וקיבלו בחודש שעבר את המענה הבא: "כניסת חברות חזקות ומשפיעות לישראל תיטיב עם אזרחי ישראל ותעשיית הגז. המשרד יוודא כי כלל החובות המוטלות על נובל אנרג'י יועברו לידי שברון, אם זו תרכוש את החברה". השותפות בתמר נזהרות מלקשור את פנייתן לפניות הגופים הירוקים, והן מדגישות כי אין להן בעיה עם כניסת שברון. החשש שלהן נוגע ליכולת לסגור חוזים חדשים נוכח העבודה ששברון תחזיק גם 40% במאגר לווייתן.

x