$
שווקי חו"ל

חברות הטכנולוגיה בוול סטריט שוות יותר מבורסות אירופה ביחד

לפי מחקר של בנק אוף אמריקה, חברות הטכנולוגיה הנסחרות בניו יורק שוות ביחד 9.1 טריליון דולר - לעומת 8.9 טריליון דולר ששוות בורסות אירופה. מדד S&P 500 עלה ב-200% בעשור האחרון, בעוד שהמדדים המובילים באירופה עלו בקצת יותר מ-10%

שירות כלכליסט 21:4928.08.20

מחקר בבנק אוף אמריקה מראה כי חברות הטכנולוגיה בוול סטריט שוות יותר מכל בורסות אירופה ביחד.

 

לפי המחקר, שעליו מדווח בין היתר אתר CNBC, מגזר הטכנולוגיה בארה"ב נסחר בשווי של 9.1 טריליון דולר - גדול יותר מכל הבורסות באירופה יחד (כולל בריטניה ושווייץ). שווי הבורסות באירופה - 8.9 טריליון דולר. מדובר בשינוי משמעותי, לאחר שבשנת 2007 שוקי אירופה יחד עוד היו שווים פי 4 מחברות הטכנולוגיה של וול סטריט.

 

מי שתורמות במיוחד לשווי השוק הגבוה של מגזר הטכנולוגיה בארה"ב הן חמש חברות הענק - אפל שחצתה את רף 2 הטריליון דולר, עומדת עתה על שווי שוק 2.13 טריליון דולר. אמזון על 1.7 טריליון דולר, מיקרוסופט על 1.71 טריליון דולר, גוגל על 1.11 טריליון דולר, פייסבוק על 830 מיליארד דולר.

מנכ"ל אפל טים קוק מנכ"ל אפל טים קוק צילום: אי פי איי

 

 

חמש חברות הטכנולוגיה הגדולות - אפל, מיקרוסופט, אלפבית, אמזון ופייסבוק - היוו נתח של 17.5% ממדד S&P 500 בחודש ינואר, וההשקעה במניות טכנולוגיה במהלך המגפה הגדילה את השווי שלהן ל-20% מהמדד.

 

העלייה בשווי אמזון היא המרשימה ביותר בקבוצה הזו. החברה הפכה לכוח מוביל בתחום המסחר המקוון מאז שנות ה-90, אך העלייה של תעשיית הענן עזרה לה להמריא במהלך העשור האחרון בצורה משמעותית. כיום היא שווה פי 20 ממה שהיתה שווה באוגוסט 2010 - לפני עשר שנים. המרוויח הבולט ביותר מכך הוא מייסד החברה ג'ף בזוס, האיש העשיר בעולם, שהונו האישי צמח השבוע ליותר מ-200 מיליארד דולר.

מייסד ומנכ"ל אמזון ג'ף בזוס מייסד ומנכ"ל אמזון ג'ף בזוס צילום: איי אף פי

 

 

העובדה שחברות הטכנולוגיה האמריקאיות שוות יותר מבורסות אירופה משתקפת גם בביצועים הכוללים של השווקים. מאז תחילת 2010, מדד S&P 500 התחזק בכמעט 200%, בעוד שמדד יורו סטוקס 50 טיפס ב-13.4% ומדד פוטסי 100 הבריטי עלה ב-11% בלבד.  

 

חשוב לציין כי שווי השוק מודד רק את שווי ההון של חברות ואינו כולל חוב. מניות הטכנולוגיה האמריקאיות מחזיקות גם עסקים בינלאומיים גדולים ואינן שואבות את כל הערך שלהן מהכלכלה האמריקאית.

 

לפני עשרה ימים רשמה כאמור אפל את ציון הדרך האחרון והמרשים שלה כשהגיעה לשווי שוק של 2 טריליון דולר – והכפילה למעשה את השווי שלה בתוך שנתיים. אפל היא כמובן החברה האמריקאית הנסחרת הראשונה שמגיעה לשווי האמור.

 

אפל הגיעה לשווי של 1 טריליון דולר ב-2 באוגוסט 2018, בדיוק לפני שנתיים. השלב המשמעותי האחרון בטיפוס של החברה נרשם ב-31 ביולי השנה, כאשר שווי אפל חצה את שוויה של ארמקו, ענקית הנפט הסעודית, שנחשבה זה שנים לחברה הגדולה ביותר בעולם. 

x