$
שווקי חו"ל

חברת המודיעין פלנטיר יוצאת להנפקה - ותוקפת את הצביעות בעמק הסיליקון

החברה שמספקת שירותים לסוכנויות המודיעין האמריקאיות דיווחה בתשקיף שפרסמה הלילה כי סיימה את המחצית הראשונה של 2020 עם הפסד של 164.7 מיליון דולר והכנסות של 481.2 מיליון דולר. המנכ"ל אלכס קארפ: "פרויקטים עם מערכת הביטחון הפכו למעוררי מחלוקת בשעה שחברות הטכנולווגיה הגדולות יודעות הכל על המחשבות וההרגלים שלנו, שהפכו למוצרים למכירה"

שירות כלכליסט 08:2026.08.20
חברת המודיעין פלנטיר הגישה תשקיף לקראת ההנפקה הראשונה שלה לציבור והודיעה לראשונה שתבצע את הרישום בבורסה של ניו יורק (Palantir Technologies) – פלנטיר מתמחה בכריית וניתוח מידע והיא הוקמה בשנת 2013 על ידי המייסדים פיטר ת'יל (ממייסדי פייסבוק), סטפן כהן ואלכסנדר (אלכס) קארפ – החברה מעניקה שירותים למערכת הביטחון האמריקאית (החברה הוקמה ב-2013).

 

החברה חשפה בדיווח ל-SEC כי היא רשמה ב-2019 הכנסות של 742.6 מיליון דולר, לעומת 595.4 מיליון דולר ב-2018.פלנטיר רשמה בשנה שעברה הפסד של 579.6 מיליון דולר, מול הפסד של 580 מיליון דולר ב-2019. את המחצית הראשונה של 2020 סיימה פלנטיר עם הפסד של 164.7 מיליון דולר והכנסות של 481.2 מיליון דולר (מול הפסד של 280.5 מיליון דולר והכנסות של 322.7 מיליון דולר במחצית המקבילה ב-2019).

 

פלנטיר מתמחה בניתוח כמויות גדולות של מידע. לקוחותיה כוללים, מלבד ממשלת ארה"ב וה-CIA, גם בנקים גלובליים. טכנולוגיית החברה עזרה לממשלת ארה"ב בחיפושה המוצלח אחר אוסמה בן לאדן, כך על פי דיווחים בתקשורת..פעילי פרטיות וזכויות אדם תקפו את החברה על הסיוע שהיא נותנת לגופי משטרה בזיהוי חשודים.

 

מנכ"ל פלנטיר אלכס קארפ יצא אתמול במכתב למשקיעים במתקפה על הצביעות של עמק הסיליקון לשיטתו: "פרויקטים עם מערכת הביטחון וסוכנויות המודיעין של המדינה שלנו, שתפקידן לשמור על ביטחוננו, הפכו למעוררי מחלוקת. זאת בשעה שחברות בונות את ההכנסות שלהן מפרסום המחשבות שלנו, הנטיות שלנו, ההתנהגות והרגלי הגלישה שלנו הן מוצרים למכירה. הסלוגנים ומערכות השיווק של חברות טכנולוגיה מובילות בעמק מנסות לערפל את העובדה הפשוטה הזו".

 

"האליטה הטכנולוגית בסיליקון ואלי יודעות אולי יותר מהרוב על בניית תוכנה. אבל הן לא יודעות יותר על כיצד צריך לארגן חברה או מה עשיית צדק דורשת. החברה שלנו יוסדה בסיליקון ואלי אך פחות ופחות שותפה למחויבות ולערכים של הסקטור הטכנולוגי" אמר עוד קארפ. (פלנטיר אכן מתכוונת לעזוב את המתחם שלה באזור לטובת מטה חדש בקולורדו).

 

 

מנכ"ל פלנטיר אלכס קארפ מנכ"ל פלנטיר אלכס קארפ צילום: רויטרס

 

x