$
בורסת ת"א

סניף איקאה אשתאול ישלם למגה אור 23 מיליון שקל דמי שכירות לשנה

לפני כחודש קבע בית המשפט העליון שהסניף שבבעלות מגה אור ימשיך לפעול בשטח הקיים; חברת הנדל"ן המניב סיימה את הרבעון השני עם עלייה של 15% בהכנסות מדמי שכירות ל-42.1 מיליון שקל - הרווח התפעולי התזרימי טיפס ב-4% ל-27.8 מיליון שקל

חזי שטרנליכט 19:1525.08.20

ההמשך ההתרחבות ובעיקר ההתמקדות בתחום  הלוגיסטיקה סידרו למגה אור עלייה של 4% ברווחי התזרימי התפעולי (FFO) ברבעון השני בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019, לסכום של 27.8 מיליון שקל.  בה בעת, ה-FFO ירד ב-20% בהשוואה לרבעון הראשון בשל הנחות לשוכרים.

 

 

נתון מעניין שעולה מהדו"חות של מגה אור נוגע לסניף איקאה באשתאול שבבעלות החברה. הסניף המתפרש על בשטח של 60 אלף מ"ר יחד עם מרלו"ג שהקימה החברה במשגב דב, קיבלו היתר איכלוס, וישלמו ביחד למגה אור שכר דירה שנתי בגובה של 23 מיליון שקל. לפני כחודש קבע ביהמ"ש העליון כי סניף זה ימשיך לפעול כסדרו ובכך דחה בקשת ערעור מטעם המדינה להחלטת בימ"ש לעניינים מנהליים, שדחה בקשה לאטום חלקים בסניף של רשת הרהיטים שנבנו לכאורה בחריגות בנייה.

סניף איקאה באשתאול סניף איקאה באשתאול צילום: שלאגר מדיה

 

לפי הנתונים שמציגה מגה אור בשבשליטת צחי נחמיאן (המכהן כיו"ר החברה), רוב ההכנסות שלה מדמי שכירות (55%) מגיעות מנכסים מניבים בתחומי הלוגיסטיקה והתעשייה, ווהיתר ממרכזים מסחריים - סקטור שנפגע משמעותית בשל מגבלות הקורונה. בחברה ציינו כי בין ה-15 במארס לסוף חודש מאי נגבו דמי השכירות בתחום המסחרי כאחוז מהפדיון, מבלי לגבות דמי שכירות בסיסיים. מתחילת יוני חזרו המרכזים לפעילות מלאה ודמי השכירות נגבים שם לפי חוזי השכירות שנחתמו. 

 

בסיכומו של הרבעון השני דמי השכירות המתואמים (NOI) עלו ברבעון ב-14.9% והסתכמו ב-42.1 מיליון שקל הודות להתרחבות החברה. עם זאת, בדיקת הנכסים הזהים של מגה אור בשתי התקופות, מלמדת שה-NOI ברבעון השני של 2020 הסתכם ב-26.4 מיליון שקל, כאמור ירידה של 16% ביחס לתקופה המקבילה.

 

נתון מעניין נוסף, שבדרך כלל אינו מייצג, אך הוא חריג בהקשר של מגה אור, הוא הרווח הנקי. בדרך כלל הציגו חברות הנדל"ן המניב ירידה חדה בנתון זה ולעיתים אף מעבר להפסד. במקרה של מגה אור, משום שלא נרשמה ירידת ערך בנדל"ן להשקעה, הרווח הנקי זינק ב-53% והסתכם ברבעון השני ב-158.6 מיליון שקל.

 

מניית מגה אור עלתה היום ב-2% בעקבות פרסום הדוחות וכמעט שלא נפגעה מתחילת השנה - ירידה של 1.8% שנרשמה במניה מתחילת 2020 היא המתונה ביותר בקרב 27 מניות החברות הנמנות על מדד ת"א מניב ישראל. ברבעון הקורונה העניקה מגה אור הנחות לשוכרים בהיקף כולל של 8.4 מיליון שקל ובהתאם נרשמה ירידה של 16% בדמי השכירות המתואמים (NOI).

  

צחי נחמיאס בעל השליטה במגה אור צחי נחמיאס בעל השליטה במגה אור צילום: ורד פיצ׳רסקי

 

x