$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

קרן נוי תזרים 250 מיליון שקל לנופר ותקבל 25% מהמניות

קרן התשתיות תשקיע בחברת האנרגיה הירוקה - שנמצאת בשלבים אחרונים של הכנת תשקיף וצפויה להנפיק בבורסת ת"א לפי שווי של 1.5 מיליארד שקל. נופר אנרגיה תצטרף לפעילות האנרגיה המתחדשת של נוי באירופה ותחזיק ב־40% מהשותפות

גולן חזני 06:5826.08.20

חברת האנרגיה הירוקה נופר אנרגיה, שנמצאת בהכנות אחרונות לקראת הנפקה בבורסת תל אביב, מנהלת מגעים מתקדמים להכנסת משקיע אסטרטגי מהותי לחברה. ל"כלכליסט" נודע כי קרן נוי תזרים לחברה 250 מיליון שקל ותקבל בתמורה 25% מהמניות. העסקה משקפת לנופר אנרגיה שווי של מיליארד שקל, והמשמעות היא שהחברה, ככל הנראה, תבצע את ההנפקה לפי שווי גבוה מ־1.5 מיליארד שקל.  

עוד נודע כי במסגרת ההסכם, שעומד לפני חתימה, תצטרף נופר אנרגיה לפעילות האנרגיה המתחדשת של קרן נוי באירופה, שאותה הקימה הקרן עם היזם הישראלי גיא שחר והיזם הספרדי חוזה לואיס - פעילות שמוערכת במאות מיליוני שקלים. הפעילות של נוי באירופה כוללת שדה סולארי שיוכל לייצר 170 מגה־ואט ונמצא בשלבים סופיים של סגירה פיננסית, וכן צבר של פרויקטים בשלבי בשלות שונים בהיקף של 500 מגה־ואט. נופר תחזיק ב־40% מהשותפות.

  

מנהלי קרן נוי (מימין): רן שלח, גיל-עד בושביץ ופיני כהן מנהלי קרן נוי (מימין): רן שלח, גיל-עד בושביץ ופיני כהן צילום: רן יחזקאל

 

מערכות פוטו וולטאיות על גגות ומאגרי מים

נופר אנרגיה, שהוקמה ב־2012 בידי עופר ינאי, המכהן כיו"ר החברה, מתמחה בהקמת מערכות פוטו־וולטאיות על גגות ומאגרי מים. את המערכת הראשונה מעל מאגר מים הקימה החברה באוקטובר 2018 באזור עמק הירדן, והיא מייצרת 5 מגה־ואט. נופר אנרגיה מספקת גם שירותי קבלנות לפרויקטים סולאריים, גם במקרים שבהם היא עצמה אינה יזמית הפרויקט.

 

מה דעתך על מניית אנלייט אנרגיה:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

בבעלות החברה כיום מאות פרויקטים סולאריים, שאותם הקימה במסגרת שותפויות עם חברות וגופים בולטים במשק, ובהם אפשר למנות את קבוצת אשטרום, סודהסטרים, מנרב, גולדבונד ושלל קיבוצים. הפרויקטים האלה מייצרים 40 מגה־ואט, ובקנה יש לה פרויקטים בפיתוח בהיקף של 260 מגה־ואט בשלבים שונים - 60 מגה־ואט בהקמה ועוד 200 מגה־ואט בייזום. מחזור המכירות של החברה ב־2019 עמד על 250-225 מיליון שקל.

 

את הנפקת נופר יובילו אוריון, לידר, ברק קפיטל ופועלים אי.בי.אי.

 

מנכ"ל נופר אנרגיה הוא נדב טנא, שהיה בעבר ראש אגף הפיתוח העסקי בסופרגז. סמנכ"ל הפיתוח העסקי הוא שחר גרשון, שניהל בעבר את הפיתוח העסקי של אנלייט, חברת האנרגיה הירוקה השנייה בגודלה במונחי שווי שוק. סמנכ"ל הכספים הוא נעם פישר, שכיהן קודם לכן כמנכ"ל גדות סולאר. החברה מעסיקה כיום 37 עובדים.

 

קרן נוי היא אחת משתי קרנות התשתיות הגדולות והוותיקות בישראל. היא מנוהלת בידי פיני כהן, רן שלח וגיל־עד בושביץ', והחבירה שלה לנופר אנרגיה מתרחשת על רקע הפריחה של חברות האנרגיה המתחדשת בישראל - הן בבורסה והן מחוצה לה. פריחה זו באה לידי ביטוי בשתי הנפקות ראשוניות (IPO) של חברות אנרגיה ירוקה שבוצעו השנה והניבו תשואות גבוהות למשקיעים - דוראל אנרגיה ומשקי אנרגיה.

 

דוראל אנרגיה, שהונפקה ביוני, עלתה מאז ב־75% וכיום החברה נסחרת לפי שווי שוק של 1.5 מיליארד שקל; משקי אנרגיה הונפקה באותו החודש ומאז עלתה ב־22%, כך שכיום היא נסחרת לפי שווי שוק של 482 מיליון שקל. לכך יש להוסיף את התשואות המסחררות של חברות האנרגיה הירוקה הגדולות בבורסה, אנלייט ואנרג'יקס, שעלו מתחילת השנה ב־46% וב־54% בהתאמה ונסחרות ב־4.9 מיליארד שקל ו־7.5 מיליארד שקל בהתאמה. לשם השוואה, החברה־האם של אנרג'יקס, אלוני חץ, נסחרת בשווי שוק של 6.9 מיליארד שקל לאחר שאיבדה 25% משווייה השנה.

 

היעד: 30% חשמל מאנרגיה מתחדשת עד 2030

בקרן נוי ובנופר אנרגיה מאמינים ששיתוף הפעולה בשוק המקומי, בשילוב עם הניסיון של נוי באנרגיה מתחדשת בחו"ל, יכול להפוך את נופר אנרגיה לשחקן חזק מאוד, בעיקר בשוק המקומי. זאת מאחר שעל פי יעדי משרד האנרגיה, יש להקים מערכות סולאריות שייצרו 12 ג'יגה־ואט עד שנת 2030, וזאת במטרה לעמוד ביעד של ייצור 30% מהחשמל באמצעות אנרגיות מתחדשות.

 

עד היום גייסה קרן נוי 7 מיליארד שקל בשלוש קרנות, והשקיעה בעשרות פרויקטים בישראל ובעולם, שעמם נמנים ההשקעה בכביש 6, עיר הבה"דים, תחנות הכוח התרמו־סולאריות באשלים, פרויקט האגירה השאובה בכוכב הירדן וכן פרויקטים פוטו־וולטאיים בישראל. עם משקיעי הקרן נמנים מרבית הגופים המוסדיים בישראל, ובהם חברות הביטוח הפניקס, מנורה מבטחים, כלל ביטוח ומגדל ביטוח; קרן הפנסיה עמיתים; ובתי ההשקעות אלטשולר שחם, פסגות, הלמן־אלדובי וילין לפידות.

 

ינאי מסר בתגובה כי "העסקה הזו היא הישג ענק לנופר אנרגיה. השותפות עם קרן נוי, שהיא אחד הגופים המובילים בארץ בתחום התשתיות, תהווה מכפיל כוח בדרך להגשמת החזון של החברה להיות השחקן המוביל בתחום האנרגיה הירוקה בישראל. כמו כן, היא תאפשר לחברה למנף את יכולותיה, כדי להיכנס לשווקים נוספים בחו"ל. אנחנו מודים לקרן נוי על האמון ובטוחים בהצלחה המשותפת".

 

מנהלי קרן נוי מסרו כי "נופר אנרגיה היא שחקנית מובילה בתחומה בישראל. ההשקעה בחברה מגיעה לאחר היכרות ארוכה איתה וכתוצאה מההערכה הרבה שלנו לצוות הניהולי של נופר אנרגיה. זיהינו בנופר אנרגיה את השילוב המנצח בין יכולות יזמיות מוכחות, מיומנויות ניהול גבוהות ותוצאות עסקיות מרשימות מאז הוקמה. קרן נוי היא המשקיע הגדול בישראל בתחום האנרגיה המתחדשת, וההשקעה בחברה תאפשר לנו להמשיך לקחת חלק מרכזי במהפכת האנרגיה הירוקה".

 

 

x