$
מט"ח וסחורות

הברחת הון? 50 מיליארד דולר במטבעות קריפטוגרפיים הוצאו מסין

מדובר בהעברות שבוצעו בשנה האחרונה, כך לפי דו"ח חדש בנושא, וייתכן שבחלק מהמקרים הדבר נועד לעקוף את מגבלות רכישת המט"ח במדינה; לעניין זה נעשה שימוש בעיקר במטבע תת'ר

שירות כלכליסט 21:0021.08.20

יותר מ-50 מיליארד דולר במטבעות קריפטוגרפיים הועברו מארנקים דיגיטליים בסין לחלקים אחרים בעולם בשנה שעברה, מה שמצביע על האפשרות שמשקיעים סינים מעבירים יותר כסף מהמותר אל מחוץ למדינה, כך טוען דו"ח חדש בנושא.

 

 

 

אזרחים סינים מורשים לרכוש מט"ח בשווי של עד 50 אלף דולר מדי שנה דרך מוסד פיננסי. בעבר עקפו אזרחים עשירי המדינה את המגבלה דרך השקעות זרות בנדל"ן ובנכסים אחרים. אך הממשלה חסמה מאת השיטות האלה, כך על פי דיווח של Chainalysis, חברת מחקר בתחום הבלוקצ'יין. עם זאת מציינים שם כי "כסף קריפטוגרפי יכול להוות דרך חדשה לעקוף זאת. ב-12 החודשים האחרונים, בעוד כלכלת סין סובלת ממלחמות הסחר ומפיחות בערך היואן , ראינו יותר מ-50 מיליארד דולר בכסף קריפטוגרפי מועבר מארנקים בסין לכתובות בחו"ל".

 

תת'ר תת'ר צילום: tether/facebook

 

עוד נכתב שם כי "כפי הנראה, לא כל הסכום הזה הוא בגדר הברחת הון, אבל היינו יכולים לחשוב על 50 מיליארד דולר כסכום המקסימלי של הברחת ההון דרך כסף קריפטוגרפי ממזרח אסיה לאזורים אחרים בעולם".

 

מחזיקי כסף קריפטוגרפי משתמשים במטבע היציב (stablecoin) השנוי במחלוקת Tether כדי להעביר את כספם. מטבעות יציבים הם כסף קריפטוגרפי שמגובה בדרך בנכס כלשהו כדי לייצב את ערכו ולהגביל את תנודתיותו. התת'ר מגובה כביכול ע"י הדולר האמריקאי. "בסה"כ, יותר מ-18 מיליארד דולר בתת'ר הועברו ממזרח אסיה לאזורים אחרים ב-12 החודשים האחרונים. שוב, מאוד לא סביר שכל הסכום הזה הוא הברחת הון", כך מסרה צ'יינליזיס בדו"ח שלה. חלק מהפעילות הזאת ניתן להסביר בכרייה שמתבצעת בסין והמרת הכסף שנכרה לתת'ר, ואז שליחתו לאתרי המרה בחו"ל, כך על פי החברה.

x