$
שווקי חו"ל

בעקבות הערעור: ליפט לא תקפיא את הפעילות בקליפורניה

מחר היתה אמורה להיכנס לתוקף החלטת בית המשפט הפדרלי הגבוה במדינה, המחייבת את ליפט ואובר לסווג את הנהגים שלהן כמועסקים ישירים - ולא כעובדי קבלן; שתי החברות שהגישו ערעור על ההחלטה, הודיעו כי אם לא יהיה שינוי ייאלצו להשהות את הפעילות, וליפט אף מימשה זאת; בינתיים התקבלה ארכה נוספת ליישום הצו, וליפט חזרה בה

שירות כלכליסט 22:4020.08.20
לאחר קבלת ארכה בבית המשפט לערעורים בנוגע להסדרת מעמד הנהגים של חברות הנסיעות המשותפות, ביטלה ליפט את ההחלטה שקיבלה מוקדם יותר היום (ה') להשהות את כל הפעילות שלה בקליפורניה החל מהלילה בחצות.

 

ההחלטה של חברת הנסיעות המשותפות להשהות את הפעילות התקבלה בעקבות פסיקת בית המשפט הפדרלי הגבוה בקליפורניה (השופט איתן שולמן), לפיה אובר וליפט מחויבות להכיר בנהגים שלהן כעובדים המועסקים באופן ישיר – ולא כעובדי קבלן.

 

לשתי החברות הוענקה ארכה להגשת ערעור עד למימוש ההחלטה – שתיהן אכן הגישו את הערעור אך בכל מקרה לפי קביעת בית המשפט הגבוה בתום הארכה, שזה אומר החל ממחר, יום שישי, ההחלטה נכנסת לתוקף - כלומר הלילה בחצות שעון מערב ארה"ב. בינתיים בית הדין לערעורים במדינה נתן הלילה ארכה לביצוע הצו המחייב נגד החברות, כלומר לפי שעה הן יוכלו להמשיך במודל העסקי הקיים שלהן, וליפט ביטלה את החלטתה להקפיא את שירותיה בקליפורניה. הדיון הנוסף בסוגייה נקבע ל-13 באוקטובר.

 

ליפט הודיעה כאמור מוקדם יותר היום על הקפאת הפעילות במדינה בבלוג שפרסמה בצהריים - "זה משהו שאנחנו לא רוצים לעשות, אנו יודעים שמיליונים בקליפורניה תלוים בליפט באופן יום יומי". בשבוע שעבר הזהירו שתי החברות כי הפסיקה של בית המשפט והזמן הקצר שניתן להן לממש את הקביעה המשפטית יובילו בהכרח להפסקת הפעילות.

 

 "אם בית המשפט לא ישקול מחדש את ההחלטה, קשה להאמין שנוכל לשנות במהירות את המודל שלנו להעסקה מלאה", אמר בשבוע שעבר מנכ"ל אובר דארה קוסרשאהי. "אנחנו לא יכולים לצאת ולהעסיק בתוך לילה עשרות אלפי נהגים באופן ישיר", אמר עוד קוסרשאהי. נשיא ליפט ג'ון זימר אמר בעניין זה: "הפסד בערעור יחייב אותנו להקפיא לחלוטין את הפעילות בקליפורניה".  

 

אובר עצמה לא יצאה בהודעה על השהיית הפעילות. בכל מקרה, גם במקרה של השהיית הפעילות כאמור, החברה כן תמשיך להפעיל בקליפורניה את אפליקציית משלוחי האוכל שלה (Uber Eats).

 

הפגנת נהגי אובר וליפט - מאבק ציבורי להכיר בנהגים כעובדים של החברות הפגנת נהגי אובר וליפט - מאבק ציבורי להכיר בנהגים כעובדים של החברות צילום: רויטרס

x