$
שווקי חו"ל

פרשנות

קורונה? אפל שווה 2 טריליון דולר: חמש הגדולות ביקום נפרד

זה זמן רב שענקיות הטכנולוגיה מגלות חסינות לתנודות כלכליות אבל המגפה לקחה את זה לקיצון; לאפל נדרשו 42 שנה כדי להגיע לטריליון דולר. לטריליון השני היא הגיעה בשנתיים, או בפועל ב־21 השבועות האחרונים

עומר כביר 19:0219.08.20

מיליוני מובטלים בארה"ב, עוד יותר מיליונים בשאר העולם. כלכלות נאנקות תחת משבר כלכלי של פעם במאה שנה, עסקים נסגרים, ממשלות מתאמצות לגבש תוכניות התאוששות כלכלית. אבל בבורסה? קייטנת קיץ עם פיצה וטרופית. מדד S&P 500 הגיע השבוע לשיא כל הזמנים, והערב רשמה אפל היסטוריה כשהפכה לחברה האמריקאית הראשונה בעולם עם שווי שוק של יותר מ-2 טריליון דולר.

 

שני האירועים הללו אינם מקריים. העלייה במדדי המניות בארה"ב היא לא תוצאה של כלכלה חזקה, אלא מגיעה כמעט באופן בלעדי מחמש חברות חזקות: ענקיות הטכנולוגיה אפל, גוגל, מיקרוסופט, אמזון ופייסבוק. בשעה שחברות אחרות מתקשות, הן צומחות ומשגשגות, גורפות הכנסות ורווחי שיא ומפצחות שיאי שווי (שווי השוק המשותף של החמש עומד על כ-7 טריליון דולר, כשכל אחת מהן פרט לפייסבוק מחזיקה בנתח שוק של יותר מטריליון דולר). הן עושות את זה לא הודות לכלכלה האמריקאית, אלא למרות הכלכלה האמריקאית, בזכות ביקוש חזק למוצריהן על רקע התנאים הייחודים של מגפת הקורונה, ממדינות שהצליחו לנהל את המגפה טוב יותר. 

מטה אמזון מטה אמזון צילום: שאטרסטוק

 

 

זה זמן רב שחברות הטכנולוגיה מגלות חסינות לתנודות כלכליות, אפילו מורגשות. אבל המגפה לקחה את המצב לקיצון, וגרמה להן להתנתק לחלוטין מהמצב הכלכלי האמיתי. לאפל נדרשו 42 שנה כדי להגיע לטריליון דולר. לטריליון השני היא הגיעה בתוך שנתיים, אבל למעשה כמעט כל העלייה נרשמה רק ב-21 השבועות האחרונים.

 

בשעה שהכלכלה העולמית התכווצה, היא וחברות הטכנולוגיה האחרות זינקו, מתחזקות בשעה שכל העולם סביבן נאנק. אפל ששווה שני טריליון דולר היא אולי ההוכחה הטובה ביותר לכך שחברות הטכנולוגיה הן לא חלק מהכלכלה של מדינה זו או אחרת, אלא מערכת כלכלית בפני עצמה, שפועלת לפי חוקים משלה ושמנותקת מהגורמים שפוגעים או משתקים כלכלות "רגילות".

 

הן לא תלויות במדינה זו או אחרת, גמישות מספיק על מנת לשגשג גם בשעה שכל העולם במשבר. וכשזה המצב, ניסיונות לעצור אותם באמצעות חקירות רגולטוריות, דיונים בקונגרס או תביעות משפטיות נראים בעיקר מגוחכים ועלובים. הן לא רק ניצחו במשחק, הן הפכו את הלוח ועכשיו יכולות לכתוב את הכללים בעצמן. ובהצלחה למי שמנסה לעצור אותן.

x