$
בורסת ת"א

קסטרו מפתיעה לטובה: צמצום חד בהוצאות הקפיץ את הרווח הרבעוני פי 2.9

החברה סיימה את הרבעון עם הכפלת הרווח התפעולי ל-58.4 מיליון שקל - הרווח הנקי טיפס ל-33 מיליון שקל; הוצאות ההנהלה קוצצו בחצי, הוצאות שכ"ד ודמי ניהול צומצמו; הדממת הקניונים בתקופת הסדר גררה ירידה של 38% במכירות

יניב רחימי 13:3919.08.20

משבר הקורונה היכה בחברות הקמעונאות בשיא עוצמתו במהלך הרבעון השני (שבו הוטל סגר על הקניונים ועל המרכזים המסחריים) והדבר בא לידי ביטוי בדוחות הכספיים של רבות מהן. קסטרו אינה יוצאת מן הכלל, ואולם במקרה שלה לנתוני הירידה בהכנסות מצטרפת הפתעה לטובה כשיורדים לשורות הרווח של הדוח.

 

הדממת החנויות הובילה לצניחה של 38% בהכנסות קסטרו ברבעון השני של 2020 ואלה הסתכמו ב-281 מיליון שקל בלבד, בהשוואה להכנסות של 455 מיליון שקל ברבעון המקביל.

 

לעומת זאת, בשורת הרווח התפעולי והנקי קסטרו מציגה תמונה הפוכה. הרווח התפעולי של קסטרו ברבעון השני כמעט והוכפל והסתכם ב-58.4 מיליון שקל, והרווח הנקי זינק ב-192% והסתכם ב-32.9 מיליון שקל. בתגובה לפרסום הדוחות הכספיים שהצביעו על עליה חדה ברווח. מניית קסטרומגיבה בזינוק של מעל 25% בבורסה בת"א במחזור גבוה משמעותית מהממוצע. 

 

מה דעתך על מניית קסטרו:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

מקורו של השיפור הדרמטי בשורות הרווח נודות בירידה החדה בהוצאות התפעוליות של קסטרו, והנה דוגמה בולטת: ברבעון השני של 2020 הוצאות שכר דירה, דמי ניהול והוצאות החזקה היוו 15.1% מההכנסות של קסטרו, בעוד שברבעון המקביל הן היוו 19.3% מההכנסות של החברה.

 

גם בסעיף הוצאות הנהלה וכלליות נרשמה ירידה משמעותית והן הסתכמו ב-12.4 מיליון שקל בלבד, בהשוואה ל-23.4 מיליון שקל ברבעון המקביל. הירידה בהוצאות התפעוליות של קסטרו מיוחסת לתוכנית ההתייעלות שהקבוצה יישמה כחלק מהתמודדותה עם השלכות משבר הקורונה.

 

עובדה נוספת שעוזרת לרבעון הנוכחי להראות נוצץ ביחס לתקופה המקבילה היא שבשנה שעברה קסטרו ספגה הוצאות מהפעילות של קרולינה למקה בארצות הברית, הוצאות שנמנעו מהחברה ברבעון הנוכחי.

 

תזרים המזומנים של קסטרו מפעילות שוטפת ברבעון השני הסתכם ב-99.5 מיליון שקל, שיפור חד ביחס לרבעון המקביל שבו התזרים התסכם ב-39.9 מיליון שקל בלבד. נכון ל-30 ביוני 2020 היו בקופה של קסטרו מזומנים בהיקף של 247 מיליון שקל.  ביחס לפעילות בתקופה שאחרי הרבעון השני קסטרו מציינת קסטרו שהיא ממשיכה לנהל משא ומתן מול קבוצות הקניונים הגדולות ומשכירים אחרים בנוגע להטבות לגבי החודשים יולי 2020 ואילך.

 

  

חנות קסטרו ברמת אביב חנות קסטרו ברמת אביב צילום: איימי נקדאי

 

x