$
בורסת ת"א

הצעה מפתיעה: אי.די.בי מציעה לנושים לפנות לגישור

בעל השליטה אדוארדו אלשטיין מציע לנושיו לפנות להליך גישור שבו ילובנו הצעותיו לביצוע הסדר חוב בחברה; ההצעה עצמה התקבלה בתדהמה, משום שמעולם לא עלתה כזו הצעה בשוק ההון, שלפיה החברה ונושיה השונים יפנו למגשר על מנת לגשר על הפערים ביניהן

גולן חזני 08:1318.08.20
היצירתיות של אלשטיין: בעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין מציע לנושיו, מחזיקי האג"ח שלהם החברה חייבת כ־2 מיליארד שקל, לפנות להליך גישור שבו ילובנו הצעותיו לביצוע הסדר חוב בחברה.

 

אלשטיין הפנה את ההצעה למחזיקי שלוש הסדרות — ט' נטולת הביטחונות, שעימה הוא רחוק מלהגיע לסיכום ושהחוב כלפי מחזיקיה עומד על 745 מיליון שקל; י"ד, שלה משועבדות מניות השליטה בדסק"ש ושהחוב כלפי מחזיקיה עומד על 880 מיליון שקל; וט"ו, שמחזיקה בשעבוד על 8.5% ממניות כלל ביטוח ושהחוב כלפי המחזיקים שלה עומד על 237 מיליון שקל.

 

 

אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי צילום: איתן שגב

 

ההצעה עצמה התקבלה בתדהמה, משום שמעולם לא עלתה כזו הצעה בשוק ההון, שלפיה החברה ונושיה השונים יפנו למגשר על מנת לגשר על הפערים ביניהן. נציגות סדרה ט' בראשות עופר גזית דחתה את ההצעה. "הפער בינינו הוא כלכלי. אין שום סיבה שנלך לגישור. שום מגשר לא יוכל להוות תחליף לשיחות ישירות בין החברה למחזיקים", אמרו שם. בנציגות חוששים שההצעה היא עוד מהלך מצד אלשטיין שנועד לקנות לו זמן. נציגי הסדרות האחרות טרם השיבו להצעה.

 

ב־2 בספטמבר אלשטיין אמור להזרים 70 מיליון שקל לאי.די.בי, באמצעות קרן דולפין שבה הוא שולט באמצעות אירסה. המחזיקים מחכים לראות אם אכן יעשה זאת, לאחר שרמז שהוא בוחן את המחוייבות שלו לכך.

 

בין המחזיקים בסדרה י"ד לאלשטיין מתנהל דיון אם למנות מומחה לחברה על מנת שילווה את ההסדר. הנציגות של הסדרה, בראשות איציק עידן ועומר סרבינסקי, דורשת מאלשטיין התחייבות בכתב להזרמת הסכום במועד וחוששת שפנייה לבית המשפט למינוי מומחה תספק לו עילה לנסיגה מכך. אלשטיין טרם סיפק התחייבות.

x