$
בורסת ת"א

נחשף בכלכליסט

המנועים של נכט ורקנאטי יסדרו לפז 300% על ההשקעה

אקווריוס אנג'ינס במגעים להנפקה לפי שווי של מיליארד שקל. אם זה יקרה, הנתח של פז, שהשקיעה 5 מיליון שקל בחברה, יהיה שווה 20 מיליון שקל

גולן חזני 06:4916.08.20

מנועי הכסף: חברת אקווריוס אנג'ינס מנהלת מגעים ראשונים עם יועצים וחתמים להנפקה בבורסת ת"א לפי שווי של כמיליארד שקל.

 

 

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", החברה מראש העין, שמפתחת מנועים מתקדמים וחסכוניים, בוחנת אפשרות לגייס 250-200 מיליון שקל באמצעות הנפקת מניות (IPO). כלומר, במידה שההנפקה תצא לפועל ותזכה להצלחה, החברה תחל להיסחר באחוזת בית לפי שווי של כ־1.2 מיליארד שקל. לאחרונה גייסה החברה 30 מיליון דולר בסבב פרטי לפי שווי של מאות מיליוני שקלים, כך שאם ההנפקה תצא לפועל, גם המשקיעים הטריים יחסית בחברה ייהנו מהצפת ערך.

 

אין הכנסות, יש חוזה ענק עם נוקיה

לאקווריוס אנג'ינס אין כיום הכנסות כלל, משום שעד כה לא מכרה את מוצריה. אולם לפני כחודש החברה הודיעה שחתמה חוזה בהיקף של 250 מיליון יורו עם ענקית התשתיות והתקשורת הפינית נוקיה. הענקית הפינית מבקשת לעשות שימוש במנוע שפיתחה החברה הישראלית בגנרטורים שלה בפיליפינים, והעסקה תהווה מעין ניסוי מקדים לייצור סדרתי של המנוע של אקווריוס אנג'ינס, שבסופו של דבר מיועד לספק אנרגיה לאזורים נידחים ברחבי העולם, כמו פסגות הרים או מעבה הג'ונגל.

 

 

 

אקווריוס אנג'ינס, שהוקמה ב־2014, מפתחת מנוע שפועל ללא סתומים, בלי שמן ועם חלק נע אחד בלבד, מה שאמור להפוך אותו ליעיל, חסכוני, קטן, וקל לתפעול בהשוואה למנועי בנזין. החברה מנוהלת על ידי אריאל גולפונג וסמנכ"ל הטכנולוגיות שלה שאול יעקובי הוא שפיתח את המנוע. בראש הדירקטוריון עומד גל פרידמן.

 

נקודה מעניינת בגיוס היא העובדה שהחברה בוחרת לגייס בת"א ולא בנאסד"ק, כפי שנהגו דומות לה. נראה כי מעבר לניסיון הדחיפה של רשות החדשנות להנפיק חברות טכנולוגיה בבורסה המקומית, הרי שתופעות כמו אוונגוויד ואלקטריאון, שתי חברות שגם הן לא רשמו הכנסות עדיין אבל נסחרות בשווי של יותר ממיליארד שקל, מביאות תיאבון לחברות מהסוג הזה והן מוצאות את דרכן לבורסה המקומית.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", עם המשקיעים הגדולים באקווריוס אנג'ינס נמנים מריוס נכט, אחד ממייסדי הענקית הישראלית צ'ק פוינט ואחד ממשקיעי הביומד והטכנולוגיה הרפואית הגדולים בישראל, וכן ליאון רקנאטי, שנמנה עם המשפחה שהחזיקה בעבר בשליטה באי.די.בי ומכרה אותה בתחילת שנות האלפיים לנוחי דנקנר.

 

משקיע בחברה שטרם נחשף הוא היזם צבי ימיני.

 

עוד משקיעה מעניינת באקווריוס אנג'ינס היא חברת האנרגיה פז. ב־2017, תחת שרביטו של המנכ"ל הקודם יונה פוגל, השקיעה פז 1.5 מיליון דולר (כ־5.5 מיליון שקל) בחברה וקיבלה לידיה 5% ממניותיה. ההשקעה היתה אסטרטגית, לאור הסינרגיה בין עסקי הדלק למנועים. מאז דוללה פז בגיוסים הבאים לכ־2%. אם ההנפקה תצא לפועל לפי שווי של מיליארד שקל לפני הכסף, הנתח של פז בחברה יהיה שווה כ־20 מיליון שקל. כלומר, ההחזר של פז על ההשקעה יהיה כמעט פי ארבעה בתוך שלוש שנים בלבד.

 

x