$
בורסת ת"א

טבע עמדה בתחזיות לרבעון השני - רשמה הכנסות של 3.9 מיליארד דולר

חברת הפארמה דיווחה על רווח למניה של 55 סנט, מעט גבוה מהתחזיות; הציפיות היו להכנסות של 3.94 מיליארד דולר ולרווח של 53 סנט למניה; טבע חזרה על התחזית השנתית להכנסות של 16.6-17 מיליארד דולר ב-2020; המנכ"ל שולץ: "הרווחיות שלנו, ובעיקר תזרים המזומנים החופשי, היו חזקים, באופן שאפשר לנו להמשיך ולהפחית את החוב"; המניה מזנקת בטרום בניו יורק ב-6%

סופי שולמן 14:0605.08.20

טבע פירסמה דוחות כספיים שתאמו את הציפיות: החברה רשמה הכנסות של 3.87 מיליארד דולר ברבעון השני ורווח למניה של 55 סנט שהיה מעט גבוה מהתחזיות. הציפיות היו להכנסות של 3.94 מיליארד דולר ורווח של 53 סנט למניה.

 

מנכ"ל טבע, קאר שולץ: "במהלך הרבעון האחרון ראינו מכירות נמוכות יותר של תרופות גנריות ותרופות ללא מרשם בכל האזורים. המכירות הנמוכות באירופה ובשווקים הבינלאומיים עלו בקנה אחד עם הציפיות, וזאת לאחר הביקוש הגבוה באופן יוצא דופן ברבעון הקודם, נוכח התגובה הראשונית לפרוץ המגיפה. יחד עם זאת, ביצועינו במחצית הראשונה של השנה עמדו ואף עלו על התקופה המקבילה אשתקד. הרווחיות שלנו, ובעיקר תזרים המזומנים החופשי, היו חזקים, באופן שאפשר לנו להמשיך ולהפחית את החוב הנקי ל- 23.9 מיליארד דולר ולאשר את התחזית השנתית ל-2020".

 

 

מנכ"ל טבע, קאר שולץ מנכ"ל טבע, קאר שולץ צילום: סיון פרג'

 

שולץ הוסיף כי "במהלך הרבעון התקדמנו עם מרבית מנועי הצמיחה שלנו, כולל השקה של המזרק האוטומטי של אג'ובי בארה"ב, המשך ההשקה של אג'ובי באירופה, ההשקה של תרופת הביוסימילר TRUXIMA בארה"ב לדלקת מפרקים שגרונית, וקבלת אישור עבור AUSTEDO בסין. בנוסף, לאחרונה הודענו על השקת ProAir DigiHaler בארה"ב ועל הגשת בקשה לייצור ושיווק של אג'ובי ביפן. במבט קדימה למחצית השנייה של 2020, אנו ממשיכים להיות מחויבים לשרת את העולם ואת מחזיקי העניין שלנו עם תרופות חיוניות וברות השגה ולהבטיח שטבע תעמוד ביעדיה".

 

ההכנסות ממכירות אג'ובי היו ברמה של 34 מיליון דולר ברבעון השני, בהתאם לציפיות, אך אוסטדו ממשיכה להפתיע לטובה ויצרה הכנסות של 161 מיליון דולר במהלך הרבעון. הכנסות הגנריקה בארה"ב נחלשו ל-923 מיליון דולר, כאשר הקופקסון היה אחראי להכנסות של 238 מיליון דולר, ירידה של 13% מול התקופה המקבילה ב-2019. החברה חזרה על התחזית השנתית להכנסות של 16.6 עד 17 מיליארד דולר ותזרים מזומנים חופשי של 1.8-2.2 מיליארד דולר ב-2020. הרווח הנקי למניה ינוע בין 2.30 ל-2.55 סנט למניה.

 

מרב פישר שרוני, אנליסטית הפארמה של לאומי פרטנרס, בתגובה לפרסום דו"חות טבע מעלה את ההמלצה למניה מ"תשואת חסר" ל"תשואת שוק", במחיר יעד של 12 דולר למניה (בדומה למחיר השוק נכון לסיום המסחר אתמול). לדברי פישר-שרוני, "דו"חות טבע תאמו את תחזיות השוק בשורת המכירות, כאשר שורת הרווח היתה גבוהה בכ-4% מהתחזיות. קשה להתייחס לתוצאות הרבעוניות בראייה השוואתית היות שרבעון זה ספג את מלוא ההשפעה של התפרצות וירוס הקורונה, במיוחד בשוק האמריקאי.

 

 

ההליכים המשפטיים על 'הולד' בגלל הקורונה

 

החזית המשפטית שבה מתמודדת טבע, הן עם פרשת משככי הכאבים והן מול חשדות לתיאום מחירים עם יצרניות תרופות מתחרות, נעצרה בינתיים, כך לדברי שולץ: "אנחנו ממשיכים את הדיאלוג עם הרשויות והמטרה היא להגיע למימוש המתווה שנחתם בעבר. אבל יש עיכוב משמעותי בהליכים כתוצאה מקורונה. יש הרבה צדדים והרבה עורכי דין מעורבים. אנחנו חשבנו שבפברואר יהיה זרז בדמות המשפט אבל הוא נדחה למועד בלתי ידוע. אנחנו חושבים שההסדר טוב לאמריקאים אבל אין לי הערכה לגבי העיתוי. גם בפרשת תיאום המחירים ממשיכים בדיאלוג עם משרד המשפטים. אנחנו לא רואים שום השתתפות של החברה בפרשה כזאת ולכן רוצים להגיע לפתרון, אך לא יודעים מתי זה יקרה. בוחנים את כל האפשרויות והכל מנוהל ויש תוכניות".

 

שולץ התייחס גם לאפשרות של העברת חלק מייצור חומרי הגלם והחומרים הפעילים של תרופות מהמזרח בחזרה לארה"ב: "זה תהליך של עשרות שנים, אבל אנחנו בדיאלוג עם הממשל ואפילו הועלו שמות של מוצרים מסויימים. בינתיים אין שום דבר ספציפי. מבלי להיכנס לפרטים, טבע לא מעוניינת בהיבטים הפוליטיים של הסיפור, אלא רק במדדים התפעולים. אבל זה ידרוש שינויים מבניים בעלויות ובשוק וכרגע אנחנו לא רואים את זה קורה".    

 

ברבעון הראשון טבע הכתה את התחזיות - רשמה הכנסות של 4.4 מיליארד דולר ורווח של 76 סנט למניה - האנליסטים ציפו להכנסות של 4.15 מיליארד דולר ורווח של 59 סנט למניה בלבד. השיפור גם בא לידי ביטוי בתזרים מזומנים של 305 מיליון דולר מפעילות, פי שלושה לעומת התקופה המקבילה ב-2019. החוב אף צומצם לסכום של 24.3 מיליארד דולר.

 

x