$
בורסת ת"א

יצחק תשובה ירד בהנפקה לאחזקה של 50.01% בקבוצת דלק

בהנפקה שביצעה אתמול הקבוצה בשליטתו גויסו 176 מיליון שקל לעומת התכנון המקורי לגייס 165 מיליון שקל. המימוש של ארבע סדרות כתבי האופציה, שנכללו בחבילות שהונפקו, עשוי להזרים לה עד 256 מיליון שקל נוספים

חזי שטרנליכט 07:5305.08.20

קבוצת דלק השלימה אתמול את הנפקת המניות וכתבי האופציות שלה, שבה השתתף גם בעל השליטה יצחק תשובה. היקף המניות שרכש תשובה ידלל את אחזקתו בחברה וישאיר אותו עם שבריר מעל 50% מהון המניות שלה.

 

קבוצת דלק תכננה לגייס 165 מיליון שקל בהנפקה של מניות וארבע סדרות של כתבי אופציות, ולבסוף גייסה סכום של 176 מיליון שקל. סכום זה יוזרם ישירות לחברה, כאשר המימוש של כתבי אופציה נוספים עשוי להזרים לה סכום שנע בין 172.8 ל־255.8 מיליון שקל, בהתאם לתנאי המימוש השונים.

 

תשובה הזרים במסגרת הגיוס 47.5 מיליון שקל, ולו היה רוצה לשמר את היקף אחזקתו על פי שיעורה ערב הנפקת המניות, 57.6% מהמניות, היה עליו להזרים 94 מיליון שקל. הסכום שהזרים בסופו של דבר הקטין את שיעור אחזקתו ל־50.01% מהון המניות.

 

אפשר לומר שהסכום שהזרים תשובה לחברה במסגרת ההנפקה אינו מפתיע, משום שבסוף החודש שעבר, בעת שהחברה הציעה למחזיקי האג"ח שלה, שלהם היא חייבת 5.8 מיליארד שקל, לדחות את הגיוס לספטמבר או לפצל אותו, תשובה הציע, מעבר לפיצוי הכספי, התחייבות שיזרים 50–60 מיליון שקל. מחזיקי שבע סדרות האג"ח של קבוצת דלק דחו את הבקשה הזו ברוב מוחץ של 98%.

 

בסיכומו של דבר מדובר בהצלחה לתשובה, שהתחייב לבצע גיוס הון כולל של חצי מיליארד שקל עד אפריל 2021. במאי האחרון גייסה קבוצת דלק סכום של 137 מיליון שקל — גיוס שבמסגרתו דוללה אחזקתו של תשובה בחברה מ־62.1% לשיעור של 57.6%, ולפי שעה היא החברה מתקדמת על פי אבני הדרך שנקבעו במתווה.

 

הגיוס אתמול בקבוצת דלק נעשה במקביל לגיוס מוצלח עוד יותר שביצעה החברה־הבת דלק קידוחים, שבה מחזיקה קבוצת דלק בשליטה (54.18%). דלק קידוחים רשמה ביום שני האחרון ביקושים כוללים של יותר מ־7 מיליארד דולר בגיוס שהיקפו 2.25 מיליארד דולר.

 

הגיוס שביצעה אתמול קבוצת דלק נעשה בשלב ציבורי, כך שאיאפשר לדעת באופן רשמי מיהם הגופים שהשתתפו בהנפקה. קבוצת דלק הציעה במסגרת הגיוס 75.8 אלף יחידות, כשכל יחידה כללה 29 מניות במחיר של 75 שקל למניה ועוד כתבי אופציה בארבע סדרות שונות ובתנאי מימוש משתנים.

 

הביקוש הכולל בגיוס הסתכם ב־300 מיליון שקל, גבוה באופן משמעותי מהסכום המתוכנן של 165 מיליון שקל, דבר שהעלה את מחיר כל יחידה בגיוס מ־2,175 שקלים ל־2,320 שקלים.

 

מניית קבוצת דלק נסחרה אתמול בתנודתיות ואף ירדה במהלך המסחר ביותר מ־7.5%. בהמשך היום היא עלתה ביותר מ־3.5% ולבסוף חתמה את יום המסחר בירידה של 0.11%. מחזור המסחר במניה היה סוער והסתכם אתמול ב־102 מיליון שקל — המחזור הגבוה אתמול בבורסה. שווי השוק של קבוצת דלק עמד אתמול על 931.7 מיליון שקל, והוא משקף צניחה של 86.7% מתחילת השנה.

 

את ההנפקה הובילו צחי סולטן ולירן רזמוביץ' מדיסקונט קפיטל חיתום, בהשתתפות קונסורציום חתמים שכלל את לידר הנפקות, אר.אי חיתום, פועלים אי.בי.אי חיתום ואפסילון חיתום.

 

מנכ"ל קבוצת דלק עידן וולס ציין כי "מדובר בהישג חשוב מאוד עבור קבוצת דלק, מחזיקי איגרות החוב ובעלי המניות. במסגרת ההנפקה זכינו לביקושים של כמעט פי שניים מהסכום שאותו ביקשנו לגייס".

 

 

יצחק תשובה עם מנכ"ל קבוצת דלק עידן וולס יצחק תשובה עם מנכ"ל קבוצת דלק עידן וולס צילום: גיא אסיאג

 

x