$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

מגדל ועמיתים יצטרפו לרפק ברכישת תחנות הכוח בשורק ובאשקלון מדלק

מגדל תשקיע ברכישת התחנות 165 מיליון שקל תמורת 45% ועמיתים תשקיע 73 מיליון שקל תמורת 20%. במקביל, קבוצת דלק מנסה לשכנע את המוסדיים לתמוך בפיצול הגיוס של 163 מיליון שקל

גולן חזני 07:3022.07.20

עסקת מכירת שתי תחנות הכוח של דלק ישראל בשורק ובאשקלון לרפק רפק אנרגיה שמוחזקת בידי רפק תקשורת וקרן ג'נריישן קפיטל, עומדת לפני השלמה סופית. ל"כלכליסט" נודע כי שני גופים מוסדיים גדולים יצטרפו לעסקה וירכשו נתח מהותי בה.

 

חברת הביטוח מגדל תרכוש 45% מתחנות הכוח בהשקעה של 165 מיליון שקל, ועמיתים, קרנות הפנסיה הוותיקות, תרכוש 20% מתחנות הכוח בהשקעה של כ־73 מיליון שקל. המשמעות היא שלרפק יישארו 35% בלבד מתחנות הכוח. עוד נודע ל"כלכליסט" כי 67 מיליון שקל מהתמורה יינתנו בהלוואת מוכר של קבוצת דלק לשנה. יתר 300 מיליון השקלים יועברו במזומן. הרוכשים נוטלים על עצמם גם חוב של 450 מיליון שקל מהחוב של דלק ישראל.

 

דלק ישראל, שנמצאת בשליטה מלאה של קבוצת דלק, תעלה 150־200 מיליון שקל מהתמורה כדיבידנד לחברה־האם. זאת, לצד כ־500 מיליון שקל שיועלו מהתמורה בעסקת פי גלילות, שנמכרה לצחי אבו תמורת 720 מיליון שקל. קבוצת דלק מכרה גם את מאגרי כריש ותנין ב־318 מיליון שקל, ואת מניותיה בכהן פיתוח (207 מיליון) וחברת מהדרין (74 מיליון שקל).

 

בינתיים, מתקרבת ההכרעה לגבי גיוס ההון של דלק. מחזיקי האג"ח של דלק יצביעו היום באיזו חלופה לבחור. דלק אמורה לגייס 163 מיליון שקל עד סוף החודש, יולי. כפי פורסם באתר "כלכליסט", המחזיקים יקבלו שלוש חלופות: דחייה של הגיוס כולו לסוף ספטמבר; גיוס מלא ביולי (דחייה של 21 יום במידה שמדובר בהנפקת זכויות); או חלוקת הגיוס: 60 מיליון שקל ביולי, כשתשובה מתחייב להזרים בו את חלקו, 58% מהגיוס ‑ 36.5 מיליון שקל, וגיוס של 103 מיליון שקל בספטמבר.

 

דלק, שבניהול עידן ולס, הגיעה להבנות עם חלק קטן מהמחזיקים הגדולים על פיצול הגיוס, אולם מוסדיים גדולים אחרים מתנגדים בתוקף ודורשים שהחברה תבצע את הגיוס כבר ביולי. דלק ביקשה לדחות את הגיוס כולו לסוף ספטמבר והציעה פיצוי של 4 מיליון שקל.

אבל ביומיים האחרונים זינקה מניית דלק, בעקבות עסקת נובל־שברון, והסיכוי להצלחת הגיוס גדל. דלק קידוחים זינקה אתמול בלא פחות מ־30% במחזור עצום, הגבוה במסחר, והשלימה זינוק של 60% ביומיים. החברה נסחרת בשווי 5.57 מיליארד שקל והכפילה את שווייה בתוך פחות משבועיים.

 

החברה־האם, קבוצת דלק, זינקה ב־14% לשווי של 1.25 מיליארד שקל ועדיין סובלת מירידה של 82% מתחילת השנה. דלק עדיין נסחרת בשווי נמוך יותר מהשווי שבו נסחרה בגיוס הקודם במאי, אז גייסה 137 מיליון שקל.

 

יצחק תשובה יצחק תשובה צילום: אייל טואג

 

x