$
בורסת ת"א

פשיטת הרגל של אליעזר פישמן מסתיימת בתספורת של 67%

השופט איתן אורנשטיין אישר אתמול את הסדר הנושים בפשיטת הרגל הגדולה בתולדות ישראל — עם חוב התחלתי של 4 מיליארד שקל. נאמן נכסי פישמן, שצמצם את החוב ל־2.9 מיליארד שקל, התנגד: "משפחת פישמן תעמיד לקופה 'תרומה' בסכום מגוחך"

גולן חזני 07:3022.07.20

סאגת פשיטת הרגל האישית הגדולה בתולדות ישראל הגיעה אתמול לסיומה, כשבית המשפט המחוזי בתל אביב אישר את הסדר הנושים בין בני משפחתו של אליעזר פישמן לבין הבנקים ורשות המסים.

 

לפי ההסדר שאושר, בני משפחת פישמן התחייבו כי בקופת פשיטת הרגל יהיו לא פחות מ־214 מיליון שקל, זאת בעוד הסכום שהוצע בהסדר הקודם היה 140 מיליון שקל בלבד. בהסדר נקבע כי אם הנושים לא יצליחו לגבות את מלוא הסכום שפישמן התחייב עליו, ישלימו את החסר בני משפחתו — רעייתו טובה, בנו אייל ובנותיו ענת ורונית — ובכל מקרה הם ישלמו בעצמם 20-15 מיליון שקל.

 

בית המגורים בסביון, המוחזק בחלקים שווים בידי בני הזוג פישמן, יפונה ויימכר בתוך תשעה חודשים. מחצית מהתמורה תועבר לקופת הנשייה והמחצית השנייה לטובה פישמן. אותו הסדר יחול גם לגבי מימוש דירת בני הזוג בברלין. בנוסף, ישלמו בני משפחת פישמן 8.4 מיליון שקל עבור אחזקות בשלוש חברות של פישמן.

 

בני המשפחה ייהנו מפטור מתביעות, אך פטור כזה לא יוענק לפישמן עצמו, שכבר הכריז על פשיטת רגל בשל חובות של כ־4 מיליארד שקל. לאחר מכירת נכסים שונים בידי הנאמן לנכסי פישמן, עו"ד יוסי בנקל, צומצם החוב הזה לכ־2.9 מיליארד שקל. אם ההסדר שאושר אתמול ימומש כלשונו, יצטמצם היקף החוב ל־2.7 מיליארד שקל, דבר המשקף תספורת של כ־67%. ההסדר אושר למרות התנגדות נחרצת של הנאמן בנקל, מינוי של השופט איתן אורנשטיין, שדחה את עמדתו וקיבל את עמדת הנושים.

 

עיקרי הטענות שהעלה בנקל, ואותן ציין אורנשטיין בהחלטתו, היו כי "כנגד קבלת פטור מלא וגורף מפני תביעות הנאמן ובעלי תפקיד אחרים, בעילות שונות ובהיקף מצטבר של יותר ממיליארד שקל, מציעים בני משפחת פישמן להעמיד לקופת פשיטת הרגל 'תרומה' בסכום מגוחך, הקרוב לאפס, וגם זאת רק לאחר שקופת פשיטת הרגל תעביר לידיהם, שלא כדין, נכסים נוספים שהם אינם זכאים להם".

 

בנקל טען כי לא היה שותף לניסוח ההסכם, וכי בחצי השנה האחרונה לא הוזמן כלל לפגישות בין בני המשפחה לנושים. הדבר מצביע על חוסר האמון כלפיו, גם המקצועי, של נושי פישמן — הבנקים ובראשם פועלים, לאומי, דיסקונט מזרחי טפחות ומרכנתיל, וכן רשות המסים.

אורנשטיין עצמו החמיא לבנקל אף שלא קיבל את עמדתו: "אין חולק כי קיים שיפור בהסדר זה בהשוואה לנוסחים בהצעות הקודמות של המגשר, ובאחרון יש כדי להיטיב יותר עם הנושים".

 

כל הנושים בחנו את ההסדר במוסדות הרלבנטיים שלהם והחליטו לתמוך בו. "המסקנה היתה שההסדר משקף בצורה ראויה את הסיכון והסיכוי בתביעות אלה", ציטט אורנשטיין מדברי עו"ד רונן מטרי שייצג את בנק לאומי.

 

גם כונס הנכסים הרשמי תמך בהליך הגישור ובאישור ההסכם. בא כוחו אמר בדיון כי "הובהר לכנ"ר שהנושים נטלו חלק בהליך הגישור. מדובר בנושים מקצועיים, ששקלו את כל הדרוש בטרם החלטה, ולעמדת הכנ"ר אין מקום להתערב בשיקול דעתם".

 

"בית המשפט לא יתערב בשיקול הדעת הכלכלי־עסקי של הנושים, אלא במקרים חריגים", ציין אורנשטיין. "אין המדובר בנושים הדיוטים, אלא בנושים מקצועיים בעלי ידע פיננסי, שנתנו דעתם להסדרים ולהשלכותיהם".על עמדת בנקל אמר אורנשטיין: "אין חולק שהנאמן מתנגד משיקולים שונים, לרבות היעדר כדאיות כלכלית, אולם טענותיו אינן מייחסות חוסר תום לב, היעדר יידוע בתנאי ההסדר או פגם דומה, ולכן אין מקום להתערבות בית המשפט".

 

 

אליעזר פישמן אליעזר פישמן צילום: אוראל כהן

 

x