$
בורסת ת"א

פרשנות

עסקת שברון-נובל: הנס השני של יצחק תשובה

דלק קידוחים כבר החלה את הרוד שואו לקראת מחזור חוב של 2 מיליארד דולר, והשותפות עם שברון תגדיל משמעותית את סיכויי ההצלחה; העלייה של מניות קבוצת דלק ודלק קידוחים בתגובה לעסקה מעלים גם את הסיכוי לגיוס הון מוצלח של הקבוצה בבורסה

גולן חזני 14:0420.07.20

שנת 2009 תחילה עבור יצחק תשובה כשנה קשה. שווייה של קבוצת דלק נחתך במיליארדי שקלים, לאור התרסקות זרוע הנדל"ן של החברה, דלק נדל"ן. זו ביצעה רכישות ממונפות ברחבי אירופה, והמשבר הפיננסי ב־2008 העמיד אותה בפני שוקת שבורה ובלי יכולת לשרת את חובותיה העצומים.

 

תשובה זכור אז כאובד עצות. הקריירה העסקית שלו עמדה בפני קריסה כואבת. ואז במאי 2009 קרה הנס, ודלק (עם השותפה האמריקאית נובל אנרג'י) דיווחו על מציאת שדה הגז תמר ששוויו נאמד במיליארדי דולרים. תשובה לא רק שניצל מקריסה, אלא הפך לטייקון העשיר ביותר.

 

 

יצחק תשובה יצחק תשובה צילום: אייל טואג

 

אבל הטייקון לא למד את הלקח, ולפני כשנה שוב לקח הימור, הכניס את דלק למינוף גבוה ורכש מחברת שברון שדות נפט בים הצפוני בכ־2 מיליארד דולר. שנה אחר כך הגיע משבר הקורונה שהביא לקריסה במחירי הנפט. דלק הגיעה לסף של חדלות פירעון, ונושיה דרשו את חובם. תשובה נאלץ למכור נכס אחר נכס כדי לרצות את הנושים, והגיע עמם להסדר קשה. אחד מתנאיו היה שדלק תגייס עד סוף יולי 163 מיליון שקל. גיוס כזה היה מדלל את תשובה עד לסכנה של אובדן השליטה בדלק.

 

אתמול קרה לו נס נוסף. בשעות הצהריים המוקדמות התפרסמו ידיעות על עסקת ענק שבה שברון הבינלאומית, החברה השנייה בגודלה בעולם בתחום האנרגיה, תרכוש את נובל ב־5 מיליארד דולר. נובל היתה הסיבה המרכזית לקיפאון בשווי של חברות הגז והנפט באזור. תחת חוב גדול, ופגיעה במגזר פצלי השמן בארה"ב שבו היא פעילה, נחתכה המניה שלה ב־60% מתחילת השנה לשווי 4.6 מיליארד דולר בלבד. עיקר התזרים שלה החברה מגיע מהשדות שלה בארץ, בשותפות עם דלק.

 

נובל כשותפה היתה יותר גיבנת על גבן של החברות הישראליות, לאור חולשתה. כניסתה של שברון לאיזור החייתה את המגזר והביאה לזינוקים במניות הרלבנטיות. דלק קידוחים זינקה ב־23%. שברון הדגישה בהודעתה את החשיבות של האזור עבורה מבחינת הנכסים שרכשה בנובל, ובכוונתה להישאר כאן.

 

מעבר לזינוק במניית חברת דלק, העליות המשמעותיות יותר היו באיגרות החוב של החברה, שנסקו ביותר מ־10%. העלייה בדלק קידוחים, החברה־הבת, נובעת מאופטימיות באשר ליכולתה למחזר חוב עצום משלה, של קרוב ל־2.5 מיליארד דולר. החברה מצויה במגעים למיחזור החוב ונתקלה בקשיים לאור מצבה של החברה־האם. הקשיים צפויים להיעלם. כשהשותפה שלך בים התיכון היא שברון החזקה ולא נובל המקרטעת, היחס אליך משתנה ב־180 מעלות. הבנקים הזרים יסייעו לה למחזר את החוב. היא תוכל להעלות דיבידנד של מאות מיליוני שקלים לדלק.

 

אבל תשובה עדיין רחוק מלנוח על זרי הדפנה. כדי שדלק עצמה תוכל למחזר את חובותיה, על תשואות האג"ח לרדת לרמה של 8%–10%.

 

בנוסף, מחזיקי האג"ח עלולים להודיע לתשובה כי הם מתעקשים לקיים בכל מחיר את גיוס ההון של דלק בשבוע הבא, ולדלל את תשובה עד סיכון לאובדן שליטה. הסיכוי לכך אינו גדול ובין הצדדים מתנהל מו"מ לפשרה שלפיה הגיוס יוחלק לשניים, מחצית ביולי ומחציתו בספטמבר.

 

סיכון נוסף הוא שבעלי המניות של נובל לא יאשרו את המכירה לשברון. הסיכונים קיימים, ואף שדלק רחוקה עדיין מיציבות – לתשובה יש 5 מיליארד סיבות לחייך.

x