$
בורסת ת"א

תשובה מציע פיצוי של 4 מיליון שקל על הדחייה בגיוס ההון

לאחר שקבוצת דלק ביקשה ממחזיקי האג"ח לדחות לסוף ספטמבר גיוס של 163 מיליון שקל, אותו הייתה אמורה לבצע עד סוף החודש, מציע תשובה פיצוי של 2 מיליון שקל על כל חודש של דחייה. תשובה התחייב להשתתף בגיוס בלפחות 50 מיליון שקל

גולן חזני 20:0115.07.20

המתווה לתיקון המתווה: יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, מציע לבעלי האג"ח פיצוי של 2 מיליון שקל על כל חודש של דחייה בגיוס ההון של החברה, כך הודיעה הערב (ד') החברה. תשובה עצמו מתחייב להשתתף בלפחות 50 מיליון שקל בגיוס. מדובר בהצעה לא רשמית, שהועברה למחזיקי האג"ח הגדולים ולשלושת הנאמנים של שבע סדרות האג"ח של החברה, להם היא חייבת כ־6 מיליארד שקל. 

כפי שנחשף אתמול בכלכליסט, קבוצת דלק ביקשה מהמחזיקים לדחות את גיוס ההון, בהיקף של 163 מיליון שקל, שהיא צריכה לבצע עד סוף יולי, לסוף ספטמבר. לפי המתווה, על החברה לגייס הון באמצעות הנפקת מניות בהיקף של חצי מיליארד שקל עד אפריל 2021. במאי האחרון החברה גייסה 137 מיליון שקל.

 

 

 

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק צילום: אייל טואג

 

 

אם הסכום לא יגוייס, המחזיקים יוכלו להעמיד את החוב כלפיהם לפירעון מיידי. כעת תשובה מציע פיצוי של 4 מיליון שקל עבור הדחייה.

 

דלק, שמנוהלת על ידי עידן ולס, והנאמנים צפויים לכנס אסיפה כדי להצביע על אישור דחיית הגיוס וקבלת הפיצוי. לוח הזמנים לכך קצר, משום שאם הדחייה לא תאושר, על הגיוס להתבצע בתוך שבועיים. על מנת לאשר את הדחייה יש לקבל רוב של מעל ל־50% מכלל מחזיקי האג"ח.

 

הירידה במניית דלק היא אחת הסיבות לבקשה לדחיית הגיוס. מאז הגיוס במאי, החברה איבדה רבע משוויה. דלק, מצידה, מעוניינת לבצע את הגיוס בתנאי שוק טובים יותר, והיא סבורה שהבקשה היא לגיטימית לאור העובדה שבשבוע שעבר צימצמה את החוב לבנקים דרמטית, כשפרעה בפירעון מוקדם 450 מיליון שקל מתוך 900 מיליון שקל.

 

הצעד שביצעה שיפר גם את המצב של מחזיקי האג"ח, משום שכרגע הבנקים אוחזים בביטחונות שישועבדו למחזיקים, לאחר שדלק תסיים לפרוע את חובותיה כלפיהם.

 

בקרב המוסדיים הגדולים, שהם מחזיקי האג"ח של דלק, לא שוררת תמימות דעים בנוגע לדחיית הגיוס. יש הטוענים כי תשובה ודלק עשו מאמצים גדולים לממש נכסים בתקופת המשבר (דלק מכרה את תחנות הכוח ב־367 מיליון שקל לרפק אנרגיה, את תמלוגי כריש־תנין ב־300 מיליון שקל לקרן נוי ואת פי גלילות ליחיאל אבו ב־720 מיליון שקל; ותשובה מכר נכסים פרטיים: 70% מאלעד מגורים לקרן JTLV2 ב־205 מיליון שקל, שליש ממניות אלעד קנדה ב־200 מיליון שקל, וקרקעות לשני מגדלי מגורים בבלי ב־361 מיליון שקל לחג'ג' ודמרי), ויחד עם הפיצוי יהיה זה הוגן לאפשר להם את הדחייה בגיוס. מנגד, אחרים טוענים כי לא ברור אם בעוד חודשיים מצבו של שוק ההון יהיה טוב יותר.

 

קבוצת דלק נסחרת לפי שווי של 970 מיליון שקל, כך שגיוס של 163 מיליון שקל שקול ל־16.8% ממניותיה. בגיוס הקודם, שעמד על היקף של 137 מיליון שקל, תשובה הזרים 34 מיליון שקל — משמעותית פחות מחלקו היחסי בחברה — ובעקבות כך הנתח שלו ירד מ־61% ל־57%.

 

סדרת האג"ח הגדולה של קבוצת דלק, סדרה א', שמהווה יותר מחצי מהחוב למחזיקי האג"ח, נסחרת כיום במחיר של 33 אגורות ובתשואה של 72%, מה שמצביע על כך שהמשקיעים חוששים שהחברה לא תוכל לעמוד בהתחייבויות שלה. את הרבעון הראשון של השנה קבוצת דלק סיימה בהפסד ענק של 2.8 מיליארד שקל.

x