$
שווקי חו"ל

הצלחה למודרנה בניסוי לחיסון קורונה; זקס: "יש לנו חובה לפעול במהירות"

החיסון עורר תגובה חיסונית חזקה בקרב כל 45 המשתתפים - השלב הבא והמתקדם בניסוי יחל עד סוף החודש; טל זקס, מנהל הרפואה הראשי של החברה: "השלב השלישי של הניסוי יהיה 'גדול'''

שירות כלכליסט 07:2415.07.20
חדשות מעודדות מאד בחזית המאמצים לפיתוח חיסון לקורונה: מניית מודרנה מזנקת במסחר בנאסד"ק לאחר שהודיעה על הצלחה בשלב הראשוני של הניסוי שלה.

 

החיסון של מודרנה עורר תגובה חיסונית חזקה בקרב כל 45 המשתתפים בניסוי. החומר עורר את הנוגדנים הנדרשים לפי ההערכה המקובלת כיום לפיתוח החיסון. התוצאות פורסמו בזו'רנל הרפואי מהחשובים בעולם The New England Journal of Medicine. המשתתפים בניסוי קיבלו את החומר בשני סבבים, במינונים משתנים לפי קבוצות, של 25, 100 ו-250 מיקרוגרם - 15 מהנסיינים שימשו כקבוצת ביקורת.

 

בכל הקבוצות עורר החומר את התגובה החיסונית הנדרשת, והמשתתפים שקיבלו את המינון הגבוה של 100 גרם פיתחו נוגדנים בעוצמה גבוהה פי 4 מאלה שנמצאו בחולים שהחלימו מהקורונה.

 

ניסוי שלב 3 המתקדם צפוי להתחיל עד סוף החודש ומודרנה חזרה וציינה כי היא תוכל לספק לפחות 500 מיליון חיסונים בשנה ועד מיליארד חיסונים, החל מתחילת 2021.

 

"יש לנו חובה ערכית"

טל זקס, מנהל הרפואה הראשי של מודרנה, אמר בראיון ל-CNBC לאחר פרסום תוצאות הניסוי כי "יש לנו חובה אתית לפתח חיסון נגד הווירוס במהירות האפשרית, ובמקביל לעשות זאת באחריות".

 

"אני מאמין שיש לנו חובה ערכית לקדם את החיסון כמה שיותר מהר בהתחשב בצורך הברור בחיסון ובהתחשב במגבלות המדע. מוטל עלינו לעשות זאת באופן אחראי, עם שיקול דעת ובהתחשבות בפרופיל הבטיחות. אני סבור כי שנעשה זאת על ידי כך שנבטיח כי השלב השלישי של הניסוי יהיה 'שלב שלישי גדול'", כך לדברי זקס.

,
טל זקס, המנהל הרפואי הישראלי של מודרנה
טל זקס, המנהל הרפואי הישראלי של מודרנה צילום: Youtube / Moderna

 

 

x