$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

OPC וקרן נוי במו"מ לרכישת תחנות כוח בחצי מיליארד דולר

חברת האנרגיה שפעלה עד כה רק בישראל מעוניינת להיכנס לתחום האנרגיה הירוקה בארצות הברית. החברה המועמדת לרכישה מפעילה תחנות כוח שמופעלות ע"י גז ורוח ומתכננת להקים תחנות כוח סולאריות

גולן חזני 07:0014.07.20

החלום האמריקאי של עידן עופר: חברת או.פי.סי אנרגיה (OPC) שבשליטת עידן עופר פוזלת לראשונה מאז נוסדה לפעילות בחו"ל ולתחום האנרגיה המתחדשת. לכלכליסט נודע כי החברה מנהלת מגעים לרכישת חמש תחנות כוח בארה"ב. המגעים מתקיימים במשותף עם שותף ישראלי, קרוב לוודאי קרן נוי. היקף העסקה הוא כחצי מיליארד דולר.

 

המשא ומתן הוא לרכישת חברה אמריקאית, שמחזיקה בחמש תחנות שמופעלות על ידי גז ורוח, ובעלות הספק כולל של מעל 1,300 מגה־ואט.

 

בנוסף, החברה שאמורה להירכש נמצאת בשלבי תכנון והקמה של תחנות סולאריות, שיהיו בעלות הספק של מעל 1,000 מגה־ואט. חשוב לציין שאף שהמגעים נמצאים בשלבים הסופיים ואמורים להסתיים בימים הקרובים, ואין ודאות שיסתיימו בהצלחה. חברת או.פי.סי סירבה להגיב. 

עידן עופר עידן עופר צילומים: בלומברג

 

או.פי.סי מוחזקת על ידי עידן עופר דרך חברת קנון, שמחזיקה ב־70% ממניותיה. החברה נסחרת בשווי של 3.65 מיליארד שקל, פי שלושה משווייה בהנפקה ב־2017 — 1.25 מיליארד שקל. גיורא אלמוגי משמש כמנכ"ל החברה.

 

הפסד צורב במכרז לתחנת כוח ברמת חובב

 

עד היום פעלה או.פי.סי בישראל בלבד, כשהקימה את תחנת הכוח במישור רותם. בימים אלה החברה מקימה תחנות כוח נוספות. בשבוע שעבר הפסידה החברה במכרז לרכישת תחנת הכוח של חברת החשמל ברמת חובב, לאחר שהציעה 38 מיליון שקל בלבד פחות מההצעה של הזוכות ‑ שיכון ובינוי ואדלטק.

 

גיורא אלמוגי גיורא אלמוגי

 

או.פי.סי ניגשה גם למכרז הזה עם קרן נוי, המנוהלת בידי פיני כהן, גיל־עד בושביץ' ורן שלח. בניגוד לאו.פי.סי, קרן נוי כבר פועלת בחו"ל, אך בתחומי אנרגיה ירוקה, ולא בתחנות כוח. הקרן מצויה בשלבים סופיים של עסקה לרכישת 50% מהשדה הסולארי הגדול בספרד תמורת 115 מיליון יורו ורכשה שדות סולאריים באיטליה.

 

מה דעתך על מניית או פי סי אנרגיה:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

או.פי.סי מחזיקה ב־80% מתחנת הכוח הפרטית הראשונה והגדולה בארץ, במישור רותם (הספק של 466 מגה־ואט). ורידיס, שבשליטת דלק רכב, מחזיקה ביתרת המניות. התחנה פועלת בגז טבעי. בשנה שעברה ניהלה או.פי.סי מגעים לרכישת חלקה של ורידיס ב־480 מיליון שקל, אבל המשא ומתן התפוצץ על רקע פערי מחיר.

 

ההכנסות נפגעו בגלל הירידה במחירי הגז

 

תחנת הכוח השנייה של או.פי.סי, בחדרה, נפתחה לפני שבועיים לאחר הקמה בהשקעה של מיליארד שקל. התחנה מתוכננת לפעול בטכנולוגיית קונגרציה (שילוב בין שני תהליכים) בהספק של עד 148.5 מגה־ואט. התחנה צפויה לספק חשמל לחברת החשמל ולצרכנים פרטיים. תחנת כוח נוספת מוקמת בסמוך לצומת פלוגות, לא רחוק מקריית גת. לצורך הקמתה, חתמה בסוף 2019 או.פי.סי על הסכם מימון פרויקטלי מול קונסורציום מממנים בהובלת בנק הפועלים, הכולל מסגרות אשראי של קרוב ל־1.4 מיליארד שקל. התכנה המתוכננת אמורה לפעול בהספק של כ־396 מגה ואט.

 

הכנסות או.פי.סי נפגעו כתוצאה מהירידה בתעריף הייצור של חברת החשמל. לפי תחזית כלכלני חברת הדירוג S&P מעלות מחודש פברואר, ירידה זו עלולה לפגוע ב־15% מהכנסותיה. חברת החשמל הודיעה על הורדת תעריף הייצור ל־2020 ב־8%, כתוצאה מהירידה במחיר הגז הטבעי. או.פי.סי עצמה הודתה בפברואר כי ההורדה תשפיע לרעה על תוצאותיה הכספיות.

 

רכיב הייצור נקבע על ידי רשות החשמל בתחילת כל שנה קלנדרית, והוא הבסיס למחיר שאו.פי.סי גובה מלקוחותיה. ה־EBITDA של החברה ב־2019 עמד על 368 מיליון שקל וצפוי לעמוד על 320 מיליון שקל בלבד ב־2020.

 

ההון העצמי של או.פי.סי עומד על 822 מיליון שקל, נכון לסוף הרבעון הראשון של 2020. החברה סיימה את 2019 ברווח נקי של 125 מיליון שקל, ואת הרבעון הראשון ברווח נקי של 38 מיליון שקל לעומת 51 מיליון שקל ברבעון המקביל. הכנסות החברה ירדו ל־313 מיליון שקל ברבעון לעומת 354 מיליון שקל ברבעון המקביל.

 

עופר כבר ביצע אקזיט בדרום אמריקה

 

כזכור, עידן עופר כבר ביצע אקזיט אחד בתחום תחנות הכוח, בדרום אמריקה. קנון הקימה את חברת אינקיה, שבה החזיקה במלוא המניות ומכרה אותה בנובמבר 2017.

 

אינקיה ייצרה בזמן המכירה כ־3,400 מגה־ואט בתשע מדינות: בוליביה, פרו, צ'ילה, ג'מייקה, ניקרגואה, גואטמלה, אל סלבדור, פנמה והרפובליקה הדומיניקנית, וקנון קיבלה תמורתה 1.3 מיליארד דולר מקרן Squared Capital I המתמחה בהשקעות בחברות תשתיות ואנרגיה באמריקה הלטינית.

x