$
בורסת ת"א

למרות הירידה בהכנסות - המשביר מצליחה לצמצם את ההפסד

סגירת החנויות מאמצע מרץ פגעה בהכנסות הקבוצה ברבעון הראשון והן ירדו ב-16% ל-201 מיליון שקל; ההפסד צומצם ל-12.2 מיליון שקל, מול מינוס 14.4 מיליון שקל ברבעון המקביל

אורנה יפת 18:4630.06.20

למרות משבר הקורונה ,הצליחה קבוצת המשבירלצמצם את ההפסד ברבעון הראשון של 2020. סגירת החנויות מאמצע מרץ פגעה בהכנסות הקבוצה שבשליטת רמי שביט והן ירדו ב-16% ל-201 מיליון שקל. בשורה תחתונה סיימה החברה את הרבעון עם צמצום ההפסד ל- 12.4 מיליון שקל, לעומת הפסד של כ- 14.4 מיליון שקל ברבעון מקביל אשתקד.

 

עם פרוץ המשבר הוציאה המשביר את העובדים לחל"ת והיא צפויה לקבל 8-5 מיליון שקל מענק מהמדינה בגין החזרת העובדים בחודשים מאי ויוני. עד כה החזירה המשביר 70% מכח האדם שלה לעבודה. מה-3 במאי החלה החברה להחזיר בהדרגה עובדי מטה במקביל, צומצמם שכרם של העובדים ב-10-20% עד סוף השנה. מה- 12 במאי החלה המשביר להחזיר מחל"ת גם עובדי סניפים בהדרגה. תחילה הוחזרו 50% מעובדי הסניפים ולאחר מכן הוחזרו עוד 20% מהעובדים.

 

מה דעתך על מניית המשביר 365:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

במהלך המשבר צמצמה המשביר את כח האדם ב-190 עובדים, חלקם פוטרו וחלקם התפטרו, והאריכה את החל"ת לכ-400 עובדים נוספים. בחברה מסבירים את המהלך בצורך לעמוד בהנחיות התו הסגול, וההתאמה ביחס בין כמות העובדים והלקוחות בחנות, וכן בהתאמת שעות הפעילות בחנויות לביקושים. המשביר צמצמה שעות פעילות בקניונים - שעה בבוקר ושעה בערב, ונכון לעכשיו הרשת לא פותחת את החנויות במוצאי שבת.

 

בתקופת המשבר ועם סגירת 37 חנויות המשביר לצרכן, הקפיאה החברה פעילות שיווקית וכן הקפיאה תשלומים לספקים. זאת בנוסף להוצאת העובדים לחל"ת. פעילויות אלו עזרו לה לצמצם את ההוצאות והנזק הכלכלי  (ההוצאות התפעוליות של החברה בתקופת ההשהיה היו זניחות). להערכת החברה, השפעת ההתאמות שעשתה מסתכמת ב-12-10 מיליון שקל עד סוף 2020. 

 

המשביר פתחה את הסניפים בקניונים באיחור של שבוע, ב-14 במאי. החברה מדווחת כי כרגע אין השפעה מהותית של פגעי הקורונה על החברה וגם לא שינוי מהותי בהתנהגות ובצריכה של מוצרי המשביר. הקבוצה פועלת להקטנת שטחי המסחר של הסניפים אל מול בעלי הנכסים. כך למשל סגרה הרשת את סניף נתיבות, סניף עטרות הוקטן ב-700 מ"ר. בחודש הבא צפוי צמצום של 700 מ"ר בסניף עזריאלי רמלה.  בנוסף, בבאר שבע בגרנד קניון ובראשל"צ קניון הזהב ובעיר ימים בנתניה מגדילים את שטחי המסחר לתחום הספורט.

 

החברה לא הכירה ברבעון הראשון בפטור שקיבלה משכירות ארנונה ודמי ניהול בסעןפ כולל של כ- 6 מיליון שקל ודיווחה כי היא פועלת לקבל הלוואה בערבות המדינה בסכום של 40 מיליון שקל ומסגרת אשראי של 15 מיליון שקל.

 

רמי שביט בעל השליטה במשביר רמי שביט בעל השליטה במשביר צילום: מיקי נועם אלון

x