$
בורסת ת"א

אלשטיין דחף לממש בשיא המשבר והפסיד את העליות

בעל השליטה באי.די.בי מימש את תיק ניירות הערך של נכסים ובניין בשיא משבר הקורונה והחברה הפסידה 52 מיליון שקל. נדחה תשלום למחזיקי האג"ח

גולן חזני 08:0130.06.20

בסוף חודש, בשיא משבר הקורונה, הוביל אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי פתוח, מהלך למימוש תיק ניירות הערך של הקבוצה. אלשטיין סבר אז שהעולם הולך לקראת קטסטרופה, וכי מוטב לממש את התיק. חברות אחרות, שדיווחו על הפסדים בתיק ניירות הערך שלהן בדו"חות הרבעון הראשון, ציינו בהערה נוספת כי בינתיים החזירו את רוב ההפסדים, לאור התאוששות השווקים בסוף אפריל ומאי. נכסים ובניין, לעומת זאת, ציינה רק את ההפסד.

 

ככל הידוע, חברות נוספות בקבוצת אי.די.בי, בראשן דסק"ש, נקטו בצעד דומה ומכרו גם הן את תיק הנכסים שלהן בשיא משבר הקורונה. יצויין כי הקבוצה מחזיקה, מעבר לחברות נדל"ן, הייטק (אלרון), נתח משופרסל וחברת התקשורת סלקום באמצעות דסק"ש, גם בבית השקעות אפסילון, שבראשו עומד שמואל פרנקל. אבל את ההחלטה לממש הוביל כאמור אלשטיין עצמו.

 

נכסים ובניין: "עיתוי השאלה ומניעיה תמוהים"

 

באותה תקופה אגב, אלשטיין גם פרסם מאמר למשקיעים, בו גרס כי מגזר המתכות היקרות יפרח בעקבות המשבר. הפסימיות של אלשטיין וההחלטה שהתקבלה בדירקטוריון החברה בהובלתו, הובילה להפסד של 52 מיליון שקל בתיק ניירות הערך של נכסים ובניין. כרגע לא נראה סיכוי להחזיר את ההפסד הזה בקרוב.

 

מנכסים ובניין נמסר בתגובה: "איננו מתכוונים להתייחס לנאמר בישיבה, אך מר אלשטיין לא השתמש בשום שלב במושג קטסטרופה המיוחס לו בשאילתא. לדעת החברה מוקדם עדיין לסכם את תוצאות המשבר והשלכותיו על שוק ההון ולכן תמוהים עיתוי השאלה ומניעיה.

 

"היות וסערת הקורונה בשוק ההון עדיין נמשכת במלוא עוצמתה, נדנדת ההפסד והרווח פוקדת חברות ענק מקומיות ועולמיות והתיאור לפיו הסערה הסתיימה וכבר ניתן לסכם את תוצאותיה, הוא מוקדם ומופרך".

 

אדוארדו אלשטיין אדוארדו אלשטיין צילום: איתן שגב

בתוצאות המקדימות שפרסמה נכסים ובניין, זרוע הנדל"ן של קבוצת אי.די.בי, בשבוע שעבר, היא ציינה כי את הרבעון הראשון של 2020 היא תסיים בהפסד של 144 מיליון שקל, לעומת רווח של 53 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2019. ההפסד כולל ירידת ערך בשווי נכסי הנדל"ן של החברה ושל חברות מוחזקות וכאמור את הירידה בשווי תיק ניירות הערך של החברה.

 

השגיאות של אלשטיין בכלל ביטוח וישראייר

 

היקף ההפסד של דסק"ש בתיק ניירות הערך יוודע השבוע, עם פרסום דו"חותיה לרבעון הראשון. לדסק"ש יתרון נזילות של מעל חצי מיליארד שקל, שחלק מהן מושקע בתיק ני"ע.

 

זו איננה ההחלטה היחידה השגויה של אלשטיין מאז רכש את השליטה באי.די.בי ב־2014. אלשטיין ניסה בכל כוחו לדחות את הקץ בשאלת מכירת מניות כלל ביטוח וקיווה לקבל היתר שליטה בחברה, תוך כדי לחימה ברגולטור, רשות שוק ההון, שניהלה מולו קרב עיקש, לעיתים מוגזם. בסופו של דבר, כמובן, אלשטיין לא קיבל את היתר השליטה.

 

אלשטיין גם התעכב עם מכירת חברת התעופה ישראייר לפני שנה, כשיכול היה לקבל עבורה ממציעים שונים מעל 55 מיליון דולר, אך לא עשה זאת. עתה, עם משבר הקורונה, עומדת ההצעה היחידה שעל שולחנו על 90 מיליון שקל עבור החברה.

 

אלשטיין נמצא במצוקה והשקעה של כ־2.5 מיליארד שקל בקבוצת אי.די.בי עלולה מבחינתו לרדת לטמיון. אי.די.בי פתוח מצויה בהליכי הסדר חוב מול נושיה, להם היא חייבת כ־2 מיליארד שקל, והשווי הנכסי הנקי שלה הוא שלילי ומתקרב למיליארד שקל.

 

מחזיקי האג"ח מאיימים בפירעון מיידי של החוב

 

אתמול הודיעה אי.די.בי למחזיקי שלוש סדרות האג"ח שלה על דחיית תשלום הריביות שנועד להשבוע, בשבוע, עד ל־7 ביולי. בנוסף, הודיעה החברה כי תקיים שיח נפרד מול כל סדרה, לאחר שעד היום היו השיחות תלויות בהסכמת כל שלוש הסדרות.

 

אי.די.בי מקווה להגיע להסכמות עם סדרה י"ד בעיקר, לה משועבדות מניות השליטה בדסק"ש (68%), כדי להציל את השליטה של אלשטיין בדסק"ש. החברה השאירה את ההצעות הקודמות בעינן, והמשמעות היא פירעון של 300 מיליון שקל לסדרה י"ד מחוב של 800 מיליון, והיתרה בפריסה חדשה.

 

סדרה י"ד לא מוכנה לקבל את ההצעה ודורשת פירעון של 450 מיליון שקל מהחוב. הנציגות בסדרה היא איציק עידן ועומר סרבינסקי.

 

סדרה ט', שלא מובטחת, היא הנפגעת העיקרית מההצעה של אלשטיין, שמציע לה את כל הנכסים הנותרים של אי.די.בי מלבד מניות כלל ביטוח. במקרה שלה, מדובר בתספורת היא של כ־700 מיליון שקל, על חוב של כ־930 מיליון. נציג הסדרה הוא עופר גזית והמחזיקות הגדולות הן קרנות ברוש ואלפא (10% כל אחת). הן מתנגדות להסדר ומאיימות לנקוט בצעדים משפטיים.

 

אבל את הצעד החריף ביותר נגד החברה נקטה אתמול דווקא סדרה ט"ו, הקטנה יותר (250 מיליון שקל), שמובטחת במניות כלל ביטוח, שנציגה הוא דורון תורג'מן.

 

במכתב ששיגר היועץ המשפטי של הנציגות, עו"ד עדי פיגל, הוא מזכיר שאי.די.בי נדרשת לשלם ריביות של 35 מיליון שקל השבוע לשלוש הסדרות, והוסיף כי איננו מבין את התנהלותו של אלשטיין, שלא השתמש בכספי הערבויות שהושבו לו לאחר מכירת המניות לפירעון החוב למחזיקי האג"ח.

 

"החברה קיבלה עבור מניות כלל מעסקאות ההחלף 19 מיליון שקל בלבד, אבל בעל השליטה קיבל באותן עסקאות בחזרה לידיו ערבויות בסך 45 מיליון שקל. 19 מיליון השקלים אינם מספיקים לתשלום הריביות, אבל בעל השליטה לא השתמש במתנה שקיבל לפרוע לפחות חלק מהריביות", כתב עו"ד פיגל.

 

המחזיקים מאיימים להעמיד תוך שבוע את החוב לפירעון מיידי וטוענים כי אי.די.בי דחתה את פירעון הריבית בשבוע, מבלי ששטר הנאמנות מאפשר לה זאת וכי מדובר בהפרה של ההתחיבויות למחזיקים. המחזיקים דורשים לקבל פירוט מלא של כל הפעולות שנעשו ע"י החברה כדי לשלם את הריבית למחזיקי האג"ח של סדרה ט"ו.

 

מחזיקי אג"ח סדרה ט"ו מאיימים להעמיד תוך שבוע את החוב לפירעון מיידי וטוענים כי אי.די.בי דחתה את פירעון הריבית בשבוע, מבלי ששטר הנאמנות מאפשר לה זאת

 

x