$
בורסת ת"א

בדיקת כלכליסט

בתפריט של אייל לפידות: לימונדה של ניגוד עניינים

חודש וחצי לאחר שמונה למנכ"ל שיכון ובינוי הקים לפידות עם ציון קינן את לימונדה - חברה לעסקי נדל"ן בניו יורק, אך לא חשב שכדאי לעדכן את החברה שהעסיקה אותו. לפידות: "לא היתה פעילות והחברה נסגרה"

תומר גנון 08:4529.06.20

המהלך הדרמטי של בעל השליטה בשיכון ובינוי, נתי סיידוף, לפיטוריו של המנכ"ל שמינה רק כשנה קודם לכן, אייל לפידות, הפתיע את השוק והפיל את מניית חברת הנדל"ן ב־23% בתוך יומיים. הפיטורים נבעו, בין היתר, מעיסוקו הרב של לפידות - לטענת סיידוף - בעסקיו הפרטיים, ובראשם האחזקה של 4.2% בכלל ביטוח.

 

אך מבדיקת "כלכליסט" עולה כי לפידות עסק גם בתחום הנדל"ן והקים עם מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר ציון קינן חברה פרטית, שמטרתה להתמקד בנדל"ן בניו יורק — וזאת לאחר ששיכון ובינוי דיווחה למשקיעים על מינויו למנכ"ל החברה הציבורית.

 

מה דעתך על מניית שיכון ובינוי:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

לפידות לא חשף את הנושא בפני דירקטוריון שיכון ובינוי, כדי שזה יוכל לבחון אם יש פוטנציאל ניגוד עניינים בין עסקיו הפרטיים לבין עסקי החברה הציבורית, שגם פעילה בנדל"ן בארה"ב.

 

לפידות וקינן הגישו בקשה לפירוק מרצון מזורז

 

על פי רשם החברות, החברה שהקימו לפידות וקינן בבעלות שווה (50% כל אחד) נקראת לימונדה מ.מ השקעות. היא התאגדה ב־28 במאי 2019, והשניים נרשמו בה כדירקטורים. שיכון ובינוי, כך עולה מדיווחי החברה לבורסה, הודיעה על מינויו של לפידות למנכ"ל כחודש וחצי קודם לכן - ב־16 באפריל. כלומר, לימונדה הוקמה לאחר ששיכון ובינוי הודיעה על מינוי לפידות. המנכ"ל החדש החל את כהונתו בפועל, כך על פי דו"חות שיכון ובינוי לשנת 2019, ב־2 ביוני 2019.

 

ציון קינן, בעבר מנכ"ל בנק הפועלים ציון קינן, בעבר מנכ"ל בנק הפועלים צילום: אוראל כהן

 

לפני כארבעה חודשים, ב־18 בפברואר, כך עולה מתיק החברה הפרטית של לפידות וקינן, הגישו השניים לרשם החברות בקשה לפירוק מרצון מזורז של חברת לימונדה, ובבקשה נכתב כי החברה אינה פעילה. ככל הידוע, היא לא ביצעה עסקאות בחו"ל או בישראל. לפני כשבועיים הודיע הרשם על חיסול החברה.

 

אך מבדיקת "כלכליסט" עולה כי זה אינו האינטרס היחיד בתחום הנדל"ן שלפידות - שקיבל משיכון ובינוי שכר ומענקים בהיקף של 24 מיליון שקל על חודשי העסקתו בשנת 2019 - לא הציף בפני דירקטוריון החברה מאז מונה למנכ"ל. בשנה החולפת, וככל הידוע ללא קשר לחברת לימונדה, קיים לפידות משא ומתן ראשוני לרכישת אחוזים בפרויקט ברחוב לילינבלום בתל אביב, במטרה שיומרו בעתיד לדירות. במהלך המו"מ הציע לפידות גם לקינן להצטרף לעסקה, אך המו"מ לא הבשיל לבסוף לטיוטת חוזה.

 

הפרויקט המדובר הוא בניין יוקרתי בן 20 דירות על מגרש ששטחו 3,000 מ"ר ברחוב לילינבלום 8 ו־10. המגרש והמבנה שעליו נרכשו במאי 2016 מבנק לאומי בתמורה לכ־70 מיליון שקל בידי קבוצת משקיעים בראשות איש העסקים אהוד בן ש"ך. המבנה, שמושכר כיום לבנק לאומי, מיועד להריסה ועליו אמור להיבנות הפרויקט, שנמצא בתהליכי אישור.

 

אולם גם במקרה זה לא גילה לפידות, המתגורר עם משפחתו בסביון, לדירקטוריון שיכון ובינוי על המשא ומתן הראשוני שניהל. זאת כאשר שיכון ובינוי עצמה היא חברת ייזום נדל"ן למגורים, מהגדולות בארץ, ולכן על פניו היה מקום לבחון אפשרות שקיים פוטנציאל ניגוד עניינים.

 

אי־דיווח לדירקטוריון מנע בדיקה של ניגוד עניינים

 

בכל הקשור לחובת האמונים, חוק החברות אינו מבדיל בין דירקטור למנכ"ל, ושניהם מוגדרים כנושאי משרה. סעיף 254 (א') קובע כי "נושא משרה חב חובת אמונים לחברה, ינהג בתום לב ויפעל לטובתה". החוק מפרט כי נושא משרה "יימנע מכל פעולה שיש בה ניגוד עניינים בין מילוי תפקידו בחברה לבין מילוי תפקיד אחר שלו או לבין ענייניו האישיים; יימנע מכל פעולה שיש בה תחרות עם עסקי החברה; יימנע מניצול הזדמנות עסקית של החברה במטרה להשיג טובת הנאה לעצמו או לאחר".

 

האם פעילות הנדל"ן הפרטית של לפידות העמידה אותו בהכרח בניגוד עניינים? על פי מומחים בתחום הממשל התאגידי - לא בהכרח. אלא שהם מדגישים כי מצד שני, החוק מגדיר בבירור מה אמור לעשות מי שנקלע למצב שבו מתעורר חשש כזה: עליו לפנות לדירקטוריון, על מנת שיבחן וידון בנושא. אך לפידות בחר לא לעדכן את הדירקטוריון כלל, כך שהבחינה של פוטנציאל ניגוד העניינים כלל לא היתה אפשרית.

 

מאייל לפידות נמסר: "חברת לימונדה היא חברה ריקה, לא היתה פעילה מעולם ולא בוצעה בה עסקה. הוגשה בקשה לסגירת חברת לימונדה בפברואר 2020, והחברה נסגרה. פרויקט לילינבלום הוא פרויקט לבניית דירות מגורים במסגרת קבוצת רכישה, שבה התעניינתי באופן אישי (שלא במסגרת חברה) ברכישת דירת מגורים, דבר שלא יצא אל הפועל".

 

מחברת שיכון ובינוי ומציון קינן לא נמסרה תגובה.

 

 

לפידות. שכר בעלות של 24 מיליון שקל על 6 חודשים לפידות. שכר בעלות של 24 מיליון שקל על 6 חודשים צילום: אוראל כהן

 

x