$
בורסת ת"א

רגישים לביקורת? פוקס: מוותרים על המענקים מהמדינה בשל "השיפור במכירות"

החלטת החברה למשוך דיבידנד בסך 49 מיליון שקל בעודה מקבלת סיוע מהמדינה, זכתה לביקורת גורפת. אולם לפי הודעת פוקס, הוויתור על המענקים עליו הכריזה עכשיו נובע משיפור ניכר במכירות - אך היא היתה מודעת לו כבר עם פתיחת החנויות מחדש; לגבי הדיבידנד היא "מדגישה כי הוא יחולק לבעלי המניות בגין רווחי שנת 2019"

אורנה יפת 11:1326.06.20

אחרי הביקורת הנוקבת על הדיבידנדים שמשכה ,הן מצד הציבור והן מצד פוליטיקאים, קבוצת פוקס נאלצת לוותר על המענקים שקיבלה מהמדינה עבור החזרת עובדים שהוצאו לחל"ת בתקופה בה החנויות היו סגורות בשל התפרצות הקורונה. עם זאת, מהודעתה היום (ו') עולה כי פוקס אינה מייחסת את ביצוע המהלך לביקורת, אלא ל"שיפור ניכר במכירות", ולגבי הדיבידנד היא "מדגישה כי הוא יחולק לבעלי המניות בגין רווחי שנת 2019".

 

 

 

נזכיר כי הבעלים והמנכ"ל הראל ויזל היה ממובילי מחאת רשתות האופנה והמסחר שדרשו ואף קיבלו מענקים כספיים על סגירת העסקים בתקופת משבר הקורונה. ויזל התראיין במסגרת המאבק בכלי התקשורת וקיים פגישות עם בכירי הממשלה במטרה לקבל מענקים על החזרת עובדים מחל"ת.

 

הקבוצה אמורה היתה לקבל מענק בגובה של 18-13 מיליון שקל, עבור עובדים שהחזירה מחל"ת ועל פי החלטתו של שר האוצר ישראל כץ לתת 6 מיליארד שקל לחברות שינהגו כך כלפי עובדיהם.

 

מה דעתך על מניית פוקס:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

אלא שאתמול, עם פרסום הדו"ח הכספי של פוקס לרבעון הראשון 2020 הודיעה הקבוצה על חלוקת דיבידנד בגובה 49 מיליון שקל, הודעה שגררה תגובות וביקורות קשות.

 

הבוקר הודיעה פוקס: "דירקטוריון החברה מודיע כי לאור השיפור הניכר במכירות לאחר חזרת הקבוצה לפעילות, החברה מוותרת על כל מענקי המדינה. החברה מדגישה כי הדיבידנד שהוכרז ויחולק לבעלי מניות של החברה הינו דיבידנד בגין רווחי שנת 2019, והינו בהתאם למדיניות חלוקת הדיבידנד בחברה".

 

נוסח התגובה של פוקס לפיו החברה מוותרת על המענק, "לאור השיפור הניכר במכירות לאחר חזרת הקבוצה לפעילות", מעורר תהיות שכן בפוקס ידעו על השיפור במכירות מיד עם פתיחת החנויות מחדש לאחר תום הסגר. ויזל אף מסר עם פרסום הדו"חות אתמול, כי בחנויות הקבוצה נרשמה עלייה משמעותית במכירות מיד עם פתיחתן.

 

 

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלי פוקס הראל ויזל, מנכ"ל ובעלי פוקס צילום דימה טליאנסקי

 

לאחר ההודעה ולאור השמועות שנפוצו לפיהן ויזל ושר האוצר ישראל כץ, שנזכר היום למתוח ביקורת על משיכת הדיבידנד, תיאמו ביניהם את המהלך של החזרת המענק, בתיווך יועציו האסטרטגים של ויזל, מסר האחרון: "בשיחה שערכתי הבוקר עם כץ, הודעתי לו שבעקבות ההודעה אתמול לבורסה שמיד עם חזרתה של קבוצת פוקס לפעילות אנו רואים גידול ניכר בפעילות בפעילות החברה אנו מוותרים על כל מענק מהמדינה, שר האוצר בירך על ההחלטה".

 

כפי שפורסם הבוקר בכלכליסט הבוקר הגיב השר כץ באיחור ניכר על חלוקת הדיבידנדים של פוקס ומתח ביקורת על המהלך: "החלטת בעלי רשת פוקס למשוך דיבידנד גבוה לכיסוי בעיתוי זה, של שעת משבר ומצוקה ולאחר כל הסיוע שהוא וכלל המעסיקים קיבלו למטרה המוצדקת של החזרת עובדים לעבודה צורמת ומנוגדת לסולידריות המתבקשת", ציין כץ, "אני פונה אליו לבטל מיידית את ההחלטה".

 

הבוקר הגיב גם ח"כ ניר ברקת (ליכוד) על חלוקת הדיבידנד ואמר: "מדינת ישראל לא צריכה לבקש טובות מבעלי הון. היא צריכה להקצות מראש את הכסף שלה לטובת מי שבאמת זקוק לו. צריך להציל עכשיו 120 אלף עסקים שנמצאים בסכנת פשיטת רגל וחצי מיליון עובדים בסכנת פיטורים. עדיין לא מאוחר לתקן".

 

עו״ד רועי כהן, נשיא להב לשכת ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים בישראל, הגיב על החלטת פוקס: "אני מברך על החלטת דירקטוריון פוקס והראל ויזל לוותר על מענקי עידוד החזרת עובדים למשק וקורא לכל החברות והגופים הגדולים היכולים עקב איתנות כלכלית לוותר על מענק זה ולהשתמש בכספים אלו עבור עסקים קטנים. אני קורא למשרד האוצר לאפשר לייעד כספים אלו לטובת עסקים קטנים שנפגעו במשבר הקורונה ולא הוציאו עובדים לחל"ת וכעת לא זכאים למענק מהמדינה. ניתן להוביל כאן מהלך מתבקש של ערבות הדדית בין חברות גדולות לעסקים קטנים ולאפשר להם לשרוד את משבר הקורונה".

 

x