$
בורסת ת"א

מתקפה על הדיבידנד בפוקס: "דמעות התנין של הראל ויזל הפכו ליהלומים על חשבוננו"

פוקס הודיעה היום על חלוקת דיבידנד של 49 מיליון שקל - שבועות לאחר שדרשה וקיבלה מענקים מהמדינה; ח"כ בצלאל סמוטריץ': "לא בשביל זה ניתן תקציב העתק לתמיכה בעסקים במשבר הקורונה"; עמיר פרץ: "קפיטליזם חזירי בשיא חוצפתו"; פוקס מקבלת מהמדינה בין 13 ל-18 מיליון שקל, בעקבות הלחץ שהפעיל ויזל על הממשלה, לצד קמעונאים נוספים - המדינה סיפקה לקבוצה גם ערבות עבור הלוואה בנקאית

אורנה יפת וצבי זרחיה 19:3025.06.20

התגובות החריפות על ההחלטה של קבוצת פוקס לחלק דיבידנד של 49 מיליון שקל לא איחרו לבוא. הכותרות הכלכליות עסקו כולן בלי יוצא מן הכלל בחלוקת הדיבידינד - לאחר המענקים אותם דרשה וקיבלה הקבוצה מהממשלה וההטבות בארנונה שהיא צפויה לקבל מהמדינה ושיירשמו בדוחות הרבעון השני. הקבוצה שבשליטת הראל ויזל אף קיבלה ערבות מדינה להלוואה בנקאית שלקחה.   

הסכומים שקיבלה פוקס

המאבק שהוביל ויזל לצד ראשי קבוצות קמעונאות נוספות השיג את המטרה שלו - המדינה החליטה להעניק מענקים בגובה של עשרות מיליוני שקלים לחברות שהחזירו עובדים, בארבע פעימות, בין יוני לספטמבר. פוקס תקבל בין 13 ל-18 מיליון שקל לאחר שהחזירה את מרבית העובדים שלה באפריל ובמאי. עבור כל עובד שהוחזר לעבודה החל מה-19 באפריל המעסיק מקבל 3,500 שקל, ועבור עובדים שחזרו ביוני יקבל המעסיק 7,500 שקל עבור כל עובד.

 

החברה לקחה הלוואה בערבות מדינה בסכום 60.6 מיליון שקל, לחמש שנים, כאשר בשנה הראשונה לא תצבור ההלוואה ריבית. תשלומי הקרן והריבית יתבצעו החל מהשנה השנייה בתשלומים חודשיים. ההלוואות צמודות לריבית הפריים. בנוסף, גייסה פוקס שתי הלוואות בסכום של 200 מיליון שקל מהבנקים לאומי והפועלים, למשך שלוש שנים, צמודות לריבית הפריים. לחברה אופציה להחזיר את ההלוואה לאחר שנה, ללא קנס פרעון מוקדם.

 

הראל ויזל הראל ויזל צילום דימה טליאנסקי

 

התגובות במערכת הפוליטית

שר הכלכלה עמיר פרץ צייץ תגובה חריפה במיוחד נגד הדיבידנד שמשכה פוקס: "הדיבידנד של ויזל אחרי שהבטיח לעצמו עשרות מיליונים פיצוי מהמדינה זהו הקפטיליזם החזירי בשיא חוצפתו. לאחר שהחזיר מאות עובדים במשרה חלקית הוא מקבל מקופת המדינה ולוקחלכיסו עשרות מיליוני שקלים".  פרץ אף עקץ את ויזל שמשך המאבק צעק באולפני הטלויזיה כי הוא מייצג את כל העסקים בישראל, ונלחם למען בעלי העסקים הקטנים: "ויזל לא מייצג את העסקים הקטנים ואת העסקים בכלל, בניגוד לגילויי הסולידריות שראינו ברחבי ישראל".

 

חבר הכנסת שלמה קרעי מהליכוד כתב על חלוקת הדיבידנד בפוקס: "דמעות התנין שהראל ויזל הפיץ לכל עבר, הפכו ליהלומים על חשבוננו. את אשר יגורנו בא לנו. התפשרנו בוועדת הכספים על תיקונים ושיפורים במודל המענקים כדי לא לעכב וכדי להציל את העצמאים וקיבלנו סטירת לחי. לא יהיה יותר כדבר הזה. לא נבטל יותר את שיקול הדעת של חברי ועדת הכספים בפני האוצר". 

 

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' צייץ בטוויטר: "ה'אמרנו לכם' המהיר בעולם. לא בשביל זה ניתן תקציב העתק לתמיכה בעסקים במשבר הקורונה. כשדרשנו בוועדת הכספים להתנות את המענק בהתחייבות לא למשוך דיבידנד ולא להעלות שכר בכירים בדיוק לזה התכוונו. חבל מאד ששר האוצר התנגד".

 

ח"כ מירב מיכאלי  שיגרה הערב מכתב אל שר האוצר ישראל כץ והחשב הכללי  רוני חזקיהו שבו כתבה כי "המהלך החזירי והמכוער של הראל ויזל חושף שוב איך הממשלה חזקה על חלשים ורופסת מול החזקים. כבר בתחילת משבר הקורונה הגשתי הצעת חוק שנועדה להבטיח שהקטנים והפגיעים יקבלו את רוב כספי הסיוע, ולא הגדולים והחזקים. אבל הממשלה התעלמה, והנה התוצאות: כסף סיוע ציבורי מחולק לבעלי המניות כדיבידנד בעוד עשרות אלפים קורסים.

 

אני פונה אליך בדרישה לא לאשר ולא לבצע אף מענק, הלוואה או סיוע לרשת פוקס ולעדכן מיד את התנאים לקבלת כל אלה. בנוסף, לפעול באופן מיידי ולהבטיח שמענקים או הלוואות וסיוע בכל דרך אחרת מכספי הציבור ילוו בהתחייבות שלא לחלק דיבידנד ולא להעלות שכר בתקופה של שנתיים לפחות לא מדובר בסוציאליזם, מדובר ביעילות ובהגיון; גם בארה"ב, למיטב ידיעתי, נקבעו כללים שמונעים את התופעה החזירית הזו. מי שרוצה לקבל מהמדינה סיוע צריך לעמוד בקריטריונים של הגבלת שכר למנהלים וחלוקת דיווידנד לבעלים", כתבה מיכאלי.

  

ח״כ מיקי לוי מיש עתיד-תל״ם אמר - ״ממשלת ישראל היא שאשמה בחרפה הזאת. למרות כל השינויים שביקשתי להכניס בתכנית המענקים, הממשלה ונציגיה אטמו את אזניהם מלשמוע והתנגדו לכל שינוי.  דרשתי בוועדת הכספים לשים תקרה מקסימלית של 6 מיליון שקל עבור עסק יחיד כדי שהכסף יזרום לעסקים הקטנים והבינוניים ולא יעשיר סתם את קופתם של בעלי חברות ענק. לצערי הרב האטימות הממשלתית שמלווה את כל הטיפול במשבר הכלכלי מביאה הערב למחזה המכוער והבלתי יאמן הזה״.

 

 

 

חיים ילין, שכיהן כחבר כנסת מטעם יש עתיד, צייץ אף הוא וקרא לחרם על חנויות הרשת: "כף רגלי לא תדרוך יותר ברשת פוקס. מקווה שעם ישראל התנהג בהתאם כדי למחוק לכם את הדיבידנד מהפרצוף. אתם חוצפנים".

 

בקבוצת פוקס אומרים, כי מדובר בדיבידנד שעליו הכריזה הקבוצה ב-11 במרץ, מספר ימים לפני פרוץ משבר הקורונה, ואשר הוקפא והוחזר כעת עם פרסום התוצאות לרבעון. "מאז פתיחת החנויות חלה עלייה ניכרת בהכנסות שנה מול שנה באותה תקופה. במקביל לפרסום הדוחות היום, הוכרז על חלוקת דיבידנד של 49.1 מיליון שקל בגין מחצית הרווחים של שנת 2019. פעילות החברה נפגעה קשות בתקופה שבה נאסרה לחלוטין כלל פעילות חנויות הקבוצה, למרות זאת הקבוצה גאה בכך שלאחר פתיחת החנויות וללא שיהוי, החזירה את אלפי עובדיה לעבודה בתנאים שעבדו קודם לכן", נאמר בתגובה.

 

  

מירב מיכאלי. 'לא לאשר את המענקים' מירב מיכאלי. 'לא לאשר את המענקים' צילום: אלכס קולומויסקי

 

x