$
בורסת ת"א

האסיפה בנכסים ובניין הפילה את עסקת בעלי העניין של אלשטיין

נגד המהלך הצביעו 91% מבעלי המניות שאינם קשורים לבעלת השליטה; בעסקה המוצעת אמורה היתה נכסים ובניין לרכוש את מניות אי.די.בי בחברת הנדל"ן IDBG הפועלת בלאס וגאס

גולן חזני 17:3323.06.20

עיסקת בעלי העניין של אדוארדו אלשטיין נפלה ברוב גדול באסיפת בעלי המניות. 91% מבין בעלי המניות שאינם צד קשור לעיסקה הצביעו נגד המהלך ואילו 9% בלבד הצביעו בעד. 

במסגרת העסקה שהוצעה אמורה היתה נכסים ובניין לרכוש מאי.די.בי המתרסקת 27% ממניות חברת הנדל"ן הפועלת בלאס וגאס IDBG תמורת 98 מיליון שקל. לאחר הרכישה נכסים ובניין אמורה היתה להחזיק ב־100% מ־IDBG. המוסדיים טענו כי מחיר העסקה מנופח, וגם גם חברת היעוץ אנטרופי התנגדה לעסקה.

 

איי.בי.איי קרנות נאמנות היתה הגורם המוסדי המקומי היחיד שהצביע בעד אישור העסקה, לצד משקיעים זרים. 

  

אדוארדו אלשטייןו אדוארדו אלשטייןו צילום: אוראל כהן

 

"כלכליסט" דיווח אתמול כי מלבד סוגיית המחיר, שני נושאים מהותיים, שאינם קשורים בהכרח לעסקה, אלא לצורת התנהלות בעל השליטה אלשטיין, עמדו ברקע לעמדת המוסדיים שהתנגדו לעסקת בעלי העניין: הראשון הוא מינויו של סאול זאנג, שותפו של אלשטיין, כיו"ר החברה, לצד מינויו של אלשטיין עצמו כמנכ"ל קבוע. מוסדיים גדולים ראו בצעד סוג של התרסה כלפי בעלי מניות המיעוט, שדרשו הפרדה בין תפקיד היו"ר והמנכ"ל בנכסים ובניין, שמחזיקה בקופה של 2 מיליארד שקל, כשלפחות אחד מתפקידים יאויש על ידי גורם חיצוני לאירסה של אלשטיין.

 

הנושא השני הוא מכירה של 4.96% ממניות גב־ים, החברה־הבת שבשליטת נכסים ובניין. ב־17 במאי מכרה נכסים ובניין את המניות תמורת 191 מיליון שקל למי שהגדירה "צד בלתי קשור", אבל סירבה לומר במי מדובר. בעלי המניות דרשו מהחברה הצהרה בכתב שמדובר בצד בלתי קשור ולא קיבלו אותה, אם כי אלשטיין דאג להעביר הצהרה כזו לדח"צים בחברה, כלומר לוועדת הביקורת שלה.

x