$
בורסת ת"א

אחרי יותר משנה: טבע שוב החברה הגדולה ביותר בבורסה

מניית הפארמה הישראלית חזרה למעמדה כמובילת הבורסה בתל אביב, עם שווי שוק של 46.8 מיליארד שקל; בזמן שחברות רבות במשק הושבתו בזמן הקורונה, החברה נהנתה מפיזור המפעלים שלה בעולם, ומעלייה בביקוש לתרופות; טבע דחקה למקום השני את חברת הטעמים IFF, שעקפה אותה לפני כשנה ונסחרת כעת בשווי של 46 מיליארד שקל

שיר רייטר 15:0222.06.20

המלכה חזרה: טבע היא שוב החברה בעלת שווי השוק הגבוה ביותר בבורסת תל אביב, יותר משנה לאחר שהפסידה את התואר ל-IFF ובהמשך נעקפה על ידי חברות נוספות.

 

חברת הפארמה הישראלית שמנהל קור שולץ נסחרת בשווי שוק של 46.8 מיליארד שקל, אחרי קפיצה של 3.4% שרשמה אתמול וסייעה לה לדחוק למקום השני את חברת הטעמים IFF, שנסחרת כעת בשווי שוק של 46 מיליארד שקל. מניות טבע ו-IFF מתנהלות בשעה זו בתנועות קלות, סביב רמת הפתיחה. 

קור שולץ, מנכ"ל טבע קור שולץ, מנכ"ל טבע צילום: בלומברג

 

 

בשלושת החודשים האחרונים - מ-21 במרץ ועד ל-21 ביוני - זינקה טבע ב-68.8%, בזמן שמדד ת"א טיפס ב-13.7% והראה קצב מתון יותר בהתאוששות לאחר הצניחה עם התפרצות נגיף הקורונה. מתחילת השנה עלתה טבע ב-25.1%, לעומת צניחה של 17.2% שרשם מדד ת"א 35 באותה תקופה. לשם השוואה, המתחרה הבולטת של טבע, חברת מיילן, נחלשה ב-11.8% מתחילת השנה.

 

ב-12 במאי 2019 הודחה טבע מהמקום הראשון בבורסה, אחרי שצללה ב-10.7% ברקע תביעת הענק בפרשת קרטל המחירים בארה"ב. טבע ויצרניות תרופות נוספות הואשמו בקנוניית העלאת מחירים, לפי תביעה שהוגשה על ידי יותר מ-40 מדינות בארה"ב לאחר חקירה שנמשכה חמש שנים.

 

 

בזמן שחברות פארמה רבות נאלצו להשבית את פעילותן בעקבות משבר הקורונה, לטבע היה יתרון בזכות ריבוי המפעלים שלה. חלק גדול מהרכיבים הפעילים לתרופות של טבע מיוצרים במזרח אירופה, ששם נמשכה הפעילות כרגיל גם בזמן המגפה, כך שטבע יכלה להמשיך לייצר ולעמוד בביקוש. לעומת זאת, חברות רבות, כולל ענקיות ומובילות שוק כמו אפל, נתקלו בקשיי אספקה במוצרים הבסיסיים ביותר עקב ההשבתה במזרח. 

 

לקראת סוף מרץ, כשקצב ההתפשטות של המגפה התגבר, הוציאה טבע מאות עובדים בישראל ואלפי עובדים בעולם לחופשה בתשלום על חשבונה, ללא פגיעה בצבירת ימי החופש שלהם. בחודש שעבר אמר שולץ כי כל מפעלי החברה נותרו פתוחים בחודשים האחרונים, ואף עובד לא פוטר.

 

"בינתיים לא ראינו השפעות למשבר הקורונה על טבע, אבל קיימים סיכונים שנובעים מכך שחומרי הגלם ומרכיבי התרופות מיוצרים במקומות שונים בעולם", אמר שולץ בשיחות לאחר פרסום הדוחות הרבעוניים. "כמו כן, אילוצי העבודה בפורמט החדש מפחיתים את הקשר בין צוותי המכירות שלנו מה שעלול להוביל להתרוממות איטית יותר בתרופות החדשות שלנו. הדברים האלה עוד לא קרו, אבל הם רשומים בקטגוריה של סיכונים", הסביר.

 

"התחרות והגלובליזציה הובילו לפיזור של שרשרת האספקה", הוסיף מנכ"ל החברה. "טבע מייצרת חומרי גלם בהודו וסין ורכיבים פעילים (API) גם במזרח אירופה. פיתוח של תרופות חדשות נעשה בארה"ב ואירופה". 

 

מה דעתך על מניית טבע:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

הדוחות שהציגה טבע לרבעון הראשון של 2020 עלו על התחזיות, בין היתר בעקבות הפאניקה שהובילה את הצרכנים לקנות ולאגור תרופות בבית, למקרה הצורך. החברה רשמה בשלושת החודשים הראשונים של השנה הכנסות של 4.4 מיליארד דולר, מעל צפי האנליסטים להכנסות של 4.15 מיליארד דולר. הרווח הנקי למניה עמד על 76 סנט, והיכה גם הוא את הציפיות בשוק שהעריכו רווח של 59 סנט למניה. טבע אישרה את התחזיות המוקדמות שלה עבור השנה כולה, בשונה מחברות רבות בעולם שבחרו למשוך את התחזיות המוקדמות.

x