$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

תשובה ונובל אנרג'י בבג"ץ נגד שטייניץ: יוחזר הרישיון שהופקע

בצעד נדיר - ורגע לפני המכרז מחר - תובעות דלק קידוחים ונובל אנרג'י את שר האנרגיה אישית, ודורשות שביהמ"ש יורה על החזרת רישיון אלון ד', שממוקם עשרות קילומטרים מול חופי נהריה, לידיהן. החברות טוענות כי בקשותיהן לחפש בו גז סורבו מסיבות מדיניות

ליאור גוטמן 07:0021.06.20

המתיחות בין בעלי מאגרי הגז תמר ולווייתן לזרועות הממשלה עולה מדרגה ומגיעה למחוזות נדירים. ל"כלכליסט" נודע כי בשבוע שעבר הגישו נובל אנרג'י האמריקאית ודלק קידוחים הישראלית, החברה־הבת של קבוצת דלק בשליטת יצחק תשובה, עתירה לבג"ץ נגד שר האנרגיה יובל שטייניץ ונגד הממונה על הנפט במשרד יוסי וירצבורגר. בעתירה מבקשות החברות כי בית המשפט יורה למשרד האנרגיה לא להוציא לפועל את המכרז על הרישיון הימי אלון ד', ושיורה לו להחזיר אותו לבעליו הקודמים - דלק קידוחים, שהחזיקה ב־53% מהרישיון, ונובל אנרג'י, שהחזיקה ב־47%, וזאת במטרה שהן יוכלו לחפש בו מאגר גז חדש.

 

המכרז על הרישיון, שהופקע מידי דלק קידוחים ונובל אנרג'י לפני חודשיים בלבד, אמור להתקיים מחר. אלון ד' הוא אחד מרישיונות אלון, שהוענקו לדלק קידוחים ולנובל אנרג'י ב־2009. שטחי החיפוש בקבוצת רישיונות זו ממוקמים במרחק של 50–140 ק"מ מחופי נהריה. רישיון אלון ד' הוא המזרחי ביותר, והוא ממוקם כ־60 ק"מ מערבית לראש הנקרה, בשטח שגובל במים הכלכליים של לבנון. קידוחי ניסיון מעולם לא בוצעו בו, אולם לפי ההערכות יש סיכוי שיימצא שם מאגר בהיקף של 100 מיליארד מ"ק - שליש ממאגר תמר ושישית ממאגר לווייתן.

 

לאורך השנים לא בוצעו ברישיון אלון ד' קידוחי ניסיון בשל סירובה של המדינה, בעקבות מחלוקות גיאו־פוליטיות מול לבנון, הנוגעות הן למיקום הגבול הימי והן לחשש שחלק משטח הרישיון "גולש" גיאולוגית לשטחה של לבנון.

 

 

ואכן, בעתירה נכתב כי "לא היה באפשרותן של מחזיקות הרישיון לבצע קידוחים מסיבות מדיניות וביטחוניות, הקשורות למחלוקת בדבר תיחום אזור המים הכלכליים הבלעדיים של ישראל מול לבנון. זאת, על רקע הרצון להימנע מהתלקחות עד לפתרון הסוגיה באמצעות מתווכים בינלאומיים. על כן לא עלה בידיהן לבחון אם קיימות בשטח הרישיון תגליות גז טבעי שהיו מאפשרות להן לבקש חזקה על השטח". במילים אחרות, לדברי החברות, משרד האנרגיה הודה שהוא מנע את הקידוחים, אבל עכשיו, מסיבות שאינן ברורות, הוא מוציא את השטח למכרז כדי לאפשר לחברה אחרת לקדוח שם.

 

מה דעתך על מניית ניו-מד אנרג יהש:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

במסגרת העתירה טוענות החברות כי חרף העובדה שמעולם לא בוצעו ברישיון אלון ד' קידוחי ניסיון, אין לערער על כך שניתן למצוא בשטח גז, וזאת משום שחלק משטח הרישיון גולש גיאולוגית למאגר הגז כריש צפון, ששייך לחברת אנרג'יאן. ניתן לראות בטענה הזו גם ניסיון למנוע תחרות במשק הגז, שכן משתמע מכך שהמדינה הפקיעה לדלק קידוחים ולנובל אנרג'י שטח שבו יש מאגר פוטנציאלי, שעלול להתגלגל למתחרה היחידה שלהן בשוק - אנרג'יאן.

 

שטייניץ ותשובה שטייניץ ותשובה צילום: אוראל כהן, אייל טואג

 

הגשת העתירה באופן אישי נגד שר האנרגיה היא צעד נדיר, שמגביר את החיכוך בין דלק קידוחים ונובל אנרג'י למדינה. לפני כשבוע שלחו שתי החברות מכתב אזהרה לחברת החשמל, בגלל מה שדלק קידוחים ונובל אנרג'י כינו "הפרת חוזה". זאת בעקבות מהלך של חברת החשמל, שבמסגרתו רכשה גז במחיר נמוך יותר ממקורות אחרים, תוך שאת העודפים היא מוכרת לתעשייה, ובכך מתחרה בדלק קידוחים ובנובל אנרג'י. כמו כן, בעבר נובל אנרג'י איימה לגרור את רשות התחרות לבוררות בינלאומית, בגלל התערבות לכאורה בחוזי המכר של מאגר תמר.

 

מנובל אנרג'י ודלק קידוחים נמסר בתגובה: "במהלך השנים ביקשנו להמשיך בפעילות החיפושים ברישיון אלון ד' וסורבנו על ידי הממשלה בשל שיקולים מדיניים. לצד הבנת שיקולי המדינה, אנו מבקשים לממש את תוכניות החיפושים שלנו כשהנסיבות יאפשרו זאת. יצוין כי בתחומי הרישיון נמצאים גם משאבי גז טבעי שנתגלו במסגרת קידוח כריש צפון. בנסיבות אלו ההחלטה לשלול מאיתנו את הרישיון אינה סבירה לטעמנו". 

x