$
שווקי חו"ל

שערוריית המיליארדים בוויירקארד: המנכ"ל התפטר מתפקידו

מרקוס בראון עוזב את תפקידו בחברת התשלומים הגרמנית לאחר שבבדיקה מטעם ארנסט אנד יאנג התברר שנעלמו 1.9 מיליארד יורו בדף המאזנים שלה והמניה איבדה 34% מערכה

שירות כלכליסט 09:1220.06.20

מנכ"ל חברת וויירקארד (Wirecard), מרקוס בראון, התפטר מתפקידו לאחר 18 שנה על רקע שערוריית הכספים שזעזעה את שווי המניה של החברה.

 

 

 

חברת התשלומים הגרמנית מסרה בהצהרה קצרה שפרסמה אתמול (ו') שבראון פורש "באופן מיידי" ושג'יימס פרייס יתפוס את מקומו כמנכ"ל זמני. הדברים התרחשו יום לאחר שבבדיקה שנערכה לה ע"י חברת רואי החשבון ארנסט אנד יאנג נמצא שנעלמו 1.9 מיליארד יורו בדף המאזנים שלה. החברה אולצה לדחות את פרסום הדו"ח השנתי שלה ל-2019 – בפעם הרביעית עד כה השנה. היא הזהירה ביום חמישי שאם לא יאותרו הכספים עד יום שישי, היא עשויה ללוות את הסכום החסר, וישנם חששות שעד סוף השבוע הקרוב היא תהפוך לחדלת פירעון.

 

מניית החברה התרסקה בימים האחרונים, כשביום חמישי צנחה ביותר מ-60%, ואתמול ב-45% נוספים. היא אמנם קיזזה חלק מההפסדים לאחר ההודעה על התפטרות בראון, אך נותרה 34% מתחת לשווייה לפני היוודע המחדל, ועתה הוא עומד על 25.8 יורו.

 

 

 צילום: רויטרס

 

הדברים מתרחשים לאחר תחקיר נרחב שערך הפייננשל טיימס סביב חברת התשלומים ממינכן, ושיטות ניהול הכספים שלה. בין השאר נטען ע"י העיתון שמשרדה של החברה בסינגפור השתמש בחוזים מזויפים על מנת לנפח את הכנסותיה, ושנראה שעובדיה קשרו קשר לנפח את ערכם של המניות ונתוני הרווח בצורה לא חוקית גם במשרדיה בדובאי ובדבלין. כל זאת בין היתר על מנת להונות את ארנסט אנד יאנג שערכה את הבדיקה.

 

 

מרקוס בראון מרקוס בראון צילום: איי אף פי

 

וויירקארד חזרה והכחישה את טענות העיתון, ואף תבעה אותו על הוצאת דיבה. כן טענה כי הוא נמצא בתיאום עם מוכרים בפוזיציית שורט. חקירה חיצונית שערכה חברת עורכי הדין RPC, לא מצאה עם זאת כל ראיות לתיאום לא חוקי עם גורמי שוק מצד העיתון.

 

בסרטון קצר שפרסם לפני התפטרותו נראה בראון אומר ש"לא ניתן לשלול" שוויירקארד נפלה בעצמה קורבן להונאה.

x