$
בורסת ת"א

בצל המשבר בצמרת כלל ביטוח: החברה הפסידה 483 מיליון שקל ברבעון הראשון

תיק הנוסטרו של החברה הפסיד ברבעון הראשון 600 מיליון שקל, שקוזזו במלואם בעקבות התיקון בשווקים שאירע לאחר מכן. ההכנסות מפעילות שוטפת עלו ב-15%

עירית אבישר 23:4518.06.20

בצל המשבר בצמרת כלל ביטוח, פרסמה החברה הערב בשעה מאוחרת את תוצאותיה לרבעון הראשון, ומהם עולה כי החברה הפסידה ברבעון זה 483 מיליון שקל לעומת רווח של 259 מיליון שקל ברבעון המקביל. ההפסד נגרם בשל הנפילות בשווקים שאיפיינו את הרבעון הראשון בשל משבר הקורונה. נפילות אלו גרמו להפסד בתיק הנוסטרו של החברה בגובה של 600 מיליון שקל בסוף הרבעון הראשון, אבל בכלל ביטוח מציינים שבעקבות התיקון בשווקים שנרשם מאז סוף הרבעון הראשון ועד היום, הפסדים אלו קוזזו לגמרי. 

המפולת בשווקים גם פגעה ביכולת של כלל ביטוח לגבות דמי ניהול משתנים, התלויים בהשגת תשואה מינימלית. גובה "הבור בדמי הניהול" עמד בסוף הרבעון הראשון על 600 מיליון שקל, אולם נכון להיום בעקבות התיקון בשווקים הוא עומד על 200 מיליון שקל. לעומת זאת, בפעילות העסקית השוטפת רשמה החברה רבעון טוב במהלכו צמחו הכנסות החברה מפרמיות, דמי ניהול, ותקבולים בגין חוזי השקעה ב-15% לעומת הרבעון המקביל ל-5.2 מיליארד שקל.

יורם נווה מנכ"ל כלל ביטוח יורם נווה מנכ"ל כלל ביטוח צילום: עמית שעל

 

יורם נווה מנכ"ל כלל ביטוח מסר: "תוצאות הרבעון הראשון ובעיקרן שיעורי הצמיחה הגבוהים במוצרי הליבה של החברה ומימוש מהלכים לריסון ההוצאות, מהווים תפנית חיובית בפרופיל העסקי של כלל, הן ביחס לתקופה המקבילה אשתקד והן ביחס לתוצאות שהציג הענף כולו". עוד הוסיף נווה כי בתקופת הקורונה ביצעה החברה פעולות התייעלות שצפויים להביא לחיסכון של כ-60 מיליון שקל, שיתבטאו החל מתוצאות הרבעון השני.

 

כלל ביטוח עברה באחרונה שבועות סוערים. יו"ר החברה דני נווה ניסה להדיח את המנכ"ל, שפרסם בתגובה מכתב חריף על כך שבעלי מניות בחברה ובראשם אייל לפידות ואלפרד אקירוב עומדים מאחורי ההדחה מסיבות לא ענייניות. בעקבות התערבות יו"ר רשות שוק ההון משה ברקת, מונה השופט בדימוס יורם דנציגר לבדוק את הפרשה. דנציגר פרסם באחרונה דוח, שאין בו מסקנות נחרצות אל האירוע.

 

 דירקטוריון החברה צפוי לדון בדוח, ובינתיים היו"ר נווה כבר הודיע כי יסיים את תפקידו בסוף השנה. נראה כי האירוע טרם הסתיים, וגלי ההדף שלו עדיין נמשכים - השבוע נחשף ב"כלכליסט" כי לפידות יודח מתפקידו בשיכון ובינוי בין היתר לאור מעורבתו בענייני כלל ביטוח, שלא מצאו חן בעיניי בעל השליטה בחברה נתי סיידוף. הדבר הביא לספוקלציות כי בעקבות זאת עשוי לפידות להתמנות לתפקיד יו"ר כלל ביטוח.

x