$
בורסת ת"א

מה יעלה בגורל רכישת הענק של תחנת הכוח ברמת חובב

רכישת תחנת הכוח היתה הופכת את שיכון ובינוי ליצרנית החשמל הפרטית הבכירה במשק, אולם החוזה בין הזוכה במכרז לחברת החשמל רק דווח, כאשר הכסף אמור לעבור רק בדצמבר

ליאור גוטמן 08:3318.06.20

אחד המהלכים האחרונים של אייל לפידות כמנכ"ל שיכון ובינוי היה רכישת תחנת הכוח רמת חובב מידי חברת החשמל. הרכישה דווחה רק בימים האחרונים, כאשר לפידות הוביל את קבוצת שיכון ובינוי, אדלקום ואדלטק לקנות מחברת החשמל כ־9% מכושר הייצור שלה, וזאת במחיר גבוה של 4.25 מיליארד שקל.

 

 

 

בחברת החשמל נדהמו מהמחיר הגבוה שבו המכרז נסגר, מכיוון שמדובר במחיר כפול משווי הנכס בספרי חברת החשמל. ההפרש החיובי אמור להיות מנותב להוזלת תעריף החשמל כבר בינואר 2021. בסביבת לפידות נימקו את התשלום הגבוה בעובדה שתחנת הכוח נמכרה בלי חוזה הגז היקר של חברת חשמל, מה שאפשר לשיכון ובינוי לשלם עשרות אחוזים פחות על הוצאות ההפעלה, ובמקביל להקים שם עוד כמה טורבינות חדשות שיגדילו את כושר הייצור.

 

רכישת תחנת הכוח היתה הופכת את שיכון ובינוי ליצרנית החשמל הפרטית הבכירה במשק, אולם החוזה בין הזוכה במכרז לחברת החשמל רק דווח, כאשר הכסף אמור לעבור רק בדצמבר. אם פיטוריו של לפידות יזעזעו את תוכניות החברה עד לנסיגה מהזכייה, חברת החשמל הודיעה כבר למי שהגיעו למקום השני במכרז – OPC וקרן נוי – שהם יוכרזו כזוכים אם התשלום לא יגיע משיכון ובינוי בתוך חצי שנה.

 

 

תחנת הכוח ברמת חובב תחנת הכוח ברמת חובב צילום: חברת חשמל

 

x