$
בורסת ת"א

רשות ני"ע נותנת אור ירוק למסחר חברות הקנאביס הזרות בישראל

מדובר בחברות קנאביס לצרכי פנאי, שאינו חוקי בארץ; במסגרת הקווים המנחים: בעלי השליטה ונושאי המשרה המרכזיים לא יהיו ישראלים; נציגי וונטייז וקמן המבקשות להכניס פעילות קנאביס אמריקאית: "הזדמנות לגייס הון ולבצע הנפקות אגרות חוב בישראל"; האם מדובר באיום על החברות המקומיות?

צלי גרינברג 13:1116.06.20
רשות ניירות ערך פרסמה היום (ג') קווים מנחים לחברות קנאביס זרות לצרכי פנאי המבקשות להנפיק ולגייס הון בבורסה בתל אביב. השורה התחתונה של הקווים המנחים היא שחברות קנאביס זרות, שפעילותן אינה חוקית בישראל, אך כן חוקית בארץ המקור, יוכלו להנפיק, להתמזג לחברה לא ישראלית הנסחרת בישראל, ולגייס חוב.

 

במסגרת הקווים המנחים שהרשות פירטה, נאסר על החברות הזרות להעסיק נושאי משרה בכירה ישראלים ובהם מנכ"ל וסמנכ"ל כספים. הרשות לא הגדירה דבר לגב יו"ר החברה, אך כן מונעת מינוי ישראלים כרוב בדירקטוריון החברה.

 

 

קנאביס רפואי קנאביס רפואי צילום: שאטרסטוק

 

בנוסף, ישראלי לא יוכל להיות בעל עניין בחברת קנאביס זרה המבקשת לגייס הון בישראל, ולהחזיק מעל 5% ממניות חברה זרה ללא גרעין שליטה. אך הרשות נתנה פטור מכך למשקיעים המוסדיים, שכמות המניות שיוכלו להחזיק בחברות אלו לא הוגבלה.

 

שתי חברות קנאביס אמריקאיות מבקשות לסיים הליך מיזוג לשלדים ציבוריים כיום בבורסה בתל אביב: קמן קפיטל, המבקשת להתמזג עם חברת הקנאביס האמריקאית לצרכי פנאי (From The Earth FTE) מאז ספטמבר 2019; ווונוטייז, שמבקשת מאז ינואר האחרון למזג את חברת סי.אף.בי.איץ' ייצור ושיווק, שמחזיקה בפעילות קנאביס בדנוור, קולורדו שבארה"ב.

 

על פי ההנחיות החדשות, ייאלצו בעלי השליטה הישראלים בסי.אף.בי.איץ', משפחת ברזני, למצוא פיתרון להחזקתה, אותה הם מבקשים למזג לשלד הקפריסאי הנסחר בישראל. אחד הפתרונות הנבחנים הוא ויתור על האזרחות הישראלית של אחד מבעלי השליטה. בקמן הבעיה הפוכה, שכן עלי השליטה בה אמנם אמריקאיים, אך קמן עצמה היא חברה שהתאגדה בישראל, ולפיכך כפוף לחוק הישראלי האוסר עיסוק בקנאביס לצרכי פנאי.

  

החברות בטוחות שיוכלו למתוא פיתרון לנושאים אלו: עו"ד אילן גרזי, שותף בכיר וראש מחלקת שוק ההון במשרד עו"ד פרל כהן, המייצג את שתי החברות בתהליכי המיזוג ואישור פעילות הקנאביס למסחר אל מול רשות ני"ע ומשרד המשפטים, אמר לכלכליסט כי "מדובר בהחלטה משמעותית מטעם רשות לניירות ערך ומשרד המשפטים שמביא לידי סיום בקשות שהגשנו לפני יותר משנה בעניין אפשרויות הנפקה של פעילויות אמריקאיות בתחום הקנאביס לצרכי פנאי בבורסה בתל אביב".

 

עוד הוסיף עו"ד גרזי כי "מדובר בהזדמנות מדהימה עבור חברות אמריקאיות לגייס הון ולבצע הנפקות אגרות חוב בישראל, ועבור המשקיעים הישראליים המבקשים להכיר יותר לעומק את החברות האמריקאיות, שהיקף פעילותן משמעותי יותר לעת זו מאלה המוכרים להם בישראל".

 

 

איום או הזדמנות לחברות המקומיות?

 

חברות הקנאביס הישראליות מפרגנות לעמיתות החורגות שלהן מעבר לים ומאמינות כי הצעד יגדיל השקעות ישראליות בתחום מחד, ויסייע להביא השקעות חוץ לקנאביס הישראלי מאידך.

 

עם זאת, גורמים נוספים בתחום הקנאביס אמרו לכלכליסט כי "רוב החברות הישראליות עדיין ללא הכנסות, בעוד רוב החברות האמריקאיות עם הכנסות ורווחים. השמחה על הגעת האמריקאיות אולי תצדיק עצמה, אבל יש גם סיכוי שהן תהפוכנה למוקד השקעות חלופי לחברות הקנאביס המקומיות".

x