$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

"גרידיות חסרת מעצורים": יום המסחר בבורסה בוטל

הנהלת הבורסה בתל אביב הודיעה על ביטול יום המסחר לאחר שעובדי הלילה לא הגיעו לעבודה, ועובדי הבוקר הודיעו שיגיעו באיחור - בעקבות מחלוקות בנוגע לבונוס של 2017; ההנהלה: "הוועד אינו מסתפק בבונוס של 15 מיליון שקל ובאחזקה של 6% ממניות הבורסה. אף עובד לא נפגע ממשבר הקורונה"

גולן חזני 10:2907.06.20

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

המסחר בבורסת תל אביב לא ייפתח היום (א'), בעקבות עיצומי העובדים ברקע דרישות עובדי הבורסה בנוגע לבונוס של 2017 ולאחר פרישת ההנהלה מהגישור.

 

העובדים הודיעו כי יגיעו לעבודה בשעה אחת עשרה ואז יקיימו אסיפה עם נציגי ההסתדרות שרק לאחריה יחזרו לעבודה. בהנהלת הבורסה הודיעו על ביטול יום המסחר כולו, מאחר שהעובדים שמפעילים את מערכת המסחר לא הגיעו לעבוד כבר בלילה. גם מרגע הפעלת המערכות, לוקח זמן עד האפשרות לתחילת המסחר.

 

הרקע לצעד הוא פרישת ההנהלה מהגישור בין העובדים להנהלה שמתקיים בפני יובל רכלבסקי. בית הדין לעבודה שדן בערעור שהגישה הנהלת הבורסה על דחיית תביעתה לביטול סכסוך העבודה, שלח את הצדדים לגישור ובתחילת השבוע שעבר הודיעה הבורסה בהנהלת איתי בן זאב על פרישתה מהתהליך.  

 

בורסת תל אביב בורסת תל אביב צילום: בלומברג

 

 

העיצומים הנוכחיים מתמקדים בתביעת הבונוס לעובדים על שנת 2017. העובדים דורשים עבור אותה השנה "בונוס שיהלום את התרומה והמקצועיות של עובדי הבורסה". לדבריהם, במהלך הגישור הציע המגשר הצעה שאינה גבוהה, והוועד היה מוכן לדון בהצעות המגשר כחלק מכל נושאי הסכסוך, על מנת ליישב את הסכסוכים ולהחזיר את העבודה בבורסה על כנה, אך המנכ"ל בן זאב סירב ופוצץ את הליך הגישור.

 

בהנהלת הבורסה טוענים כי הוועד הוא זה שלא מעוניין לסיים את המשא ומתן, וכי ההנהלה הציעה מודל נדיב במיוחד לסיום נושא הבונוסים, שנדחה על ידי הוועד.

 

"המסחר בבורסה לא ייפתח היום, בעקבות שיבושים שגרם ועד עובדי הבורסה, אשר בעקבותיו לא בוצעו מהלכי המסחר והסליקה המאפשרים את פתיחת יום המסחר", כתבה הנהלת הבורסה.

 

"ראוי שהציבור הישראלי יבין על מה ולמה החליט ועד העובדים לשבש את המסחר ולהביא להשבתתו: הוועד אינו מסתפק בבונוס שהיקפו 15 מיליון שקל, ומבקש להגדילו! ועל זה יצא למאבק הנוכחי. זאת כמובן בנוסף לעובדה שעלות השכר הממוצעת של עובד בורסה עומדת על כ-50 אלף שקל בחודש, וכן לכך שהעובדים נהנים מאחזקה בהיקף של כ-100 מיליון שקל המהווים 6% ממניות הבורסה. נזכיר כי הוועד הכריז בזמנו על סכסוך עבודה כחלק ממאבקו נגד החלטת ההנהלה להנפיק את מניות הבורסה ונציין כי מאז ההנפקה עלה שווי האחזקה שבידי העובדים מ-27 מיליון שקל לכ-100 מיליון שקל. נוסיף על כך, כי אף עובד לא הוצא לחל"ת או נפגע כתוצאה ממשבר הקורונה.

 

"האם מדובר בניתוק מטריד מהמציאות בה אנו חיים או בגרידיות חסרת מעצורים? הציבור ישפוט. לסיום נוסיף תהייה - האם נכון שההסתדרות תממן ותתמוך במאבק מופרך שכזה, מקופת ציבור העובדים הישראלי שנאנק תחת פיטורי הקורונה".

 

יו"ר הוועד, לארי שיפמן אמר כי: "ברור כעת כי הסבלנות הרבה שגילתה ההסתדרות בהימנעותה מנקיטת צעדים ארגוניים בכל סכסוכי העבודה שהוכרזו מאז ספטמבר 2018 והאחריות והאיפוק שגילו הוועד והעובדים – כל אלו מפורשים ע"י המנכ"ל באופן שגוי לחלוטין, כדיבורים בעלמא. רק לאחרונה, בשיא המשבר הכלכלי, קיבל המנכ"ל בונוס בגובה 678 אלף שקל. ומנגד, המנכ"ל ממשיך במדיניות המביעה זלזול בזכותם של 250 עובדי הבורסה ליהנות מפירות עבודתם".

 

שיפמן הוסיף כי "אם המנכ"ל חושב כי שינוי מבנה הבורסה פירושו צבירת רווחים, אופציות, מענקים והלוואות עומדות, לו ולחברי ההנהלה, על חשבון גרגירים שהוא מפזר, ברוב חסדו, לציפורים בכלוב – הוא טועה".

 

עוד מסרו בוועד, בתגובה להחלטת הבורסה לבטל את יום המסחר, כי "ההחלטה להפר את ההסכם הקיבוצי עם העובדים שהוא עצמו חתום עליו, כמו גם ההחלטה לבטל את יום המסחר לחלוטין, הן של המנכ"ל בלבד. במקום לשבת עם העובדים כפי שראוי, בן זאב מתנהל כמו פיל בחנות חרסינה ומתפלא למה נשאר אחריו הרס וחורבן".

 

ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך, אמרה כי "אני רואה בחומרה רבה את דחיית פתיחת המסחר בבורסה לניירות ערך בתל אביב, בגלל סכסוך פנימי. בימים בהם אנו משקיעים משאבים ומאמץ לאומי לפיתוח שוק הון חדשני ואטרקטיבי, כל פגיעה בתקינות המסחר עלולה לפגוע במשקיעים ובשוק - מצב שאינו סביר מבחינתי.  הבורסה היא תשתית לאומית, שאין להשביתה בקלות יתר. הנחיתי את סגל הרשות לבחון את הנושא עם כל הגורמים הרלוונטים".

 

 

 

ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך צילום: אוראל כהן

 

 

ועד עובדי הבורסה אמר בתגובה לגואטה: "אנו מכבדים אותה ומבקשים להסב את תשומת ליבה לכך שמי שפגע במסחר היום הם לא העובדים, אלא המנכ"ל שמפר ברגל גסה את הסכמי העבודה שהוא עצמו חתום עליהם. וועד העובדים ישמח להיפגש ולדון בנושא על מנת שהרשות תיכנס בעובי הקורה ותעצור את הפגיעה המתמשכת בזכויותיהם של עובדי הבורסה".

 

במאי 2019 החל המסחר באיחור של שלוש שעות וחצי, לאחר שביתה איטלקית שבה העובדים הודיעו כי הם חולים. עובדי הבורסה נחשבים לקבוצת עובדים מהמתוגמלים במשק ושכרם החודשי הממוצע עומד על כ-50 אלף שקל.

 

הפעם הקודמת שבוטל יום מסחר בבורסה בעקבות עיצומי העובדים הייתה ב-2008, אז השביתו העובדים את המסחר ליום שלם פעמיים בהפרש של שבועיים. המסחר בבורסה הושבת ליום שלם גם ב-2012, כחלק משביתה כללית במשק.

x