$
שווקי חו"ל

טראמפ: "אני מעריך את באפט, אבל הוא טעה כשמכר את כל אחזקות התעופה"

במסיבת עיתונאים לאחר פרסום דוח התעסוקה המעודד לחודש מאי, מתח נשיא ארה"ב ביקורת על המשקיע האגדי שבתחילת החודש שעבר הודיע על יציאה מענף התעופה. "הוא צדק כל חייו, אבל אפילו אנשים כמו באפט עושים טעויות". מניות התעופה אמנם עלו בחודש האחרון - אך הן עדיין בירידה חדה לעומת השנה שעברה

שירות כלכליסט 19:2905.06.20

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר הערב (ו') שלדעתו המשקיע האגדי וורן באפט עשה טעות כשנפטר מאחזקותיו בתחום התעופה במהלך מגפת הקורונה. הנשיא אמר את הדברים במסגרת מסיבת עיתונאים שערך בבית הלבן לאחר פרסום נתוני התעסוקה המפתיעים שמעידים על התאוששות שוק העבודה האמריקאי.

 

"וורן באפט מכר לאחרונה את אחזקות התעופה שלו. הוא צדק במשך כל חייו, אבל לעתים אפילו אנשים כמו וורן באפט - ואני רוכש לו כבוד רב - עושים טעויות", אמר הנשיא. "הם היו צריכים לשמור את מניות התעופה בגלל שכיום הן מטפסות גבוה".

 

באפט, אחד המשקיעים הנערצים והמוערכים ביותר בוול סטריט בכל הזמנים ידוע במחויבותו לעסקאות 'מציאה', חשף באסיפת בעלי המניות השנתית בתחילת מאי שברקשייר האת'וויי מכרה את כל אחזקותיה בתעשיית התעופה האמריקאית. באפט אמר אז שלמגפת הקורונה יהיו השלכות עגומות וכן שהיא תגרום לשינויים מהותיים בחברות כמו יונייטד איירליינס, שממנה יצא.

 

וורן באפט וורן באפט צילום: בלומברג

 

 

"העולם השתנה עבור חברות התעופה, איני יודע כיצד ואני מקווה שהתיקון יגיע במהרה", אמר באפט במאי. "אני חושב שיש תעשיות מסוימות, ולצערי בהן גם תעשיית התעופה, שנפגעות בצורה קשה מהמשבר הלא צפוי הזה ומההשבתה הכפויה של המשק בשל אירועים שהם מעבר לשליטתנו".

 

טראמפ מתח ביקורת על באפט על רקע פרסום דוח התעסוקה שובר השיאים שפורסם היום, שהראה שהמשק האמריקאי הוסיף 2.5 מיליון משרות בחודש מאי. שיעור האבטלה ירד ל-13.3%, נמוך בהרבה מהתחזיות שלהן ציפו הכלכלנים. התוצאות היום, בצירוף האופטימיות של המשקיעים האמריקאים על פתיחה מחודשת של המשק, שולחים היום את וול סטריט לעליות כשהמדדים המובילים עולים ביותר מ-3%. דאו ג'ונס ו-S&P 500 כבר עלו ביותר מ-10% כל אחד בחודש החולף.

 

עלו בחודש האחרון - ירדו בשנה האחרונה

 

מניות ענף התעופה עלו מאז הודעת באפט על ההחלטה להיפטר מהן, כשברקע תקווה לחידוש הטיסות לימים של טרום משבר הקורונה. יונייטד, דלתא ואמריקן איירליינס עולות ב-16.8%, 10.4% ו-21% בהתאמה במסחר בניו יורק היום, ומניות הענף עומדות לקראת שיא שבועי.

 

עם זאת, כדי להיות הוגנים כלפי באפט, יש לחכות ולראות האם הטיסות אכן יחזרו למספרים שלפני משבר הקורונה והאם המניות יהיו השקעה מוצלחת לטווח הארוך. מניות הענף עדיין רחוקות מהרמות שהיו לפני תחילת 2020. משקיע שרכש מניה של יונייטד בשנת 2019 הפסיד עד כה 48% מההשקעה, מניות דלתא ואמריקן ירדו ב-38% וב-29% בהתאמה בשנה האחרונה.

x