$
שווקי חו"ל

נלחם בנזקי הקורונה: ה-ECB מרחיב את תוכנית הרכישות ל-1.35 טריליון דולר

הבנק האירופי המרכזי בראשות כריסטין לגארד הודיע על תוכנית חדשה לרכישת אג"ח ב-600 מיליארד יורו, במטרה לתמוך בכלכלה שנכנסה למיתון החמור ביותר מאז מלחמת העולם השנייה

שיר רייטר 15:4004.06.20
הבנק האירופי המרכזי מרחיב את ההקלה הכמותית: ה-ECB חשף היום (ה') תוכנית חדשה לרכישת אג"ח ב-600 מיליארד יורו, בצעד מרחיב יותר מהציפיות בשוק, במטרה לתמוך בכלכלה, בצל הפגיעה הקשה שיוצרת מגפת הקורונה ושהובילה את גוש היורו למיתון החמור ביותר מאז מלחמת העולם השנייה. אנליסטים בשוק צפו שהבנק יכריז על תוכנית הקלה בהיקף נמוך יותר, של 500 מיליארד יורו.

 

ההודעה של הבנק מרחיבה למעשה את ה-PEPP - תוכנית הרכישות שהושקה בחודש מרץ כדי להתמודד עם השלכות המגפה (Pandemic Emergency Purchase Programme), להיקף של 1.35 טריליון יורו, כשהסכום הנוכחי מצטרף להודעה הקודמת על רכישת אג"ח בהיקף של 750 מיליארד יורו. 

הבנק האירופי המרכזי הבנק האירופי המרכזי

 

 

רכישת ניירות הערך על ידי הבנק המרכזי תזרים כסף לשוק, במטרה לאפשר לכלכלה להמשיך להתגלגל ולאפשר מרווח נשימה לממשלות שמתמודדות עם גירעון שהולך ומעמיק בהשפעת מגפת הקורונה והסגר שהוטל כדי לבלום את התפשטותה. הבנק בראשות הנשיאה כריסטין לגארד ציין בהצהרה כי הרכישות יימשכו לפחות עד סוף יוני 2021, והתחייב להשקיע מחדש את התקבולים עד סוף 2022.

 

התוכנית התפרסמה במקביל להחלטת הבנק להותיר את הריבית במשק על כנה - הריבית על הפיקדונות בשיעור של 0.5%- והריבית על היורו ברמה אפסית.

 

בבנק הדגישו כי מועצת המנהלים ממשיכה להיות מוכנה להתאמת כל המכשירים שברשותה, כנדרש, כדי לוודא שהאינפלציה מתקדמת לעבר היעד בצורה יציבה.

 

"בתגובה להורדת ציפיות האינפלציה בשל המגפה, הרחבת ה-PEEP תקל על יציבות המדיניות המוניטרית הכללית ותתמוך בתנאי המימון בכלכלה הריאלית, במיוחד עבור עסקים ומשקי בית", אמרו ב-ECB.

 

עסקים בגוש היורו רשמו התכווצות חדה נוספת בחודש מאי, ולמרות סימנים שעשויים לרמוז כי הגרוע מכל כבר עבר, תהליך החזרה לצמיחה עשוי לקחת עוד חודשים. כך לפי סקר שפורסם אתמול.

  

סגן נשיא ה-ECB לשעבר, ויטור קונסטנסיו, התייחס בחיוב למהלך של הבנק המרכזי ואמר כי הוא "מקדים את העקומה".

 

 

 

 

x