$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

אחרי 8 שנים: משה קפלינסקי חוזר לעבוד עם עידן עופר - יתמנה למנכ"ל בזן

אלוף (מיל') קפלינסקי, שכיהן כמנכ"ל בטר פלייס עד פירוקה ב-2012, חוזר לשתף פעולה עם בעל השליטה בבזן עידן עופר. בשבע השנים האחרונות הוא מילא את תפקיד מנכ"ל נשר עד פרישתו בדצמבר האחרון

גולן חזני 17:0631.05.20

חברת בזן ממנה את אלוף (מיל') משה קפלינסקי למנכ"ל החברה. קפלינסקי מתמנה לתפקיד שנה לאחר עזיבתו של המנכ"ל הקודם ישר בן מרדכי. ל"כלכליסט" נודע כי קפלינסקי הועדף בתפקיד על פני יונה פוגל, מי ששימש כמנכ"ל פז עד ספטמבר האחרון. 

קפלינסקי מילא בעבר תפקידים בכירים בצה"ל, ובין היתר שימש כסגן הרמטכ"ל. הוא פרש מצה"ל בסוף 2007, ובתפקידו הראשון בעולם העסקי שימש כמנכ"ל בטר פלייס, מיזם המכוניות החשמליות של עידן עופר שנכנס לפירוק ב-2012. לאחר מכן עבר קפלינסקי לשמש כמנכ"ל חברת נשר שבשליטת לן בלווטניק, ומילא את התפקיד במשך שבע שנים עד לפרישתו בחודש דצמבר האחרון.

בעל השליטה בבזן עידן עופר בעל השליטה בבזן עידן עופר צילומים: בלומברג

 

יצוין, כי בשנה שעברה דיווחה נשר על הפסדים של עשרות מיליוני שקלים, על רקע היבוא של מלט זול מטורקיה ומדינות נוספות. על רקע המשבר, בשנתיים האחרונות פיטרה החברה כ-100 עובדים ונערכה לקיצוצים נוספים כחלק מהיערכותה למצב בשוק.

 

בכהונתו בנשר קידם קפלינסקי את התאמת מערכי היצור של החברה לרגולציה בתחומי איכות הסביבה, והטמיע בהם דלקים חלופיים. בין היתר, הושקה בתקופתו תחנת הכוח ברמלה לייצור חשמל מגז טבעי. את מקומו בנשר ממלא אלדד בן משה שפרש מתפקיד מנהל שותף בקרן פימי.

  

מניית בזן ירדה מתחילת השנה ב-52% לשווי של 2.7 מיליארד שקל. זאת, על רקע ירידת מחירי הנפט בעולם שנגרם בין היתר נוכח משבר הקורונה.

 

בזן הגיעה למשבר הקורונה עם יתרות נזילות גבוהות של 510 מיליון דולר, ועם צורך לפרוע תשלומי קרן וריבית של איגרות חוב והלוואות בסכום של 227 מיליון דולר ב-2020 ו-196 מיליון דולר ב-2021.

 

מסביבתו של פוגל נמסר כי הוא אכן קיבל פניה להתמנות לתפקיד אבל בשבוע שעבר הודיע כי הוא מסרב: "פוגל העדיף להתמקד במגעים עם קבוצת המשקיעים שלו לרכישה של חברה גדולה".

x