$
בורסת ת"א

הנפילות בשוק ההון גררו את מגדל להפסד של 563 מיליון שקל

תיק הנוסטרו של חברת הביטוח נפגע ב-700 מיליון שקל ברבעון הראשון, אולם נכון להיום ההפסדים נמחקו בעקבות העליות בשווקים; בעקבות יציאת עובדים רבים לחל"ת חלה ירידה של 5% בהיקף גביית הפרמיות בביטוחי המנהלים ובפנסיה

עירית אבישר 18:5427.05.20

חברת הביטוח מגדל מסכמת את הרבעון הראשון של 2020 עם הפסד כולל של 563 מיליון שקל, לעומת רווח של 543 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. כך לפי הדוחות שפירסמה היום (ד') החברה שבשליטת שלמה אליהו. לב ההפסד של מגדל נעוץ בהפסד כבד בשוק ההון על רקע משבר הקורונה.  

תיק הנוסטרו של מגדל נפגע ברבעון הראשון של 2020 ב-700 מיליון שקל לפני מס. עם זאת, בחברה מציינים כי נכון להיום כל ההפסדים הללו קוזזו בעקבות התיקון שהיה בשווקים בשבועות האחרונים. הירידה בשוק ההון גם השפיעה על יכולת גביית דמי הניהול המשתנים בחברה (דמי ניהול המותנים בתשואה מינימלית). כתוצאה מהנפילות בשוק ההון נוצר "בור" בסעיף זה של 1.1 מיליארד שקל, שעד שלא יתמלא, לא ניתן יהיה לגבות דמי ניהול משתנים. בחברה מציינים כי נכון להיום הבור הצטמצם משמעותית ועומד על 500 מיליון שקל.

 

שלמה אליהו, בעל השליטה במגדל שלמה אליהו, בעל השליטה במגדל צילום: עמית שעל

 

 

מגדל מציינת כי במהלך הרבעון הראשון של שנת 2020 לא נרשמה ירידה מהותית של גביית הפרמיות השוטפות, אולם בשל כמות העובדים הגדולה שיצאה לחל"ת בישראל, בחודש אפריל 2020 (שהוא חלק מהרבעון השני ולא מהרבעון הראשון המדווח) חלה ירידה של כ-5% בהיקף הגבייה של הפרמיות השוטפות בפוליסות ביטוח מנהלים ובפנסיה לעומת חודש מרץ. בתוצאות החיתומיות בתחומי ביטוח חיים, ביטוח בריאות וביטוח כללי חלה שחיקה מסוימת ברבעון המדווח לעומת הרבעון המקביל אשתקד.

 

סך שווי הנכסים המנוהלים במגדל ירד ברבעון הראשון בכ-28 מיליארד שקל – ירידה של 10% - לעומת סוף שנת 2019. העליות בשווקים לאחר תום הרבעון, הביאו לעלייה של 7% שהם 18 מיליארד שקל בשווי הנכסים, לעומת שוויים ביומו האחרון של הרבעון - 31 במרץ 2020.

 

מגדל עידכנה את הרווח הכולל לאחר מס לשנת 2019 ל-640 מיליון שקל, בעוד במקור הוא עמד על 135 מיליון שקל. העדכון נעשה בעקבות חוזר עדכני של רשות שוק ההון הקשור בחישוב העתודות.

 

רן עוז, מנכ"ל מגדל ביטוח, אמר כי "הרבעון הזה מבטא תמונת מצב של שיא ההשפעה השלילית של הקורונה על שוקי ההון. מאז, אנו חווים התאוששות בשווקים. במקביל, אנו מנצלים משבר זה על מנת להאיץ את תכניות ההתייעלות ותהליכי הדיגיטציה בחברה. מגדל חברה חזקה עם נכסים טובים ואנו מאמינים שנצלח את המשבר הזה באופן נכון ובטוח".

x