$
בורסת ת"א

בלחץ רשות ני"ע: גיוס ההון של קבוצת דלק שוב נדחה - למחר

הרשות חייבה את דלק לפרסם היום את מתווה ההסכמות עם נציגות האג"ח. המתווה מפרט את המועדים שבהם מתחייבת דלק להשלים גיוס של 400 מיליון שקל ואת התנאים שאם בהם לא תעמוד, יוכלו מחזיקי האג"ח להעמיד את החוב לפרעון מיידי. המתווה תלוי בהסדרת חובותיה של הקבוצה עם הבנקים

גולן חזני 16:1017.05.20

גיוס ההון של קבוצת דלק נדחה שוב, הפעם למחר ובלחץ רשות ניירות ערך. זו התעקשה כי דלק תפרסם עוד היום (א') את הדיווח המהותי ומתווה ההסכמות עם נציגות האג"ח וזה פורסם בדקות האחרונות באתר המאיה.

 

 

הרשות לא היתה מוכנה לדחות את פרסום המתווה למחר בבוקר, כפי שביקשה דלק כדי להספיק לקיים את הגיוס היום. הרשות התעקשה על פרסום המתווה היום, מאחר שמדובר במידע מהותי, כך שמרגע הפרסום ב-16.00 נדרשות חמש שעות הפסקה עם מסחר במניה, עד לגיוס - ולכן הוא יתקיים מחר.

 

במתווה מתחייבת דלק לגייס 400 מיליון שקל, בזכויות ואופציות, כפי שכבר ידוע, עד סוף השנה. 200 מיליון שקל עד סוף מאי, 100 מיליון שקל נוספים עד ה-15 ביולי ו-100 מיליון שקל אחרונים עד סוף דצמבר. אם לא תצליח דלק לגייס את ה-200 הראשונים אלא רק 100 - היא תוכל לדחות את ה-100 מיליון שלא גויסו ל-15 ביולי. בכל מקרה אחר של אי עמידה ביעד, יוכלו הנאמנים להציב את החוב לפרעון מיידי.

 

מימין: עידן ולס, מנכ"ל קבוצת דלק ובעל השליטה יצחק תשובה מימין: עידן ולס, מנכ"ל קבוצת דלק ובעל השליטה יצחק תשובה צילום: אוראל כהן

 

 

דלק מתחייבת לא לשעבד נכסים נוספים לאילו שמשועבדים כבר לבנקים, ושאותם היא תשחרר באמצעות מכירת נכסיה. דלק תוכל לשעבד את דלק ישראל, ותהיה חופשית לשעבד גם 15% ממניות דלק קידוחים שאינן משועבדות כיום. 40% האחרים ממניות דלק קידוחים ישוחררו מידי הבנקים בפרעון הלוואות וישועבדו למחזיקים.

 

מה דעתך על מניית דלק קבוצה:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

תנאים אלה יפקעו אם ההון העצמי של דלק יעלה על 2.8 מיליארד שקל בדוחות השנתיים או 2.1 מיליארד שקל בדוחות הרבעוניים, יחס ההון העצמי למאזן לא יפחת מ-22.5%, ודירוג מעלות לא יירד מתחת A. הדירוג כיום הוא ccc, כך שעליו לעלות משמעותית.

 

בנוגע לחובות בגין רכישת איתקה, כפי שפורסם בכלכליסט תוכל דלק לפרוע עד 50 מיליון דולר לבנק BNP, ממימוש נכסיה, ומעבר לכך תוכל לפרוע רק מגיוס הון או דיבידנדים מאיתקה.

 

הסעיף החשוב ביותר במתווה הוא תלותו בהסדרת החוב עם הבנקים. תנאי מתלה בהסכם הוא הסדרת החובות של החברה עם הבנקים פועלים, דיסקונט, מזרחי-טפחות HSBC ונומורה היפני.

 

המחזיקים יוכלו להעמיד את החוב לפרעון מיידי במידה והדירוג של האג"ח יירד ל-BBB. מצב נוסף שיאפשר העמדה לפרעון מיידי היא ירידה של ההון העצמי בסוף הרבעון השני מתחת ל-400 מיליון שקל.

 

עידן וולס, מנכ"ל קבוצת דלק: "המתווה המוצע לחיזוק הביטחונות וההון שגובש במסגרת המשא ומתן שקיימנו עם נציגות מחזיקי אגרות החוב ואשר יובא לאישור האסיפות בקרוב, מהווה איזון נכון בין הצורך והרצון להיענות לדרישות מחזיקי אגרות החוב והבנקים המובטחים לבין צרכי החברה. המתווה יאפשר לנו להמשיך לנהל את החברה באחריות, תוך עמידה בהתחייבויותינו, כפי שפעלנו עד היום, מתוך מטרה ברורה לצלוח את המשבר בשוק האנרגיה בהצלחה".

x