$
שווקי חו"ל

נגיף הקורונה הכריע את ג'יי.סי פני: הגישה בקשה לפשיטת רגל

החברה נקלעה לחובות בסך 4 מיליארד דולר, והתפרצות המגפה האיצה את קריסתה העסקית; היא הפכה לקמעונאית הגדולה ביותר בארה"ב שנכנעה לנגיף, וצפויה לסגור מאות סניפים; החנות המקוונת תמשיך לקבל הזמנות, ומספר חנויות ימשיכו לפעול ולהציע שירות איסוף ישר למכונית

שירות כלכליסט 08:0116.05.20

ענקית הקמעונאות האמריקאית ג'יי.סי פני, שנקלעה לחובות בסך 4 מיליארד דולר, הגישה הלילה (שבת) בקשה לפשיטת רגל. הרשת, שמכירותיה רושמות ירידה קבועה מזה ארבע שנים, ספגה פגיעה קשה בשל התפרצות נגיף הקורונה והסגר שהוטל בארה"ב. בכך הפכה ג'יי.סי.פני לקמעונאית הגדולה ביותר בארה"ב שנכנעה לנגיף הקורונה. נכון לפברואר העסיקה הרשת, שהוקמה לפני 118 שנה, כ-90 אלף עובדים. בשנה הפיסקאלית האחרונה דיווחה החברה על מכירות של קרוב ל-11 מיליארד דולר – שליש מהמכירות ב-2001.

 

 

 

המנכ"לית ג'יל סולטאו מסרה כי "הנגיף יצר אתגרים חסרי תקדים עבור משפחותינו, אהובינו, הקהילות שלנו והמדינה שלנו. כתוצאה מכך, ענף הקמעונאות האמריקאי נאלץ להתמודד עם מציאות שונה משמעותית. הדבר הצריך מג'יי.סי פני לבצע החלטות קשות בניהול העסקים ולהגן על עתידה".

 

 

ג'יי.סי פני ג'יי.סי פני צילום: בלומברג

 

"עד לפרוץ המגיפה הצלחנו להתקדם בתוכנית שלנו לבנייה מחדש של החברה והתחלנו לראות פרי למאמצים", הוסיפה סולטאו, "עבדנו במקביל על כמה אפשרויות לחיזוק המאזן ולייצב את המצב הפיננסי, אך סגירת החנויות בשל הקורונה חייבה ביצוע תוכנית מקיפה יותר שתכלול את נושא החובות הקיימים".

 

עוד נמסר מהחברה כי ביכולתה לשלם 900 מיליון דולר בשלב הראשון של מימון פשיטת הרגל. הסכום הזה כולל הלוואות בגובה 450 מיליון דולר וכן כ-500 מיליון דולר במזומן. החברה מסרה כי במהלך פשיטת הרגל היא תצמצם את מספר החנויות בשלבים, בהתאם לפרטים שתחשוף בשבועות הקרובים. CNBC דיווחה בעבר כי הכוונה היא לסגור 180-200 סניפים מתוך 860 הסניפים הקיימים - שהם פחות מרבע ממספר הסניפים שהיו לה בשנת 2001.

 

לפי ההצהרה, מספר חנויות ימשיכו לפעול ולהציע שירות איסוף ישר למכונית. כמו כן, החנות המקוונת תמשיך למלא הזמנות. במקביל, סולטאו הדגישה כי החברה תמשיך לחפש אסטרטגיות שיעזרו לה להיחלץ מהמצב. האפשרויות הנבדקות כוללות "ביסוס מדש של יסודות הקמעונאות, חידוש המלאי המוצע והשקת טכנולוגיות חדשניות".

 

ג'יי.סי פני היא הקמעונאית הרביעית בארה"ב שמגישה החודש בקשה לפשיטת רגל - אחרי J.Crew, ניימן מרקוס ו-Stage Stores.

x