שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

אזהרת רווח לאפי נכסים: הקורונה תגרום להפסדי שערוך של עד 295 מיליון שקל

חוסר הוודאות בשווקים שבהם פועלת החברה יוצר חשש מגלישה למיתון באותן המדינות לפרק זמן לא ידוע; החברה מעריכה שהפסדי השערוך יובילו להפסד מיוחס לבעלי המניות של עד 270 מיליון שקל

צלי גרינברג 14:3114.05.20

חברת אפי נכסים פירסמה היום (ה') אזהרת רווח לרבעון הראשון של 2020. החברה שבניהול אבי ברזילי צופה שמשבר הקורונה יגרום לה הפסדי שיערוך של 270 עד 295 מיליון שקל בדוחות שהיא צפויה לפרסם ב-21 במאי. החברה ציינה כי חוסר הוודאות בשווקים בהם היא פועלת, לצד המגבלות שהוטלו על הפעילות העסקית במדינות השונות, יצרו חשש מגלישה למיתון באותן מדינות, לפרק זמן בלתי ידוע.

 

לפי הדיווח, הנהלת אפי נכסים סברה כי למרות שבדרך כלל היא נוהגת לבצע הערכות שווי של נכסי הנדל"ן להשקעה שלה רק במהלך הרבעון השלישי של כל שנה, "הנסיבות מצדדות בעריכתן של הערכות שווי עדכניות של מרבית נכסי הנדל"ן להשקעה של החברה, בישראל ובאירופה, על ידי מעריכי שווי חיצוניים, וזאת לצורך הכנתם של הדוחות הכספיים לרבעון הראשון".

 

אבי ברזילי, מנכ"ל אפי נכסים אבי ברזילי, מנכ"ל אפי נכסים צילום: עמית שעל

 

 

על בסיס הטיוטות של אותן הערכות השווי, החברה צופה ירידה בשווי ההוגן המצרפי של נכסי הנדל"ן להשקעה שלה, בעיקר עקב הנחות מעודכנות מטעם מעריכי השווי, הן ביחס לשיעורי ריביות ההיוון, ולדמי השכירות העתידיים, והן ביחס להימשכות התקופה הדרושה להשכרת שטחים פנויים בחלק מנכסי הנדל"ן של החברה באירופה. בנוסף לנתוני פעילות אחרים בחברה, היא צופה כי ברבעון הראשון של השנה תרשום הפסד מיוחס לבעלים, המוערך ב-230 עד 270 מיליון שקל.

 

המנכ"ל ברזילי אמר לכלכליסט כי "מגפת הקורונה משפיעה בעיקר על שוק המסחר, ולנו יש קניונים סגורים ברומניה שעדיין לא ניתן לפתוח אותם. ממה שאנו כבר רואים בצ'כיה, בפוולין ובמדינות נוספות, גם אחרי הפתיחה הפעילות עוד לא מתנהלת בקצב רגיל, בעיקר כי המסעדות, בתי הקולנוע ובתי הקפה עדיין סגורים כך שנפגעת חוויית הבילוי בקניונים. ככל הנראה ייקח עוד חצי שנה ואולי אף שנה עד שהקצב יחזור להיות כשהיה".

 

ברזילי הוסיף כי "כיוון שלא נגבה שכירות בחודשים הקרובים זה משפיע על השווי, שהוא היוון של תזרים המזומנים מהנכסים. בנוסף, חוסר הוודאות מעלה את שיעורי ההיוון, במידה צנועה של עשיריות האחוז, אבל מעלה וזה משפיע. סך ההפחתה עומדת על 2.5%-3% משווי הנכסים שלנו, כך שזו לא 'דרמה גדולה', אבל היה חשוב לנו לנהוג באופן אחראי כלפי השוק. בנוסף, עשינו מאמץ להכיל את כל השפעת האירוע כבר ברבעון הראשון של השנה, כך שאם תהיה הטבה נחזיר ואם תהיה הרעה אז נוסיף". 

 

החברה, שמתנהלת ללא גרעין שליטה, גייסה בדצמבר האחרון 520 מיליון שקל אג"ח, לאחר שקיבלה ביקושים של מעל מיליארד שקל. במרץ 2019 מכרו מחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל את החברה לקבוצת מוסדיים בראשות ביג (20.42%) ומגה אור (17%).

 

אפי נכסים סיימה את 2019 עם הכנסות בגובה 484 מיליון שקל ורווח נקי המיוחס לבעלי המניות של 387 מיליון שקל.החברה דורגה בדירוג A3 עם אופק יציב על ידי חברת הדירוג מידרוג, נכון לסוף דצמבר 2019.

 

המוסדיים המחזיקים בחברה הם כלל (12.27%), הפניקס ואקלסנס (9.94%) ופסגות (7.5%). נכון לסוף 2019 החברה החזיקה בתיק נכסים בגודל 620 אלף מ"ר, עם תפוסה ממוצעת של 87%, ועוד 220 אלף מ"ר בהקמה. החברה פועלת בייזום, הקמה, תפעול והשכרה של מבנים לתעשייה, למשרדים ולמסחר בארץ ובחו"ל.

 

x