$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

ביקושים נמוכים בגיוס של דלק - הקבוצה דוחה ליום ראשון את מועד הקיבול

הגיוס הצפוי, בסכום מיועד של 200 מיליון שקל, יושלם בתחילת השבוע הבא - בכוונת דלק לפרסם עד יום ראשון את המתווה החדש לחיזוקהבטחונות; הקבוצה פרעה היום את החוב שלה לבנק לאומי, בסכום של 100 מיליון שקל, בהתאם להוראת בית משפט; התקדמות במגעים בין נציגות האג"ח לבין דלק, אך הפערים עדיין מהותיים - הצבעת המחזיקים על הפירעון המיידי של החובה נדחתה פעם נוספת, לרביעי הבא

גולן חזני 17:5014.05.20

 

עדכון שוטף על כל אירועי היום סביב קבוצת דלק והמגעים מול הנושים.

 

17:40 - קבוצת דלק דוחה את מועד הקיבוול של הנפקת המניות ליום ראשון. - המשמעות היא כמובן דחיית הגיוס של 200 מיליון שקל במניות ליום ראשון.  .דלק נימקה את הדחיה בכך שנאמני האג"ח שלה שבעטיים נערכת ההנפקה דחו את מועד ההצבעה על העצמת החוב של דלק לפרעון מיידי ליום רביעי הבא.

 

עד יום ראשון מתכוונת דלק לפרסם את המיתווה החדש לחיזוק הבטחונות לנציגות עפ"י ההתקדמות שהיתה היום. עם זאת בין הצדדים ישנתם עדיים פערים לא קטנים. לכלכליסט נודע כי הביקוש בגיוס ההון היה דל, ביום של ירידות חדות בבורסה, וזו הסיבה המרכזית לדחיה למעשה.

 

17:00 - קבוצת דלק פרעה היום את החוב של 100 מיליון שקל לבנק לאומי, כך נודע לכלכליסט. מדובר בחוב שבעטיו התנהל הליך משפטי בבית המשפט המחוזי בתל אביב בסיומו פסק השופט חגי ברנר כי דלק תצטרך לעמוד בפרעון החוב והסיר צו מניעה זמני שפסק יומיים קודם.

 

לאומי ניהל מו"מ עם הפניקס למכור את ההלוואה, אבל הפניקס חזרה בה לאור מורכבות ההלוואה ובהתערבות רשות שוק ההון. גם מו"מ עם אמיר דיין וטדי שגיא לא צלח לאור המורכבות של ההלוואה. בסופו של דבר פרעה דלק היום את ההלוואה ממקורותיה אחרי שרמזה על כך כבר לפני יומיים כי בכוונתה לפרוע אותה. נציגות האג"ח עודכנה במהלך. ההלוואה הוחזרה מכספים ששיחררה דלק במכירת מנחות הפניקס בעיסקאות סוואפ.

 

14:00 - ההצבעה על הפרעון המיידי בדלק שוב נדחית: התקדמות במשמעותית במגעים בין דלק ונציגות מחירי האג"ח - לכלכליסט נודע כי בעקבות התקדמות במגעים עומדים הנאמנים להודיע על דחיית ההצבעה להעמדת החוב לפרעון מיידי, ובמקום לקיים אותה היום אחה"צ הם יקיימו אותה ביום רביעי הבא. בנוסף תתקיים ביום ראשון אסיפת התייעצות.

 

11:00 - דלק מציעה על מניותיה, בגיוס ההון של החברה, מחיר אפקטיבי של 86.2 שקל למניה: המחיר משקף הנחה של 25% על מחיר המניה בבורסה הבוקר לפני המסחר. המניה סגרה אתמול את המסחר במחיר של 113.9 שקלים. מניית החברה יורדת בשעה זו במחזור גדול של 10 מיליון שקל.

 

8:00 - קבוצת דלק מימשה את כל אחזקותיה במהדרין בפרמיה על מחיר השוק. החברה שבשליטת יצחק תשובה דיווחה הבוקר (ה') שמכרה את חלקה בחברה תמורת 73.8 מיליון שקל בעסקה מחוץ לבורסה. מחיר המניה בעסקה עמד על 119.68 שקל, גבוה ב-12.7% ממחיר הנעילה של המניה אתמול שהיה 106.2 שקל.  

 

לכלכליסט נודע כי הרוכש הוא בני ברון, בעלי חברת ברון קומודיטיס, שמחזיק בנדל"ן בעיקר בדרום הארץ ופעיל גם בתחום המלונאות.

 

קבוצת דלק מחזיקה במניות מיעוט במהדרין בהיקף של כ-18.55%, 33% ממניות החברה מוחזקות בידי דסק"ש שבשליטת אדוארדו אלשטיין. מנכ"ל מהדרין הוא ישראל סנדלר. 

 

 

ישראל סנדלר, מנכ"ל מהדרין ישראל סנדלר, מנכ"ל מהדרין צילום: יח"צ

 

 

איש העסקים, בני ברון, 60, בעלים של "קבוצת ברון", המחזיקה בחברות בנות בתחומי התעשייה, הנדל"ן והמלונאות נכנסת לענף החקלאות: ברון סוגר השבוע מעגל לאחר שרכש כעשרים אחוזים מחברת "מהדרין", הנסחרת בבורסה, ונחשבת לתאגיד החקלאי הגדול והמוביל בישראל, ברון שרוכש כמות משמעותית של מניות, עם שחרורו מהצבא נתן שירותי עיבוד פרדסים והובלה של פרי הדר.

  

בני ברון מסר בתגובה:"אחרי שהועסקתי שם בצעירותי, מדובר עבורי בסגירת מעגל מרגשת. כאחד שגדל במושב ועבד בפרדסים נושא החקלאות קרוב ללבי, אני מאמין בחוסנה ובחוזקה של חברת מהדרין, ומאחל הצלחה לכולם בהמשך הדרך".

x