$
בורסת ת"א

צו ייצוא הקנאביס שנחתם מתדלק את מניות החברות בבורסה

יישומו של הצו עדיין דורש אישור משרד הבריאות, שמסרב לאפשר ייצוא מישראל כל עוד השוק המקומי חווה מחסור; בנוסף, רק חברה ישראלית אחת מחזיקה בתקן המאפשר ייצוא מוצריה לאירופה; משרד הבריאות: "הדברים ייבחנו"; מניות החברות השונות קופצות בבורסת ת"א

צלי גרינברג 14:3513.05.20
צו ייצוא חופשי למוצרי קנאביס רפואי מישראל נחתם היום (ד') על ידי שר הכלכלה, אלי כהן, לאחר שהועבר לפני כחודש וחצי לידי חברות הקנאביס הרפואי למתן הערות, כפי שחשף כלכליסט.

 

החברות הבורסאיות כבר מנסות לתדלק מניותיהן עם ההודעה, וחלקן עולות באחוזים דו ספרתיים. אך הצו הוא רק אבן דרך לקראת הייצוא, ולא זה המאפשר יישומו בפועל. על פי הצו, שייכנס לתוקף עוד כ-30 ימים, כל חברה המבקשת לייצא מוצרי קנאביס רפואי תיאלץ לקבל אישור ייצוא ממשרד הבריאות, הרגולטור האחראי על תעשיית הקנאביס הרפואי בישראל.

 

 

קנאביס רפואי קנאביס רפואי צילום: יוטיוב

 

אך זה האחרון כבר הודיע כי לא יאפשר ייצוא כל עוד המטופלים בישראל חווים מחסור, וכי הייצוא שיותר יהיה רק לכמות שתיוצר מעל לתפוקה הנדרשת לשוק המקומי. לשאלה אם בעקבות החתימה על הצו עתיד משרד הבריאות להזיז עמדתו נמסר מהמשרד, כי "הדברים ייבחנו".

 

יש לציין כי המשרד כבר אישר בעבר ייצוא לחברה שהוכיחה כי המוצרים המבוקשים על ידה לייצוא אינם נצרכים בישראל. החברה היא BOL פארמה, שלעת זו היא היחידה המחזיקה בתקן אירופאי (EU-GMP) הנדרש לטובת מכירת התוצרת לאירופה – יעד הייצוא המרכזי של החברות הישראליות. החברה הנוספת הקרובה לקבלת התקן היא פנאקסיה ישראל, שעדיין לא דיווחה על החזרת ההערות לצוות התקינה שביקר במפעלה.

 

אישור הייצוא כבר ניתן בינואר 2019 על ידי ממשלת ישראל, במסגרת חוק הסמים המסוכנים. הרוגלטור שנקבע לתחום הוא משרד הבריאות, שסמכותו על התחום הייתה קיימת גם קודם לכן, וכל בקשה לייצא סחורה כלשהי מחייבת את אישורו.

 

תחזית משרד הכלכלה להכנסה מייצוא הקנאביס עומדת לעת זו על "מאות מיליוני דולרים", כאשר האוצר חזה עד תחילת 2019 הכנסות של כ-4 מיליארד שקל. תחזית ההכנסות צומצמה ככל שעבר הזמן וישראל החלה לאבד את היתרון התחרותי שלה.

 

הקורונה, עם זאת, הקפיאה מיזמי קנאביס רבים באירופה ופתחה גל חדש של הזדמנויות עבור החברות הישראליות, שהמשיכו לפעול ולייצר. יש לציין עוד, כי גם אם משרד הבריאות יאשר לכל אחת מהחברות לייצא כבר למחרת, אלו האחרונות עדיין לא ערוכות בתקנים ובמלאים ליצוא.

x