$
בורסת ת"א

משה ברקת מזהיר את אקירוב וארקין. אקירוב מאיים על נוה

הממונה על שוק ההון הזהיר אתמול את מורי ארקין ואלפרד אקירוב מלהתערב במהלך להדחת המנכ"ל יורם נוה. בעקבות רמזים של נוה כי השניים עומדים מאחורי הניסיון להדחתו, שלח לו אתמול אקירוב דרישת התנצלות ואיים בהגשת תביעת דיבה

גולן חזני 08:0213.05.20

הקרבות בצמרת כלל ביטוח נמשכים. אתמול שלח משה ברקת, הממונה על שוק ההון, מכתבים לשני בעלי המניות שלהם היתר אחזקה — מורי ארקין (8%) ואלפרד אקירוב (4.9% עם היתר לאחזקה של עד 10%) – ובו הזהיר אותם מלתערב בנעשה בכלל ביטוח, וזאת על רקע המהלך שנרקם להדחת המנכ"ל יורם נוה, שבעצמו טוען שהיו"ר דני נוה מוציא לפועל בשל לחצים מצד בעלי מניות המיעוט בחברה.

 

"על רקע הדיווחים לבורסה של כלל ביטוח ופרסומים שונים בתקשורת בדבר מעורבות לכאורה של בנך, ניר ארקין", כתב ברקת לארקין, "בהחלטות ופעולות של דני נוה, יו"ר כלל ביטוח, הריני להבהיר לך כל פעולה שתיעשה על ידך או מי מטעמך, לבד או ביחד עם אחרים, שתביא להכוונת פעילות כלל ביטוח, בין היתר באמצעות מעורבות בתהליכי קבלת החלטות לגבי מינוי דירקטורים ונושאי משרה, היא פעילות בניגוד להיתר שניתן לך ובניגוד להוראות, ועלולה לעלות כדי עבירה פלילית אשר בצידה סנקציה". בכך נופף ברקת באפשרות שלו לשלול מארקין את היתר האחזקה שברשותו. מכתב דומה נשלח גם לחברת אלרוב נדל"ן, שבשליטת אקירוב, שבאמצעותה הוא מחזיק במניות כלל ביטוח.

 

מה דעתך על מניית כלל עסקי ביטוח:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

"בעלי המניות קשרו קשר"

אקירוב מצידו, שייתכן שחושש מאותם היבטים פליליים, שלח מכתב ליורם נוה ובו דרש ממנו לחזור בו מההאשמות שהפנה כלפיו, והזהיר אותו מפני תביעת דיבה. "על רקע סכסוך שפרץ בין יורם נוה לדני נוה, פורסם בעיתון "כלכליסט", לצד פרסומים בעיתונים כלכליים נוספים, בין היתר כי 'מנכ"ל כלל ביטוח שיגר בשבוע שעבר מכתב לחברי הדירקטוריון ובו הוא מטיח האשמות חמורות ביו"ר ובבעלי מניות המיעוט אלפרד אקירוב ואייל לפידות. במכתב חריף לדירקטוריון כלל טוען המנכ"ל כי בעלי המניות קשרו קשר להדיחו עם היו"ר. המניע: ללחוץ על כלל להיטיב עם אלרוב של אקירוב", כותב אקירוב וממשיך: "בהמשך פורסם על ידי יורם נוה וכלל ביטוח באתר הבורסה, לעיני כל הציבור בישראל ובעולם כולו, מכתבו של יורם נוה, שלפיו 'ציינתי בפני דני (נוה, ג"ח) שאני מאמין שהוא קיבל החלטה מאחר והוא נתון ללחצים על ידי בעלי מניות המיעוט, שאף אין להם היתר אחזקה, לעשות את דברם. דני ציין כי אכן פנו אליו אותם בעלי מניות גם בעבר בעניין החלפתי, אבל הוא חסם זאת בעבר, וכעת לא נותרה לו ברירה.

 

"באותו ערב נודע לי על ההדחה ושדני כבר סגר, בתיאום עם בעלי מניות המיעוט, את המינוי של רונן אגסי. הוא קיבל את ברכתם בהחלטה כה חשובה שאף עשויה להיחשב מידע פנים'". אקירוב ציטט עוד בהרחבה ממכתבו של יורם נוה, שבו נוה טוען כי אקירוב נוקם משום מנהלי ההשקעות של כלל ביטוח לא הסכימו למכור לו את המניות שכלל ביטוח מחזיקה באלרוב, וש"אלפרד ציין בפני ובפני אחרים שזה היה מניע משמעותי בהחלטתו לרכוש מניות של כלל ביטוח ולנער את ההנהלה".

 

אקירוב מצטט במכתבו גם את המכתב ששלח דני נוה בתגובה, ובו הוא מכחיש את כל האמור: "המכתב רצוף טענות שאינן אמת והכפשות מתחת לכל ביקורת", ואף מציין כי מי שנפגשו עימו היו ארקין ואייל לפידות, מנכ"ל שיכון ובינוי, שגם הוא מחזיק במניות כלל ביטוח. "אקירוב, או מי מטעמו מעולם לא שוחח איתי על המשך כהונתו של יורם נוה כמנכ"ל". לסיכום, דורש אקירוב מיורם נוה שיחדול מה"פרסומים המכפישים, הוצאת הדיבה, דברי השקר והכזב", וכן ש"תפורסם הודעת תיקון והתנצלות בנוסח ובדרך שיאושר על ידי מראש ובכתב". בסוף המכתב מבהיר אקירוב כי הוא שומר לעצמו את הזכות לנקוט בכל פעולה משפטית שימצא לנכון.

 

מימין: דני נוה, משה ברקת ויורם נוה מימין: דני נוה, משה ברקת ויורם נוה צילומים: עמית שעל, אוראל כהן, סיון פרג'

 

ההתכתשות בכלל ביטוח החלה להתגלגל בתחילת החודש כשהיו״ר דני נוה זימן את המנכ״ל יורם נוה לשיחה במשרדו, וביקש ממנו לפנות את כס המנכ״ל. דני נוה נתלה בשיחה בוויכוח שהתנהל בין יורם נוה לבין חברת הדירקטוריון מלי מרגליות סביב מינויה של מנהלת סיכונים חדשה לכלל, במקומה של הילה קונפורטי שהתפטרה באחרונה. מרגליות מבקשת למנות לתפקיד מנהלת סיכונים יוצאת הפניקס, בעוד יורם נוה סבר כי היא אינה מינוי נכון. לדבריו של יורם נוה, היו״ר הציג את הוויכוח כהוכחה לחוסר אמון של הדירקטוריון במנכ״ל. יורם נוה טען מצדו כי אין אלה פני הדברים וכי מדובר בוויכוח לגיטימי ומערכת היחסים בינו לבין מרגליות טובה.

 

מה דעתך על מניית כלל עסקי ביטוח:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

שיקולים אישיים של היו"ר

במכתב ששלח לדירקטוריון האשים המנכ״ל את היו״ר: "קיבלת החלטה פתאומית בלי הכנה שלי ושל הדירקטוריון, משום שאתה נתון ללחצים מצד בעלי מניות מיעוט, לעשות את דברם, על אף שאין להם היתר החזקה, משום שאחרת לא תחודש כהונתך באסיפה הכללית הקרובה". יורם נוה כתב עוד כי דני נוה הודה בפניו שאותם בעלי מניות כבר פנו אליו בעבר בעניין הדחתו, ולדבריו הוא (דני נוה, ג"ח) חסם אותם. לדברי המנכ״ל, היו״ר אמר לו כי כעת לא נותרה לו ברירה ולהבנתו מדובר במהלך הנכון ביותר לחברה.

 

יורם נוה ממשיך וכותב לחברי הדירקטוריון: ״דני ניסה ללחוץ עליי לעזוב מרצון ולהימנע מדיון בדירקטוריון על הסיבות להיפרדות מהמנכ"ל. הבהרתי, שעל פניו, אני חושב שזהו מהלך שאינו לטובת החברה, ומונע משיקולים אישיים שלו כיו"ר המנסה להציל את עורו. דני ביקש שאשקול שוב את הדברים ועודד אותי לקום ולפרוש ללא דיון, הסבר או שימוע כלשהו".

x