$
בורסת ת"א

פרשנות

הפלונטר של הדירקטורים בכלל ביטוח

הסערה בחברת הביטוח עם ניסיון היו"ר דני נוה להדיח את המנכ"ל יורם נוה, תאלץ את חברי הדירקטוריון להחליט; האם לתמוך במנכ"ל ולהסתכן באובדן הכיסא, או ביו"ר ולהסתכן בפגיעה בשמם הטוב כמי שלא התריעו ופיקחו כיאות על ההנהלה

רחלי בינדמן 13:0711.05.20

המהומה בכלל ביטוח סביב הנסיון להדחת המנכ"ל יורם נוה על ידי היו"ר דני נוה, שהכיסא שלו עצמו רועד, השכיחה אירוע שהתרחש בינואר השנה. כשניצני משבר הקורונה רק החלו לצוץ בסין, והתחושה הייתה שגלי ההדף לא יגיעו לישראל.

חברי דירקטוריון כלל החזקות, החברה הציבורית שמחזיקה במלוא מניות כלל ביטוח, אישרו לעצמם העלאת שכר, ממש רגע לאחר שהחברה הפכה לחברה ללא בעלים.

 

השכר השנתי הועמד על 147,095 שקל לעומת 110,235 שקל עד אז, והגמול לישיבה הועלה ל־5,655 שקל מ־4,240 שקל - שתי ההעלאות הן ב־33%. מדובר בדירקטורים ורדה אלשיך, סמי מועלם, מלי מרגליות, אברהם קנובלר ויוסף יגיל. בדומה אושרה העלאת שכר לדירקטורים של החברה הבת כלל ביטוח, שחלקם שונים מהדירקטורים של כלל אחזקות: עמוס ערן, אלי שמש, יוסי יגיל, רחל אדטו, אורלי בן עמי וגד ארבל.

 

מימין: ורדה אלשיך, רחל אדטו ודני נוה מימין: ורדה אלשיך, רחל אדטו ודני נוה צילום: אוראל כהן, עומר מסינגר, עמית שעל

 

 

מי שנתן אור ירוק לדירקטוריון לשדרוג בשכר הוא היו"ר דני נוה שלא נהנה מתוספת דומה שכן שכרו מאושר בנפרד ועומד על כ-2.3 מיליון שקל בשנה.

 

הדירקטורים בכלל ביטוח צריכים כעת להחליט אם הם עומדים מאחורי מהלך ההדחה הנרקם, לאחר שיתבררו טענותיהם של המנכ"ל והיו"ר על ידי השופט בדימוס יורם דנציגר, שמונה כבודק חיצוני.

 

עבור הדירקטורים מדובר בהחלטה לא פשוטה. אם יורם נוה כשל בתפקידו, הדירקטוריון יהיה צריך לבוא עם הוכחות לכך שהוכיח אותו על מחדליו. אם הדירקטוריון לא יצליח להוכיח, אז הוא שותף לאחריות של מחדלים אלו בכל הקשור לגזרת הפיקוח שעליה הוא אמון.

 

אם הדירקטוריון יתנגד להדחה, הוא בעצם פותח חזית מול היו"ר דני נוה, שרק לפני ארבעה חודשים נתן רוח גבית להעלאת שכר הדירקטורים. אם לא די בכך, הדירקטורים מודעים לכך שחלק מבעלי המניות דחפו להדחת המנכ"ל ואם יצאו נגדה הם עלולים להסתכן באי חידוש כהונתם באסיפת בעלי המניות.

 

הדירקטורים נמצאים אם כן בפלונטר לא פשוט: תמיכה ביו"ר שלא מגובה בפרוטוקולים בהם יצאו נגד המנכ"ל עלולה להציג אותם כחלשים שרק דואגים לכיסא שלהם ואילו תמיכה במנכ"ל תסכן את הכיסא הזה.

x