$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

השופט העליון בדימוס יורם דנציגר ישמש כבודק החיצוני בפרשת כלל ביטוח

שורת ההאשמות החמורות שנחשפה במכתבים בין מנכ"ל החברה יורם נוה ליו"ר החברה דני נוה הובילה להחלטת הממונה על שוק ההון למנות בודק חיצוני לחברת הביטוח. נראה כי הליך הדחת המנכ"ל יימשך לאחר הבדיקה

גולן חזני 21:5010.05.20

חילופי ההאשמות בצמרת כלל ביטוח שנחשפו ב"כלכליסט" בשבוע שעבר הובילו להתערבות הממונה על שוק ההון משה ברקת בחברת הביטוח. על פי החלטת ברקת ימונה השופט בדימוס יורם דנציגר לבודק חיצוני אשר יבחן את טענות הצדדים, כך נודע ל"כלכליסט". 

 

השופט יורם דנציגר השופט יורם דנציגר

 

במרץ האחרון מונה דנציגר לעמוד בראש ועדה בלתי תלויה מטעם דירקטוריון בנק הפועלים, שתבדוק את התהליכים הניהוליים ותהליכי הבקרה שאפשרו את המעשים נשוא פרשת המס האמריקאית בכללותה. דנציגר שפרש מתפקידו כשופט בבית המשפט העליון במארס 2017 שימש ב-2007 כבודק חיצוני של פרשת האופציות בבזק והדו"ח שהכין הביא לעזיבתו של המנכ"ל יעקב גלברד. הפעילות של דנציגר כבודק חיצוני בכלל ביטוח תחל כבר מחר (ב'), והוא יבדוק את הטענות של המנכ"ל יורם נוה ואת אילו של היו"ר דני נוה.

 

חברת הביטוח שעוברת טלטלה בימים אלה פרסמה אתמול בדיווח לבורסה את המכתבים שהחליפו ביניהם מנכ"ל יורם נוה ושל היו"ר דני נוה. מהמכתבים שנחשפו ב"כלכליסט" עולה מצב של כאוס בניהול החברה.

 

דני נוה, משה ברקת ויורם נוה דני נוה, משה ברקת ויורם נוה צילומים: עמית שעל, אוראל כהן, סיון פרג'

 

 

"חנות מכולת"

המכתב ששיגר יורם נוה בשבוע שעבר אל חברי הדירקטוריון בחברה כולל שורת האשמות חסרות תקדים נגד היו"ר ובעלי מניות המיעוט אלפרד אקירוב (4.9%) ואייל לפידות (4.2%). במכתב טוען יורם נוה כי היו"ר דני נוה הוביל מהלך להדחתו באופן פתאומי וללא שימוע, ועשה זאת בתיאום עם אקירוב ולפידות.עוד טען במכתבו המנכ"ל כי אקירוב ולפידות הפעילו לחצים על הנהלת החברה לאשר עסקאות בהן יש לשניים עניין. "הרגשתי שמדובר בחנות מכולת ולא בגוף שמנהל מעל 200 מיליארד שקל מכספי הציבור", כתב המנכ"ל. המכתב פתח תיבת פנדורה בחברה שהובילה לחילופי האשמות גם כלפי המנכ"ל ותפקודו.

 

ברקת שוחח אתמול עם יו"ר החברה דני נוה ועם יו"ר ועדת הביקורת גד ארבל, וסיכם עימם כי ועדת הביקורת, המורכבת מהדח"צים בדירקטוריון, תמנה בודק חיצוני שיבחן את האירועים וטענות כל הצדדים. הבודק יגיש את מסקנותיו לדירקטוריון ולרשות שוק ההון. זהות הבודק תיקבע מחר בדירקטוריון והוא יצטרך לקבל אישור רשות שוק ההון.

 

למרות זאת נראה כי הליך ההדחה של המנכ"ל יורם נוה, מהלך שאותו מוביל דני נוה היו"ר, יימשך לאחר הבדיקה. 

 

 

"יורם איבד עשתונות"

 

היום לפני הצהרים הגיב היו"ר דני נוה במכתב משלו ששלח לדירקטורים בו טען כי רצה לשמור את תגובתו למכתב לישיבת הדירקטוריון, אך נוכח הפרסום של מכתב המנכ"ל בתקשורת, לא יכל להותיר את הטענות ללא מענה.

 

במכתבו מודה היו"ר נוה כי דיבר עם אייל לפידות על רעיון החלפת המנכ"ל, וכי דיבר בנושא גם עם ניר ארקין, מנכ"ל חברת האחזקות של מורי ארקין - בעל המניות הגדול בחברה. לטענתו, השניים המליצו בפניו להחליף את המנכ"ל עם המלצה על רונן אגסי כמחליף. עם זאת, נוה מכחיש במכתבו בתוקף כי הופעלו עליו לחצים להדיח את המנכ"ל.

 

נוה היו"ר פירט במכתבו את הקשר שלו עם ארקין ולפידות, וטען כי גם הוא וגם יורם עצמו נפגשו עימם באישור היועצת המשפטית הדר ברין. "בדצמבר 19 ניר ארקין הביע דעתו בפני שיורם לא עושה עבודה טובה מספיק והעלה את שמו של רונן אגסי כמחליף. חשבתי שיש להמתין לסוף מרץ והדוחות השנתיים. כדי לבחון אם יש מקום לסיים את כהונתו של יורם... בעלי מניות הביעו דעתם וזו זכותם. הם לא איימו עליי ולא דובר איתם דבר וחצי דבר בעניין הכהונה שלי או המשרה שלי".

 

בהמשך המכתב עבר נוה למתקפה חזיתית נגד המנכ"ל, כולל פירוט ביצועיה הגרועים של החברה, לשיטתו, תחת הנהגת יורם נוה. "מפתיע מאוד שיורם משחק מופתע, יש נתון עיקרי הידוע לכל ושאינו יכול להפתיע איש. שנתיים אחרי שיורם נכנס לתפקידו, כלל עדיין במקום האחרון ביחס למתחרותיה, ברווחיות הנמוכה ביותר, בתשואה הנמוכה ביותר ובמכפיל על ההון העצמי הנמוך ביותר בשוק ההון. אם יורם היה נלחם למען כלל כפי שהוא נלחם נגדי לא היה צריך להחליפו. יורם הוא איש טוב ונחמד, אבל כלל זקוקה לאיש המקצוע הטוב ביותר שניתן להשיג כדי להחזיר אותה לצמרת. לא סתם ועד העובדים עושה איתו יד אחת במלחמה נגד החלפתו הנדרשת לטובת החברה. הם רוצים את יורם, כי הוא נמנע מלבצע צעדי התייעלות חיוניים לעתיד החברה והצלחתה". 

 

אלפרד אקירוב ואייל לפידות אלפרד אקירוב ואייל לפידות צילום: עטא עוויסאת, אוראל כהן

 

על השאלה מדוע לא הציב למנכ"ל דרישות מקדימות שאי עמידה בהן תגרום להחלפתו ענה דני נוה כי בישיבות הדירקטוריון נאמר ליורם שמצפים ממנו ליותר והוא היה צריך להבין שיש שחיקה משמעותית בתמיכה בו. "אם יהיה ריסטייטמנט לדוחות, יורם יעמוד בקושי ביעד העסקי שהציב לשנת 2019".עוד הוסיף כי אינו מתערב בניהול החברה, כנדרש בממשל תאגידי ראוי, אך הבהיר. "מנכ"ל צריך לקבל גיבוי מיו"ר הדירקטוריון שלו כל עוד הוא מכהן. יורם נכשל למרות שנתתי לו גב להוביל בדרכו, גם כאשר לא אחת חלקתי עליו".

 

נקודה חשובה במכתב של דני נוה נוגעת לטענות החמורות של המנכ"ל לפיהן בעלי מניות בחברה פועלים משיקולים זרים, כשהוא מכוון לאקירוב ולפידות: "איל לפידות פנה אליי בעניין הפרויקט בראשל"צ. מאחר שאני לא מטפל בהחלטות השקעה של החברה, הפניתי אותו לשיחה עם המנכ"ל ולא התערבתי בדיון בעניין זה. יורם סיפר לי כי הוחלט שלא להיענות להצעה. מהתקשורת אני למד שחברת הפניקס היא שנכנסה לפרויקט. לא שמעתי מאייל לפידות כל מורת רוח על החלטת כלל בנושא. לכן על פי המידע שבידי לא מובנת לי הטענה שבשל החלטת כלל בנושא, יבקש, כביכול, לפידות כבעל מניות בחברה להיפרע בשל כך ביורם מנכ"ל החברה. בנוסף לא נשמעה באזניי טענה או רמיזה לפעולה נגדי או נגד יורם בשל הנפקת המניות, מצד בעלי המניות". לסיום כתב נוה: "התנהלותו של יורם בשבוע האחרון היא כשלעצמה מלמדת שאינו ראוי להיות מנכ"ל החברה שלנו. במקום לשלוח מכתב מלא הכפשות, ולנהל קמפיין תקשורתי שפוגע במוניטין של החברה, היה עליו להמתין לשיבת הדירקטוריון ולהציג באופן שקול וענייני את טענותיו".

x