$
בורסת ת"א

יצחק תשובה: "הבנקים לא רגועים ומתנהגים כלפינו באגרסיביות"

באסיפת מחזיקי האג"ח של דלק שהתקיימה היום הטיחה נציגות המחזיקים בבעל השליטה: "השורה התחתונה מבחינתך היא 'הבטחתי אבל לא הבטחתי לקיים'". תשובה: "עושים הכל כדי שלא תיפגעו, כל היתר תלוי בכם"

גולן חזני 18:2210.05.20

"כבר יותר מחודש אנחנו בדו-שיח, אבל בכל פעם שחשבנו שהגענו להבנות, הסתבר שהשורה התחתונה היא 'הבטחתי אבל לא הבטחתי לקיים'. כל הזמן אתם חוזרים על האמירות שאתם מוכנים לשבת איתנו, אבל לא זזים מילימטר", כך הטיח היום (א') בבעל השליטה בדלק יצחק תשובה חבר נציגות מחזיקי האג"ח שמואל אשל.

 

אשל אמר את הדברים באסיפת מחזיקים שהתקיימה היום לקראת ההצבעה המתוכננת ביום שלישי על העמדת החוב של דלק לפירעון מיידי. במהלך האסיפה נאלץ תשובה לשמוע דברים קשים מנציגות מחזיקי האג"ח, שלא ערבו לאוזניו. 

 

 

מי שפתח תחילה באש נגד תשובה היה רענן קליר, היועץ המשפטי של נציגות האג"ח שהטיח בו: "אי אפשר להתקדם אתכם. מסכמים אתכם בעפ"י משהו ואתם חוזרים בכם בכתב ושולחים נוסח אחר לגמרי ממה שסוכם. אתם רוצים עוד ועוד פגישות ולא מוכנים להתחייב על דבר".

יצחק תשובה יצחק תשובה צילום: עמית שעל

 

חבר הנציגות שמואל אשל האשים את תשובה בגרירת רגליים: "המציאות הפוכה מכפי שאתה מציג. אתה מציג כאילו אתם רוצים להתקדם, אבל אתם לא חותמים".

 

תשובה: "מוכנים לשעבד 30% מדלק קידוחים"

 

תשובה השיב כי דלק מוכנה לשעבד 30% ממניות דלק קידוחים עם שחרור המניות משיעבוד הבנקים - זאת לאחר שעד היום הסכימה דלק לשיעבוד של 20% ממניות דלק קידוחים מתוך 40% המשועבדים לבנקים. "אני לא חושב שיש תחליף לישיבה פרונטאלית אבל אנחנו מבקשים ומבקשים ואתם לא מוכנים לשבת", הוסיף, "אנחנו עושים הכול כדי לרצות אתכם ולהבטיח לכם כל מה שניתן על מנת שלא תיפגעו בכל צורה. כל היתר תלוי בכם".

 

יניב צלאל, נציג קרן כלירמרק, אמר לנציגי דלק: "אתם לא סולוונטים (אין לכם יכולת פירעון - ג"ח), יש לנו זכות להעמיד את החוב לפרעון מיידי ואם נעשה זאת, אין לכם מקורות לשלם. למה הקדמתם פירעון לבנק לאומי של 50 מיליון שקל, אם אין לכם יכולת לפרוע את החובה שלנו כשנדרוש"?. עוד הוסיף צלאל: "החברה היתה צריכה לגייס לפני חודשיים, אבל לא עשתה את זה עד היום רק משום שליצחק אין נזילות והוא לא רוצה להידלל".

 

יריב פילוסוף מגיזה המייעץ לדלק ענה לצלאל: "החברה נהיתה ב'בלק אאוט' מ-10 במרץ ועד לדוחות הכספיים, ועכשיו היא פועלת לגיוס הון מיידי. צריך לפרוע את החובות לבנקים מהר ככל שאפשר על מנת לשחרר את יחידות ההשתתפות ולשחרר את החברה מהלפיתה של הבנקים. אם נצליח לפרוע ולשחרר היחידות נוכל לעבור לשלב השני - חיזוק הביטחונות למחזיקי האג"ח".

 

תשובה הבהיר כי ישתתף בגיוס האג"ח של 400 מיליון שקל של דלק, כאשר חלקו עומד על 260 מיליון שקל מהסכום. עם זאת, תשובה סירב להתחייב להשקיע את מלוא הסכום של 260 מיליון.

 

רם צרפתי שאל אם יש הפרות מול עוד בנקים ודרישה להעמיד עוד חוב לפרעון מידי, אבל לא נענה. דלק העדיפה להשאיר את המידע אצלה. עידן ולס המנכ"ל אמר כי הבנקים האחרים מלבד לאומי וסיטי לא הפעילו עילות פרעון מיידי.

 

תשובה שיתף את מחזיקי האג"ח בלחץ שמופעל על דלק על ידי הבנקים הנושים: "הם לא רגועים ועלולים לגרום נזקים". לדבריו, "האיומים שלהם (של הבנקים - ג"ח) גורמים להם להתנהג עוד יותר באגרסיביות".

 

גם עו"ד צורי לביא ביקש מהנציגות להגיע לפגישות פרונטליות וטען כי הדבר יגביר את הסיכוי "לסגור תוך יומיים שלושה".

 

בנוסף לגיוס ההון ולשעבוד 30% ממניות דלק קידוחים, מוכנה דלק בהצעה החדשה שלה להעניק למחזיקים שיעבוד על תמלוגי העל מלווייתן, אך תוך מתן אפשרות לחברה לממש אותםומתן שעבודים על נכסים נוספים בקבוצת דלק.  

x