$
בורסת ת"א

כיל: הביקוש לאשלג בסין חזר, אך המחיר נמוך ב-24% לעומת 2019

ההערכות הן כי כיל תספוג ב-2020 ירידה של עד 10% ברווח התפעולי כתוצאה מירידת המחיר; עם זאת, הירידה עשויה להצטמצם בהתאם למזג האוויר, רמת הביקושים בשאר העולם והמשך הסיוע של הממשלות בתמיכה הלוגיסטית לענפי החקלאות

צלי גרינברג 17:3808.05.20

חברת כימיקלים לישראל (כיל), דיווחה היום (ו') כי חתמה על מספר חוזי אספקת אשלג לסין בהיקף מצטבר של 910 אלף טון, עם אופציה לאספקה של 490 אלף טון נוספים, עד סוף השנה.

 

החברה ציינה כי מחירי המכירה יהיו נמוכים ב-70 דולר לטון, המהווים כ-24.1% ממחירי המכירה בחוזיה הקודמים במדינה, ויעמדו עתה על 220 דולר לטון. החברה מציינת עוד, כי החוזים הם חלק מהסכמי מסגרת תלת-שנתיים שנחתמו כבר בשנת 2018 בין החברה לבין לקוחותיה השונים בסין.

 

 

מכרה אשלג של כיל מכרה אשלג של כיל צילום: בלומברג

 

רמת המחירים החדשה דומה לרמת מחירי האשלג ב-2016 וההערכות הן כי מחירי האשלג שנקבעו בסין יהוו מחיר מינימום עבור מחירי האשלג לשאר העולם, שיעלו בהדרגה. הכמויות עליהן כיל חתמה, דומות לאלו שסיפקה בסין בחוזיה השנתיים הקודמים, אך עצם החתימה עליהם מעודדת עבור כיל, שחוותה אי ודאות החל מאמצע הרבעון השלישי של 2019 לגבי מכירות האשלג, ואלה הובילו לסימני שאלה לגבי פעילותה ב-2020.

 

מכירות האשלג נפגעו ב-2019 בעיקר כתוצאה משנה חקלאית חלשה שחוותה ארה"ב בשל פגעי מזג האוויר, שגרמו ליצרנים להסיט כמויות אשלג וחומרים נוספים למקומות אחרים ובהם גם לסין. אבל זו האחרונה גם נפגעה, בשל היחלשות המטבע שלה וקדחת החזירים האפריקנית.

 

כמו כן, הסטת הכמויות אליה הביאה לעלייה משמעותית במלאים שיש במדינה ולעצירת הזמנות חדשות. לכן סין לא חתמה על הסכמים חדשים לייבוא אשלג ב־2019 ועד למאי השנה. לכך יש להוסיף את אי הוודאות, שרק גברה בחודשים האחרונים בעקבות נגיף הקורונה, שהוא עדיין אירוע מתגלגל וקשה לכמת את השפעותיו.

 

יחד עם זאת, דווקא הקורונה סיפקה לענף החקלאות ויצרני החומרים לה תמיכה בדמות תיעדוף לוגיסטי שהממשלות בעולם מעניקות לענף, הממוקם בעיקר במקומות פחות מיושבים. הדבר מתבטא באפשרות מהירה יותר לניוד מוצרים לענף החקלאות, כשלעת עתה מתחדשים להם הביקושים בעקבות מזג אוויר המאיר פנים לעונה החקלאית שהחלה בארה"ב, בסין ובחלקים נוספים בעולם.

 

למרות זריקת העידוד, הצפי בשוק הוא כי ירידת המחיר תשפיע על הרווח התפעולי של החברה ותוביל לירידה של עד 10% ב-2020 בהשוואה לרווח התפעולי שלה ב-2019, שעמד על 756 מיליון דולר. כיל נסחרת בבורסות תל אביב וניו יורק בשווי 4.6 מיליארד דולר.
x