$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

מתפרק מנכסיו: תשובה מוכר את קרקעות פי גלילות ליחיאל אבו

לכלכליסט נודע כי אבו ישלם עבור הקרקעות סכום כולל של 720 מיליון שקל - השטח הגדול ביותר, באתר פי גלילות באשדוד, מתפרס על 330 דונם; קרקעות נוספות שנכללו בעסקה, בירושלים, חיפה ובאר שבע, הם בשטח כולל של 196 דונם; קבוצת דלק הגישה ערעור על החלטת ביהמ"ש המחוזי המתירה לבנק לאומי לממש את השיעבוד על יחידות ההשתתפות בדלק קידוחים

גולן חזני 10:1607.05.20
יצחק תשובה חתם הבוקר (ה') על המימוש הגדול ביותר שלו עד עתה: לכלכליסט נודע שדלק ישראל שבבעלות קבוצת דלק  חתמה על מזכר הבנות למכירת הקרקעות  במתקני פי גלילות באשדוד ושטחים נוספים ליחיאל אבו, תמורת 720 מיליון שקל.  

 

כפי שכבר דיווח כלכליסט, אבו, יזם מאשדוד,מוביל במכרז לרכישת תחנות הדלק של דלק ישראל. בעסקה הנוכחית רוכש אבו את הקרקע באשדוד כאמור, בשטח כולל של 330 דונם; שטח בהר נוף בירושלים של 57 דונם; בחיפה שטח של 31 דונם ובבאר שבע של 108 דונם.  

 

אבו עשוי לצרף לעיסקה את אלי אלעזרא, בעל השליטה בהכשרה ביטוח וחברת הנדל"ן אפרידר. את העיסקה הוביל עו"ד צחי אבו, בנו של יחיאל אבו. צחי אבו משמש גם כיו"ר החברה. את דלק ייצגו צביקה אגמון, טל מישר, ישראל עטר ואסף דנציגר מאגמון ושות׳. את אבו ייצג עו"ד לוי אמיתי ממשרד גולדפרב. במקביל, מנהלת דלק ישראל מו"מ מתקדם למכירת שתי תחנות הכח שלה לג'נריישן קפיטל, בעלת השליטה ברפק אנרגיה של יוסי זינגר וארז בלשה - תמורת כ-350 מיליון שקל.

יצחק תשובה, בעל השליטה בדלק יצחק תשובה, בעל השליטה בדלק צילום: עמית שעל

 

במקביל,קבוצת דלק שבשליטת תשובה ממשיכה להיאבק על עמדתה במחלוקת מול בנק לאומי בנוגד להתנהלות החוב שיש לה מול הבנק. החברה  עדכנה הבוקר כי תערער עלפסיקת בית המשפט המחוזי שפסק לטובת בנק לאומי, באופן שמאפשר לבנק להעמיד לפירעון מיידי חוב של חוב של 100 מיליון שקל של דלק כלפי לאומי, באמצעות מימוש השעבוד שניתן לו על יחידות השתתפות בדלק קידוחים. דלק הפקידה אתמול בבנק לאומי בפקדון כספי את סכום הערבות שקבע בית המשפט בסכום של 50 מיליון שקל, כתנאי לכניסתו לתוקף של עיכוב הביצוע עד ליום חמישי הבא, ה-14 במאי. 

 

השופט המחוזי חגי ברנר דחה אתמול את הבקשה של דלק לצו מניעה נגד בנק לאומי למימוש שיעבוד על יח' השתתפות בדלק קידוחים. היחידות, בהיקף של 290 מיליון שקל, הוענקו עבור הלוואה של 100 מיליון שקל מלאומי לדלק, אך דלק לא עמדה בתנאי הקובננט שלו. אומי העמיד את המניות שניתנו כשעבוד לפרעון מיידי במכתב לדלק ב-16 במארס. זאת, לאחר שיחס הבטוחות של מניות דלק קידוחים להיקף ההלוואה ירד מתחת למינימום של 1.85. בפגישה שנערכה בין הבנק לעידן ולס, מנכ"ל דלק הציג בפני לאומי את המתווה לשעבוד כל מניות דלק ישראל, החברה הבת, לבנקים המלווים.

  

ולס טען כי נערך מו"מ עם כל הבנקים במקביל וביקש מהם הקפאה של מספר חודשים של המצב בתמורה לשעבוד, גם אם תהיה ירידה נוספת בשווי הבטחונות. ולאחר ירידה נוספת בשווי הבטחונות, דרש לאומי מדלק הגדלה של הבטחונות ב-30 במארס, ודלק השיבה כי אין ביכולתה להעמיד בטוחות כאלה. לאומי הודיע על העמדת החוב לפרעון מיידי ומימוש הבטחונות שברשותו. 

 

דובר הקבוצה מסר כי "דלק היא חברה חזקה עם נכסים איכותיים, העומדת בכל התחייבויותיה הכספיות ועושה לילות כימים כדי לאפשר לקבוצה לצלוח את המשבר בשווקי האנרגיה בהצלחה ולצאת ממנו מחוזקת וכך בכוונתה להמשיך".

 

 

x